Rynek

Inflacja i co jeszcze? Czynniki wzrostu składek

W lipcu ubiegłego roku dokonaliśmy analizy różnych czynników, które strukturalnie wpływają na presję wzrostu cen w różnych grupach produktowych. Postanowiliśmy zaktualizować dane i analizy, aby zobaczyć co się zmieniło w ciągu niespełna roku.

W ubiegłorocznym artykule „Wracamy do tematu cen” zwracaliśmy uwagę na inflację jako jeden z czynników wzrostu składek. Niemniej, ze względu na relatywnie niski poziom inflacji w tamtym momencie (niski przynajmniej z dzisiejszej perspektywy), nie traktowaliśmy go jako czynnika kluczowego. Wystarczyło kilka miesięcy, aby inflacja (w szczególności produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej) stała się najistotniejszym czynnikiem wzrostu cen.

Inne czynniki, na które zwracaliśmy uwagę, jeszcze się nasiliły – np. wzrost liczby gwałtownych zjawisk pogodowych. Zmiany klimatu coraz bardziej dają o sobie znać i widać to bardzo wyraźnie w statystykach dużych katastrof naturalnych czy rosnącej liczbie lokalnych, gwałtownych zjawisk pogodowych. Historia 2021 r. pokazuje dodatkowo, że te krótkotrwałe, ale gwałtowne zjawiska pogodowe mogą mieć katastrofalne skutki (np. powódź błyskawiczna jaka dotknęła Niemcy, Belgię i Holandię). Wzrost ryzyka związany ze zmianą klimatu widać również w cenach programów reasekuracyjnych dotyczących ryzyk katastrof naturalnych (tzw. ochrona NatCat).

 

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje bądź macie jakieś sugestie prosimy o kontakt z Pawłem Pawlikiem (pawel.pawlik@warta.pl).

 

W poniższej prezentacji znajdziecie podsumowanie wszystkich strukturalnych czynników wpływających na presję wzrostu cen w głównych grupach produktowych ubezpieczeń korporacyjnych.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności