Ocena ryzyka / szkody

BORT chętnie dzieli się wiedzą

Od dłuższego czasu Biuro Oceny Ryzyka Technicznego (czyli BORT), obserwuje na rynku zapotrzebowanie na wiedzę w zakresie oceny ryzyka ubezpieczeniowego. W szczególności potrzeba ta widoczna jest w zakresie oceny technicznych aspektów ryzyk ubezpieczeniowych. W sposób naturalny rodzi się pytanie gdzie i od kogo taką wiedzę można zdobyć. Zapraszamy do sprawdzenia kilku pomysłów.

Pierwszym i naturalnym skojarzeniem w rozważaniach na temat źródeł wiedzy z zakresu oceny ryzyka technicznego są osoby zajmujące się zawodowo tą tematyką, czyli Inżynierowie Oceny Ryzyka. W Warcie zespół inżynierów tworzy Biuro Oceny Ryzyka Technicznego w skrócie BORT funkcjonujące w ramach Departamentu Produktu i Taryfikacji Klientów Korporacyjnych. Zespół składa się z czternastu inżynierów różnych specjalności, między innymi – chemiczne, budowlane, maszynowe, logistyczne, pożarowe, lotnicze, górnicze, zarządzania produkcją, ISO, BHP. Większość naszych inżynierów posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w ocenie ryzyka i cały czas poszerza swoją wiedzę. W tym miejscu warto wspomnieć krótko o historii BORT. Początki naszej działalności to końcówka XX wieku, kiedy w całej branży ubezpieczeniowej w Polsce pojawiło się zapotrzebowanie na techniczną ocenę ryzyka, które było stymulowane przez reasekuratorów zagranicznych. W kolejnych latach w wyniku przemian właścicielskich Warta, a w tym zespół BORT miał i nadal ma możliwość poszerzania swoich kompetencji o metodologię i doświadczenia w zakresie oceny ryzyka od dużych graczy rynku ubezpieczeniowego takich jak Talanx, Meiji Yasuda, HDI.

Potwierdzone kompetencje

Oprócz wspomnianych doświadczeń i wiedzy zdobywanej we współpracy międzynarodowej, inżynierowie BORT poszerzają swoje kompetencje poprzez zdobywanie uprawnień i certyfikatów. Dobrym przykładem są Certyfikaty ITC Level 1 (Infrared Training Center jest najbardziej prestiżowym na świecie ośrodkiem szkoleń z zakresu pomiarów termowizyjnych zgodny z ISO 18436 i ISO 17024) czy Uprawnienia SEP G1 – Eksploatacyjnych (Uprawnienia elektryczne G1 są niezbędne do obsługi, konserwacji, remontów, montażu oraz wykonywania czynności kontrolno-pomiarowych urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną). Ponadto wszyscy inżynierowie BORT przechodzą badania wysokościowe, uprawniające do pracy na wysokości oraz badania sanitarno – epidemiologiczne wymagane w branżach spożywczych i medycznych. Wszyscy członkowie zespołu BORT posiadają również upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”. Oczywiście komplety odzieży ochronnej antyelektrostatycznej, niepalnej, chemoodpornej, czy aparaty fotograficzne są standardowym wyposażeniem, o którym wspominam tylko z kronikarskiego obowiązku. Dzięki wszystkim powyższym uprawnieniom i wyposażeniu nie ma obszarów, w których nie moglibyśmy pracować. Znajomość języków obcych angielskiego i rosyjskiego umożliwia prace naszego zespołu poza granicami zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie Europy.

Wiedza, którą się dzielimy

W tym miejscu wracamy do pytania zawartego we wstępie tego artykułu: „Kiedy i gdzie Biuro Oceny Ryzyka Technicznego dzieli się wiedzą?” Odpowiedź na to pytanie jest dość rozbudowana, ponieważ dzielenie się wiedzą odbywa się bardzo szeroko – wielotorowo. Na wstępie koniecznie trzeba wspomnieć, że dla naszych klientów możliwość korzystania z tej wiedzy jest wartością dodaną do posiadanego ubezpieczenia. W miarę posiadanych możliwości czasowych i osobowych udzielamy wsparcia merytorycznego naszym klientom w szeroko pojętej technicznej ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.

Ważna rola audytów

Pierwszym obszarem, sposobem dającym możliwość skorzystania z naszej wiedzy są audytu ubezpieczeniowe. Na przestrzeni lat różnie one były nazywane: survey (ang. ankieta), lustracja, wizytacja, kontrola, audyt itp. Naszym zdaniem żadna z wymienionych nie oddaje tak dobrze charakteru tego co robimy, jak określenie audyt. Uważamy tak, ponieważ celem naszej pracy jest nie tylko spisanie czy sprawdzenie tego co się dzieje u klienta, ale przede wszystkim analiza, wyciągnięcie wniosków, zbudowanie scenariuszy szkodowych, sformułowanie zaleceń poprawiających poziom bezpieczeństwa zakładu. Z relacji naszych klientów wiemy, że zdarzały im się wizyty „inżynierów ryzyka” przypominające działaniem skaner czy aparat fotograficzny – suche spisanie tego, co widać. Tego typu działania to karykatura audytu. W tych przypadkach możemy mówić o ankiecie, ale takie działania nie mają wiele wspólnego z oceną ryzyka ubezpieczeniowego.

Audyty przeprowadzane przez pracowników Warty składają się z trzech części. Pierwsza część odbywa się zazwyczaj w biurze, gdzie zapoznajemy się z dokumentacją i omawiamy obiekty, media, procesy technologiczne, identyfikujemy kluczowe obszary zakładu itp. Drugą część to fizyczny obchód zakładu z bieżącym omawianiem zauważonych problemów, czy nieprawidłowości. Na tym etapie bardzo często wykorzystujemy pierwsze z naszych narzędzi Caterpillar S61 – CAT S61.

To standardowe wyposażenie każdego inżyniera BORT, przypomina na pierwszy rzut oka smartfon o wyjątkowej odporności mechanicznej, ale nie to jest w nim najważniejsze. Najcenniejsze w nim jest dodatkowe wyposażenie takie jak kamer termowizyjna FLIR, czujnik zanieczyszczenia powietrza i dalmierz laserowyTo właśnie te dodatkowe funkcjonalności zdecydowały o wyposażeniu całego zespołu BORT w to narzędzie. Dzięki kamerze termowizyjnej podczas obchodu mamy możliwość szybkiego sprawdzenia – badanie przesiewowe interesujących nas obszarów w zakresie instalacji elektrycznych, strat ciepła, strat chłodu itp. Nie mówimy tutaj o pełnym audycie termowizyjnym, ale o swego rodzaju szybkim sprawdzeniu wskazującym na ewentualną konieczność pogłębionej diagnostyki poprzez pełny audyt termowizyjny. Podobną rolę odgrywają czujniki jakości powietrza działające w sposób ciągły i sygnalizujące wzrost zanieczyszczeń w powietrza np.: węglowodory. Jest to bardzo cenna informacja pod kątem bezpieczeństwa pracujących w zakładzie osób. Funkcji dalmierza laserowego nie trzeba nikomu przedstawiać. Daje możliwość weryfikacji dowolnych wymiarów. Oczywiście oprócz wspomnianych wyżej funkcji Caterpillar S 61 posiada wszystkie funkcje współczesnego smartfona, od dobrego aparatu i technologii LTE poczynając.

Wracając do naszego audytu, trzecią częścią ostatnią jest podsumowanie. Odbywa się ono w biurze, gdzie na zakończenie wizyty podsumowujemy wszystkie wcześniejsze spostrzeżenia, uwagi i przedstawiamy klientowi zarys naszych zaleceń wraz z ich omówieniem. Na tym etapie bardzo często wywiązuje się dyskusja, w trakcie której wyjaśniamy nasze stanowisko dzieląc się widzą z klientem. W sytuacji kiedy formułujemy zalecenia, standardowo po kilku dniach od naszej wizyty w zakładzie, przekazujemy klientowi w formie pisemnej zalecenia wraz z ich uzasadnieniem i ewentualna podstawą prawną. W przekazywanym dokumencie zawsze są dane kontaktowe do inżyniera, z którym można się na bieżąco kontaktować i konsultować w przypadku jakikolwiek wątpliwości na każdym etapie realizacji zaleceń. Oprócz pełnych audytów, których zakres powyżej opisałem, przeprowadzamy również audyty weryfikacyjne mające na celu weryfikację prawidłowości wykonania zaleceń. Oczywiście ostatnie półtora roku pod znakiem C19 mocno utrudniało, a momentami uniemożliwiało pozyskiwanie wiedzy od BORT poprzez fizyczne audytu, ponieważ były one ograniczane ze względu na ryzyko transmisji C19 z zakładu do zakładu przez inżyniera BORT. Połowicznym rozwiązaniem było przeprowadzanie audytów za pośrednictwem połączeń video.

Audyty i konsultacje w trybie zdalnym

W tym miejscu przechodzimy do drugiego obszaru dającego możliwości czerpania wiedzy od BORT, a mianowicie audyty i konsultacje tzw. zdalne. Po intensywnym okresie testów wybraliśmy aplikacje ZOOM jako narzędzie do komunikacji on-line z naszymi klientami. Cały zespół BORT posiada pełne – licencyjne wersje tej aplikacji, umożliwiające nielimitowane czasowo połączenia video z dowolną liczbą użytkowników jednocześnie. Szczególnie istotne w tym narzędziu jest brak konieczności jego instalacji po stronie klienta. Połączenia on-line są bardzo wygodnym środkiem komunikacji z inżynierami szczególnie w przypadku jednoczesnego połączenia kilku czy kilkunastu osób i pracy na wspólnym ekranie, przy rozproszonych lokalizacjach poszczególnych uczestników. Przy okazji przywołania tematu C19 warto przypomnieć, że odpowiedzią BORT na zapotrzebowanie rynku związane z lockdown-em było przygotowanie Kwestionariusza Wyłączenia Zakładu, którego celem jest usystematyzowanie wszystkich zagadnień związanych z koniecznością zatrzymania zakładu i przygotowaniem go na bezpieczny postój.

Publikacje w Warta Korpo

W ten sposób płynnie przeszliśmy do trzeciego obszaru dzielenia się wiedza przez BORT, czyli publikacji – artykuły, wytyczne, checklisty tp.. Od ponad roku co miesiąc w serwisie Warta Korpo ukazują się opracowania BORT dotyczące różnych aspektów związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego. W związku z bardzo pozytywnym przyjęciem i dużym odzewem cykl publikacji autorstwa BORT będzie kontynuowany.

Ponadto w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku opracowujemy standardy zabezpieczeń dla poszczególnych branż, wytyczne projektowe dla naszych klientów. Najświeższym tego typu dokumentem są wytyczne dla obiektowych instalacji PV. Dodatkowo członkowie naszego zespołu regularnie występują jako prelegenci na konferencjach branżowych – energetyka, chemia, petrochemia, gazownictwo, ciepłownictwo, chłodnictwo, spalarnie, utrzymanie ruchu. Średnio jest to jedna konferencja w miesiącu. Podczas naszych wystąpień wyjaśniamy nasz sposób postrzegania ryzyka i przedstawiamy, jakie są możliwości jego minimalizowania.

W naszych publikacjach i wystąpieniach kierujemy się zapotrzebowaniem i trendami u naszych klientów. Pełny zakres naszych opracowań przedstawia poniższy diagram.

Jeżeli szukacie odpowiedzi na któreś z pytań z powyższego diagramu, chętnie podzielimy się wiedzą.

Indywidualne wsparcie dla klientów

W tym miejscu dotarliśmy do czwartego sposobu dzielenia się wiedzą przez BORT, czyli doradztwa indywidualnego. Ten obszar jest najbardziej zaawansowanym sposobem,  ponieważ opracowujemy indywidualne rozwiązania dla konkretnego klienta i/lub konkretnej inwestycji. Na tym etapie nasz klient ma możliwość korzystania z indywidualnego doradcy / konsultanta np.: na potrzeby prowadzonej inwestycji od koncepcji / założeń projektowych do odbiorów końcowych. W ramach takiego indywidualnego – celowanego dzielenia się wiedza dodatkowo proponujemy naszym klientom szkolenia dla pracowników, kadry kierowniczej z zakresu bezpieczeństwa technicznego zakładu. W trakcie takiego szkolenia budujemy świadomość i systematyzujemy wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem zakładu. W ramach zespołu BORT mamy również dedykowanych inżynierów do przeprowadzania audytów termowizyjnych. Nasze audyty zawsze zakończone są raportami z wnioskami i ewentualnymi zaleceniami dotyczącymi działań naprawczych. Tutaj należy wspomnieć o kolejnych narzędziach, którymi dysponujemy czyli kamerami termowizyjnymi FLIR E50 które regularnie kalibrujemy w Szwedzkim laboratorium producenta.

Najważniejszą zaletą tych kamer jest technologia MSX czyli „obraz w obrazie” – połączenie zdjęcia cyfrowego i termogaficznego. Technologia ta daje bardzo dokładne i wyraźne „zdjęcia termowizyjne”. Dodatkowym audytem tych kamer jest bardzo szeroki zakres pomiarowy od – 20 do + 650 st. C, dzięki któremu możemy wykonywać badania od mroźni zaczynając, a na turbinach parowych i wannach szklarskich kończąc. Przykładowa zdjęcia z naszych kamer poniżej:

Tutaj należy również wspomnieć o najnowszym narzędziu związanym z audytami termowizyjnymi, w które doposażył się zespół BORT, jest to kamera termowizyjna z opcją aparatu przystosowana do pracy w strefach zagrożonych wybuchem (EX) CorDEX TP3rEx. Na ten moment jesteśmy jedynym zespołem oceny ryzyka, który posiada takie urządzenie. Tego typu narzędzia nie posiadają nawet służby utrzymania ruchu największych zakładów chemicznych i petrochemicznych w kraju. Podczas audytów w tych zakładach nasze urządzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Reasumując, zespół BORT dzieli się swoją wiedzą na wielu płaszczyznach – od audytów ubezpieczeniowych i termowizyjnych zaczynając, a na szkoleniach, publikacjach i doradztwie indywidualnym kończąc. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Wam naszą edukacyjną działalność.  

Jeżeli natomiast interesują Was dodatkowe informacje dotyczące tego tematu zapraszamy do kontaktu z Bartłomiejem Bobrowskim: Bartlomiej.Bobrowski@warta.pl.  

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności