Produkty

Maszyny (i inne zmiany) w kalkulatorze szacowania wartości

W kalkulatorze szacowania wartości odtworzeniowych możecie już dokonywać aktualizacji wartości sum ubezpieczenia dla maszyn i urządzeń oraz kompleksowo dla całych linii produkcyjnych. To tylko wybrane zmiany jakie właśnie wdrożyliśmy w kalkulatorze.

Z końcem września ubiegłego roku udostępniliśmy wszystkim użytkownikom Portalu dla Brokera kalkulator szacowania wartości odtworzeniowych dla budynków i budowli. Narzędzie to jest odpowiedzią na bardzo duże wyzwanie jakim jest adekwatność sumy ubezpieczenia i jej systematyczna aktualizacja (w szczególności w otoczeniu wysokiej inflacji).

Ilość systematycznie dokonywanych w narzędziu kalkulacji zachęciła nas do dalszej pracy nad jego rozwojem. W miniony weekend na Portalu dla Brokera została udostępniona nowa wersja kalkulatora szacowania wartości, w której kluczową zmianą jest możliwość szacowania wartości maszyn, urządzeń i całych linii produkcyjnych. Poniżej znajdziecie bardziej szczegółowy opis wprowadzonych zmian.
 

Maszyny, urządzenia i linie produkcyjne

Dodaliśmy możliwość wyceny maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dzięki czemu dla całości majątku produkcyjnego klienta można dokonać aktualizacji sum ubezpieczenia. Szacowanie wartości dla maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych można dokonywać w oparciu o historycznie znaną wartość odtworzeniową (np. określoną w przeszłości przez rzeczoznawcę bądź wartość obiektu z momentu jego zakupu). W kalkulatorze można wycenić maszyny, urządzenia i linie produkcyjne sięgając aż do 1990 roku.

Maszyny i urządzenia zostały podzielone zgodnie z nomenklaturą Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT 2016). Grupa i Podgrupa z KŚT w naszym narzędziu to odpowiednio Podkategoria i Obiekt. Uważamy, że dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania łatwiej będzie użytkownikom odpowiednio zakwalifikować poszczególne maszyny i urządzenia – będzie można odwołać się wprost do sposobu zakwalifikowania danej maszyny czy urządzenia w księgach rachunkowych klienta.

W przypadku linii produkcyjnych zastosowaliśmy podział na branże oraz typy linii produkcyjnych. Podział został opracowany przez inżynierów Biura Oceny Ryzyka Technicznego Warty.


Aktualizacja współczynników i algorytmów

Nowa wersja kalkulatora zawiera również zaktualizowane wskaźniki do każdej z metod szacowania wartości, tak aby odzwierciedlały aktualny poziom wskaźników cen. Dodatkowo dokonaliśmy modyfikacji algorytmów szacowania wartości dla wybranych typów obiektów budowlanych aby uwzględnić tzw. efekt skali. Dzięki tej zmianie kalkulator będzie w lepszy sposób szacował wartości dla bardzo dużych obiektów przemysłowych (np. hale produkcyjne czy magazynków).
 

Aktualizacja szacunków zapisanych kalkulacji

W nowej wersji kalkulatora wprowadziliśmy także możliwość łatwej aktualizacji wartości wcześniej wprowadzonych kalkulacji – aby móc je oszacować w oparciu o bieżące wartości wskaźników. Będzie to szczególnie pomocne w przypadku odnowień ubezpieczeń na kolejny okres ubezpieczenia. Jeżeli dla danego klienta użytkownik wprowadził komplet obiektów, wystarczy użyć funkcji aktualizacji oszacowania (tzw. „jeden klik”), aby otrzymać nową kalkulację z bieżącym szacunkiem wartości odtworzeniowych obiektów. Aktualne oszacowanie zapisze się automatycznie jako nowa kalkulacja, z której będzie można wygenerować szacunki wartości do pliku PDF.
 

Przypomnienie o zniesieniu zasady proporcji

Przypominamy, że uzupełnienie danych klienta w kalkulacji i przesłanie aktualnego wydruku szacowania wartości odtworzeniowych wraz z zapytaniem ofertowym daje bardzo dużą korzyść dla klienta. W takim przypadku dla przedmiotów oszacowanych za pomocą kalkulatora znosimy zasadę proporcji (w umowie ubezpieczenia dodawana jest dedykowana klauzula).

Kalkulator szacowania wartości jest narzędziem bardzo prostym i intuicyjnym, które przy podaniu niewielkiego zakresu danych pozwala oszacować wartość odtworzeniową przedmiotu ubezpieczenia. Takie oszacowanie z pewnością nie będzie tak precyzyjne jak wycena wykonana przez rzeczoznawcę. Jednak gdy nie ma możliwości pozyskania wyceny przygotowanej przez rzeczoznawcę (np. ze względu na koszt czy czas), kalkulator szacowania wartości jest zdecydowanie lepszym wyborem niż pozostawienie nieaktualnych sum ubezpieczenia. Wszyscy wiemy jakie mogą być skutki luki ubezpieczeniowej.


Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje na temat kalkulatora szacowania wartości obiektów, prosimy o kontakt z Patrycją Mierzejewską (patrycja.mierzejewska@warta.pl). Dodatkowo jeśli nie posiadacie jeszcze konta w Portalu dla Brokera, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt.broker@warta.pl.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności