OZE

Akademia Brokera w Parku Wiatrowym Kamieńsk

Ostatnie dane pokazują, że udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym rośnie. W ubiegłym roku stanowiły już one ponad 40 proc. mocy zainstalowanej i odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Dlatego nieustannie stawiamy na edukację dot. tej szybko rozwijającej się branży.

W ramach wiosennej wyjazdowej edycji Akademii Brokera, 8-10 maja w okolicach Bełchatowa odbyła się edycja powtórkowa z jesieni 2023, której tematem była energia wiatrowa oraz solarna. Analogicznie, jak w przypadku poprzednich edycji, naszym priorytetem było odpowiednie połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, a wspólnym mianownikiem stała się szeroko rozumiana ocena ryzyka. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z najnowszym produktem Warty, stworzonym właśnie z myślą o odnawialnych źródłach energii.

Dzień pierwszy, czyli zacznijmy od teorii

Pierwszy dzień poświęcony został prezentacjom teoretycznym. Naszych gości przywitał Marcin Kwinta – Dyrektor zarządzający w Departamencie Ubezpieczeń Korporacyjnych. Podkreślając obecność osób, które bezpośrednio kształtują produkt w TUiR Warta, zachęcał do zadawania pytań i dalszych dyskusji.  Pierwsza i wprowadzająca prezentacja poprowadzona została przez Grzegorza Tymczyszyna (Senior Underwritera w DKSiR) i dotyczyła roli Risk Managera w przedsiębiorstwie. Następnie Aleksander Primke (manager produktów majątkowych) zaprezentował i omówił nowe OWU Ubezpieczenie Zielonej Energii.

W drugiej części wykładów spojrzeliśmy na temat OZE pod kątem oceny ryzyka technicznego, a nasi eksperci z BORT podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. W ramach tego panelu mieliśmy dwie bardzo ciekawe prezentacje poprowadzone:

  • w zakresie farm fotowoltaicznych przez Mariusza Łaszkiewicza
  • w zakresie lądowych farm wiatrowych przez Szczepana Bujwida.

Po dynamice prelegentów można było odczuć, że koledzy naprawdę pasjonują się tym, co robią.     

Wykłady zakończyliśmy prezentacją pt. „OZE – szkody w ubezpieczeniach majątkowych i OC”, którą poprowadziła Monika Słomka-Grabowska, Dyrektor Centrum Likwidacji Szkód OC i Finansowych. Prelegentka zaprezentowała przekrój różnego rodzaju szkód. Staranny wybór nieoczywistych zdarzeń szkodowych zainicjował dalsze dyskusje. Na ich przykładzie Monika podkreśliła, jak ważne jest szybkie zgłoszenie szkody/zdarzenia do ubezpieczyciela. W zakresie przywołanych szkód OC poruszony został nie tylko wątek odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale i samego ubezpieczającego za wyrządzoną szkodę.

W drugim dniu nadszedł czas na praktykę

Drugi dzień Akademii Brokera poświęciliśmy już aspektom czysto praktycznym. W tej edycji Akademia nawiązała współpracę z naszym wieloletnim klientem: Polską Grupą Energetyczną (PGE), która konsekwentnie rozbudowuje swój portfel zeroemisyjnych źródeł energii. Uczestnicy Akademii wraz z zespołem Warty wysłuchali prezentacji poprowadzonej przez Pana Andrzeja Rumika, kierownika Działu Eksploatacji Elektrowni Wiatrowych – Klaster 5  (Departament Eksploatacji Energetyki Wiatrowej PGE Energia Odnawialna S.A). Warto tutaj zaznaczyć, że Grupa PGE  posiada w swoim portfelu 29 farm fotowoltaicznych oraz 21 farm wiatrowych (349 turbin różnych producentów) o łącznej mocy blisko 800 MW,  z czego aż 18 farm objętych jest serwisem własnym. W ramach bardzo ciekawej prelekcji mieliśmy okazje zapoznać się z praktycznymi aspektami prowadzenia działalności związanej z efektywnym zarządzaniem parkiem wiatraków oraz farmami fotowoltaicznymi. Następnie w duchu tematyki szkolenia odwiedziliśmy elektrownię fotowoltaiczną oraz lądową elektrownię wiatrową (Park Wiatrowy Kamieńsk).

W terenie mogliśmy więcej dowiedzieć się o tym, jak działają farmy oraz z jakimi zagrożeniami, występującymi na terenie obu rodzajów elektrowni, trzeba się liczyć. Wizyta w wiatraku to nie tylko okazja do zobaczenia imponujących i wręcz majestatycznych konstrukcji z bliska, ale także szansa na zrozumienie, jak trudna i wymagająca jest praca przy konserwacji czy serwisie tego typu urządzeń. Mieliśmy też okazje poznać od podszewki  zagrożenia, z jakimi bezpośrednio wiąże się praca na takim obiekcie. Trzeba tutaj podkreślić, że Grupa PGE zachowuje najwyższe standardy i na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo. To właśnie na Farmie Wiatrowej Kamieńsk odbyły się ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi, podczas której przeprowadzono m.in. symulację akcji ratunkowej polegającej na ewakuacji z turbiny wiatrowej rannego pracownika, wykorzystując do tego celu sprzęt ratownictwa wysokościowego.

Jak uczestnicy poradzili sobie w roli risk managera?

Popołudnie poświęciliśmy na warsztaty. Zadaniem uczestników było wcielenie się w rolę risk managera w elektrowni fotowoltaicznej i opracowanie w ramach określonego przez przedsiębiorstwo budżetu optymalnego programu ubezpieczeniowego na bazie OWU Zielonej Energii Warty. Celem tego zadania było ugruntowanie wiedzy w zakresie naszych OWU Ubezpieczenia Zielonej Energii, czynników wpływających na ocenę poziomu ryzyka oraz  praktyka  w zakresie wypełniania Ankiety Oceny Ryzyka. Warsztaty były nie tylko praktycznym ćwiczeniem, ale i zabawą połączoną z konkursem, w której rywalizowały cztery grupy. Po zakończeniu prezentacji każda grupa podjęła się próby oszacowania, jak dany program wyceniłaby Warta. Nasi goście wykazali się profesjonalizmem, znajomością branży i rynku. Oszacowane budżety wpisywały się w przedstawione propozycje programów.

Pomimo napiętego grafiku uczestnicy mieli okazję na regenerację w otoczeniu pięknej przyrody. Wydarzenie odbywało się w zabytkowym dworku z początku XX wieku (Dwór Słupia) położonym w zacisznej okolicy w otoczeniu zieleni.

 Akademia Brokera Warty to nie tylko platforma wymiany wiedzy, ale także okazja do budowania relacji z brokerami, także i tym razem nie zabrakło okazji do wymiany doświadczeń i dalszych rozmów podczas uroczystej kolacji czy ogniska połączonego z grillem.

Akademia Brokera w tym roku obchodzi swoje pięciolecie. To dla nas nie tylko okazja do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami, ale również motywacja do dalszego rozwoju i poszukiwania nowych ścieżek. Akademia Brokera 2025 zapewne już w nowej odsłonie!

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje, dotyczące tego tematu, zapraszamy do kontaktu z Martą Urbańską: Marta.Urbanska@warta.pl.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności