Szkolenia

Akademia Brokera z wizytą w Elektrowni Atomowej Chooz

Co to jest energia jądrowa? Jak działają elektrownie jądrowe i jakie ryzyka wiążą się z jej eksploatacją? Podczas zagranicznej edycji Akademii Brokera uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki energetyki jądrowej oraz poznać mechanizmy zarządzania ryzykiem w tym sektorze. 

Warta, od lat wspierająca rozwój zawodowy brokerów ubezpieczeniowych, zorganizowała kolejną edycję zagranicznej Akademii Brokera.

Wydarzenie skierowane było do doświadczonych partnerów biznesowych współpracujących z firmą od wielu lat. Tegoroczny program odbywający się pod hasłem „Czas na ATOM” miał na celu przybliżenie uczestnikom specyfiki energetyki jądrowej - zarówno od strony technicznej, jak i ubezpieczeniowej.

W dniach 14–16 listopada 2024 roku brokerzy wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu pt. „Energetyka jądrowa – ekspozycja ryzyka ubezpieczeniowego”. Kluczowym punktem programu była wizyta w Elektrowni Atomowej Chooz we Francji – jednego
z najbardziej zaawansowanych obiektów jądrowych w Europie.

Elektrownia Chooz – francuska potęga energetyki jądrowej

Francja to światowy lider w produkcji energii jądrowej, ustępujący jedynie Stanom Zjednoczonym. Z 57 reaktorami rozmieszczonymi w 18 elektrowniach, kraj ten wytwarza około 70% energii ze źródeł jądrowych. Elektrownia Chooz, położona w malowniczym zakolu rzeki Mozy, w regionie Szampania-Ardeny, była doskonałym miejscem do zgłębiania tajników energetyki jądrowej.
Elektrownia podzielona jest na dwie elektrownie: Chooz A i Chooz B, składające się w sumie z trzech reaktorów jądrowych. Pierwszy blok elektrowni, znajdujący się pod ziemią reaktor Chooz A, jest pierwszym reaktorem wodnym pod ciśnieniem (PWR) oddanym do użytku we Francji, a także pierwszym, który został wyłączony w 1991. Natomiast obecnie, działają dwa bloki B1
i B2 wykorzystujące reaktory PWR typu N4.

Pierwszy dzień miał bardzo napięty program – prosto z lotniska udaliśmy się z wizytą do Elektrowni Chooz.
Zanim rozpoczęliśmy wizytę rozpoczął się dość długi etap weryfikacji gości  - ze względu na strategiczną wagę instalacji nuklearnych, zwiedzający byli prześwietlani przez służby przed przyjazdem. Jednak na miejscu nastąpił drugi etap – identyfikacja osób będących na liście pierwotnie zweryfikowanej, ponowne sprawdzenie czy nie zmieniły się dane w rejestrze skazanych, etc. Dopiero po takim zweryfikowaniu, EDF mogło zaprosić nas na teren Elektrowni. Na wstępie, przedstawiciel Elektrowni opowiedział o historii programu jądrowego Francji, o ilości reaktorów i ich stanie, o sposobie ich działania. 
Aby zwiedzić same instalacje, zwiedzający musieli założyć kaski ochronne i kamizelki -  zasady bezpieczeństwa są tutaj bardzo przestrzegane. Z oczywistych powodów, sam reaktor nie jest otwarty do wizyt  - choć jest sercem pracującej elektrowni, jego zwiedzanie nie jest wskazane. Dlatego też bardzo pożytecznym obiektem jest sala wystawowa, w której zostały rozmieszczone makiety głównych urządzeń elektrowni, w tym samego reaktora. Na prezentowanych modelach można było zobaczyć jak przebiega cały proces generowania energii od działania i sterowania reaktorem poprzez proces zasilania turbin parą i generowanie energii elektrycznej. Prezentowane też były kluczowe elementy reaktora jak pręty paliwowe i kontrolne czy struktura konstrukcyjna obudowy.
Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, Elektrownia umożliwiła nam zwiedzanie symulatora oraz maszynowni – pracownik elektrowni, przy wsparciu tłumaczki i inżyniera Warty objaśniał grupie zasady działania, zagrożenia i  zabezpieczenia  związane z eksploatacją aktywnej elektrowni. 
Wizyta w elektrowni była dość długa, więc zaraz po wizycie udaliśmy autokarem do pięknego miasta Reims.


Seminarium i urok Reims

Drugi dzień rozpoczął się merytorycznym seminarium prowadzonym przez Risk Inżyniera Warty, Bartłomieja Bobrowskiego. Prezentacja, poświęcona technicznym aspektom oceny ryzyka w sektorze energetyki jądrowej, wzbudziła duże zainteresowanie uczestników. Poruszono kluczowe tematy, takie jak zabezpieczenia przed awariami, zagrożenia środowiskowe i metody zarządzania ryzykiem w elektrowniach atomowych.

Po części szkoleniowej uczestnicy mieli okazję zwiedzić historyczne centrum Reims, znane z gotyckiej Katedry Notre-Dame, wpisanej na listę UNESCO. Spacer po klimatycznych uliczkach miasta oraz wizyta w Domu Szampana z degustacją słynnego trunku były przyjemnym zakończeniem intensywnego dnia.

Wyjazd do Elektrowni Atomowej Chooz był nie tylko wyjątkową okazją do zgłębienia tajników energetyki jądrowej, ale także możliwością rozwijania relacji biznesowych. Uczestnicy docenili wysoką wartość merytoryczną wydarzenia, profesjonalizm organizatorów oraz unikalne doświadczenie związane z wizytą w jednym z najważniejszych obiektów energetyki jądrowej
w Europie.

Zgodnie z opiniami uczestników, Akademia Brokera Warty była zarówno efektywną lekcją o zarządzaniu ryzykiem w branży energetycznej, jak i inspirującym czasem, który umocnił współpracę z jednym z najbardziej cenionych partnerów ubezpieczeniowych.

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje, dotyczące tego tematu, zachęcamy do kontaktu z Edytą Stoińską (edyta.stoinska@warta.pl).
 

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności