Produkty

Pierwsze polisy PD/BI na nowych OWU

Od początku roku 2022 oferujemy naszym klientom Ubezpieczenie mienia i utraty zysku brutto (PD/BI). Z każdym dniem przybywa umów zawartych w oparciu o nowe OWU.

O nowych Ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia i utraty zysku brutto pisaliśmy już w poprzednich wydaniach naszego serwisu – w październikowym oraz styczniowym.

Nowy produkt zastąpił trzy dotychczasowe: ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych, ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz ubezpieczenie utraty zysku.

Ubezpieczenie podzielone jest na dwie sekcje: Sekcję I – Ubezpieczenie mienia (PD) i Sekcję II – Ubezpieczenia utraty zysku brutto (BI). Ubezpieczenie mienia zawierane jest standardowo w formule „od wszystkich ryzyk z wyjątkiem wyłączonych”. Sekcja II stanowi rozszerzenie zakresu ochrony wynikającej z Sekcji I o stratę finansową, jaka może powstać wskutek szkody w mieniu.

Nowością w stosunku do dotychczasowych warunków jest wprowadzenie do zapisów OWU postanowień z podstawowych klauzul, które funkcjonują na rynku. OWU uwzględniają m.in. klauzule 72 godzin, akcji ratunkowej, automatycznego pokrycia i zmniejszenia wartości mienia, automatycznego ubezpieczenia nowych miejsc ubezpieczenia (lokalizacji), braku części zamiennych, czasu ochrony (początku okresu ubezpieczenia), czy klauzulę dodatkowych kosztów po szkodzie (ponad sumę ubezpieczenia).

Aby zapewnić klientom szeroką ochronę ubezpieczeniową – nie tylko w odniesieniu do mienia, ale również kosztów, które ubezpieczony jest zmuszony ponosić po powstaniu szkody lub w związku z utratą zysku brutto, a także aby ochrona ta była dopasowana do potrzeb i zagrożeń występujących w działalności klienta – OWU mienia i utraty zysku brutto standardowo przewidują:

  • możliwość indywidualnego kształtowania warunków ubezpieczenia poprzez wprowadzenie do umowy klauzul dodatkowych OWU, zawartych w Załączniku nr 1 do OWU, lub postanowień dodatkowych lub odmiennych od OWU uzgodnionych pomiędzy WARTĄ a Ubezpieczającym,
  • ochronę dla typowych kosztów dodatkowych, które powstają w związku ze szkodą lub utratą zysku brutto – zarówno w Sekcji I, jak i w Sekcji II.
    • W ramach Sekcji I pokrywamy takie koszty jak: akcji ratowniczej, uprzątnięcia pozostałości po szkodzie, demontażu i ponownego montażu nieuszkodzonych części ubezpieczonego mienia, dostosowania odtwarzanego mienia do obowiązujących przepisów, pracy w godzinach nadliczbowych, nocnych i w dniach wolnych od pracy oraz frachtu ekspresowego, w tym frachtu lotniczego, poszukiwania miejsca powstania szkody, odtworzenia dokumentacji, wynagrodzenia ekspertów powołanych w celu odtworzenia mienia, dozoru ubezpieczonego mienia po wystąpieniu szkody, naprawy zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.
    • W ramach Sekcji II: koszty wynagrodzenia głównego księgowego, biegłego rewidenta albo eksperta zewnętrznego, koszty odpraw dla zwalnianych pracowników, kary umowne z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań handlowych,
  • automatyczną ochronę dla:
    • wzrostu wartości mienia,
    • nowych lokalizacji, w których ubezpieczony rozpoczyna prowadzenie działalności w okresie ubezpieczenia,
    • mienia relokowanego w związku z bezpośrednim zagrożeniem powstania szkody lub zmniejszenia jej rozmiarów, w celu przeprowadzenia przeglądu, konserwacji, naprawy lub remontu lub w związku z ekspozycją na wystawie lub targach oraz w czasie transportu do i z tych miejsc,
  • w ramach przywracania mienia do stanu sprzed szkody – możliwość:
    • odtworzenia mienia w innej lokalizacji niż miejsce szkody,
    • zakupu całego podzespołu, jeśli samodzielny zakup jego elementu nie jest możliwy albo naprawienie lub odtworzenie takiego elementu jest ekonomicznie nieuzasadnione,
    • nabycia nowego przedmiotu tego samego rodzaju, o tych samych lub najbardziej zbliżonych parametrach technicznych, jeśli nie można go odtworzyć z powodu zaprzestania produkcji.

Zachęcamy do:

  • zapoznania się z naszymi nowymi OWU mienia i utraty zysku brutto (PD/BI) (w elektronicznej wersji OWU poruszanie się ułatwią aktywne zakładki i linki w odsyłaczach do innych zapisów OWU) oraz porównaniem zapisów nowych OWU z dotychczasowymi [link do porównania],
  • odbycia szkolenia, które znajduje się na platformie centrumszkolenwarta.pl i pozwoli bliżej poznać rozwiązania przyjęte w nowym produkcie,
  • kontaktu z Negocjatorami w Centrach Obsługi Klientów Korporacyjnych w celu otrzymania oferty opartej na OWU mienia i utraty zysku brutto.

Jeżeli jesteście zainteresowani otrzymaniem dodatkowych informacji dotyczących nowego ubezpieczenia, prosimy o kontakt z Patrycją Rodecką (patrycja.rodecka@warta.pl) lub Barbarą Trojanek (barbara.trojanek@warta.pl) z Biura Produktów Klientów Korporacyjnych.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności