Produkty

Gwarancja środowiskowa – korzystna interpretacja dotycząca ich ważności

Kwestionowanie przez beneficjentów „zamkniętego” terminu ważności gwarancji środowiskowej  nie znalazło uzasadnienia.  Oferowana przez nas gwarancja środowiskowa spełnia wymagania dotyczące zabezpieczenia roszczeń opisane w art. 48a Ustawy o odpadach. Od samego początku byliśmy pewni, że tak jest.

Gwarancje środowiskowe sprzedajemy od początku 2020 r. Jesteśmy jednym z pierwszych towarzystw ubezpieczeniowych, które zaproponowało klientom gwarancję wymaganą od posiadacza odpadów w myśl art. 48a Ustawy o odpadach.

Już pierwsze miesiące sprzedaży nowego produktu pokazały, że beneficjenci gwarancji odmiennie od nas interpretują przepisy wspomnianego art. 48a. Wydłużało to proces udzielania gwarancji bądź prowadziło do braku akceptacji jej postanowień. W efekcie klienci niejednokrotnie byli zmuszeni do złożenia depozytu zamiast gwarancji.

Podmioty, na rzecz których miały być złożone zabezpieczenia roszczeń podnosiły, że gwarancja ubezpieczeniowa nie może mieć daty końca, czyli daty po której wygasa odpowiedzialność gwaranta i oczekiwały gwarancji z „otwartym” okresem. Nie zgadzaliśmy się z takim stanowiskiem argumentując, że zobowiązanym do utrzymywania zabezpieczenia roszczeń jest posiadacz odpadów (zgodnie z art. 48a ust.11 Ustawy o odpadach), a sama Ustawa o odpadach nie wyklucza możliwości złożenia gwarancji z „zamkniętym” okresem jej trwania. Gwarancja nie musi więc obowiązywać przez cały okres zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.

W marcu 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało interpretację przepisów art. 48a Ustawy o odpadach, która potwierdziła nasze dotychczasowe stanowisko oraz która, mamy nadzieję, skłoni urzędy marszałkowskie do akceptowania zabezpieczenia z określoną datą końca odpowiedzialności gwaranta.
 

Warto przypomnieć, że zobowiązanym do ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, w tym gwarancji ubezpieczeniowej jest posiadacz odpadów chcący uzyskać:

  1. Zezwolenie na zbieranie odpadów,
  2. Zezwolenie na przetwarzanie odpadów,
  3. Zezwolenie na zbierania i przetwarzanie odpadów,
  4. Pozwolenie na wytwarzanie odpadów,
  5. Pozwolenie zintegrowane.
     

Jeżeli Wasz klient jako zabezpieczenie roszczeń złożył depozyt to zachęcamy do zmiany zabezpieczenia na gwarancję ubezpieczeniową Warty. Pozwoli to klientowi uwolnić środki, a w zamian otrzyma gwarancję towarzystwa ubezpieczeniowego mającego już trzyletnie doświadczenie w sprzedaży tego produktu. Warto przypomnieć, że przy obecnych stopach procentowych środki uwolnione z takiego depozytu mogą przynieść wyższe odsetki z lokaty bankowej niż wynosi koszt gwarancji środowiskowej.

Zapraszamy do współpracy w zakresie gwarancji. 

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje dotyczące tego tematu zapraszamy do kontaktu z negocjatorami odpowiedzialnymi za gwarancje ubezpieczeniowe, z którymi na co dzień Państwo współpracujecie.
 

Poniżej znajdziecie interpretację przepisów art. 48a ustawy z dnia 14 grudnia 20212 r. o odpadach wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Departament Gospodarki Odpadami.

Interpretacja art. 48a Ustawy o odpadach

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności