Produkty

Pokrycie kosztów wadliwego elementu – standard londyński

Wielu brokerów i underwriterów rozpoczyna swoją przygodę z ubezpieczeniami budowlano-montażowymi opartymi na standardzie produktów CAR/EAR z lat dwudziestych XX wieku. To one stanowią podstawę ochrony dla 90 proc. polskich inwestycji. Jednak największe projekty wymagają często szerszej ochrony, zmuszając do poszukiwania rozwiązań na rynkach takich jak londyński, gdzie popularne są klauzule z 1 Lime Street.

Największe projekty budowlano-montażowe bardzo często wymagają zastosowania szerszego zakresu ochrony, niż „monachijski” rynek kontynentalny. Czerpiąc np. z rynku londyńskiego, na którym często trafiamy na londyńskie klauzule z 1 Lime Street. Moglibyśmy postawić tu pytanie: czy w Warszawie robią tak jak w Londynie? Jak to często bywa, odpowiedź jest jedna: to zależy. Dlaczego? Zacznijmy od teorii.

LEG/DE, czyli standardy londyńskie

W większości OWU CAR/EAR stosowanych na naszym rynku, gdy dochodzimy do podstawowych wyłączeń, na pierwszym miejscu znajdziemy:

  • koszty naprawy, wymiany wadliwego materiału lub złego wykonawstwa – dla obiektu budowlanego;
  • szkody spowodowane błędami materiałowymi lub złym wykonawstwem (nie dotyczy błędów montażowych) – dla obiektu montażowego;
  • szkody spowodowane błędami projektowymi dla obu typu obiektów.

To podstawowy zakres pokrycia, który - jak to w ubezpieczeniach inżynieryjnych - zmieniany jest klauzulami. Mamy zatem kolejny krok w budowaniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej tj. klauzule 115 i 200 którymi, poza włączeniem odpowiedzialności za szkody spowodowane błędami projektowymi, włączamy  dla obiektu montażowego szkody spowodowane błędami materiałowymi lub złym wykonawstwem w mieniu wykonanym prawidłowo.

Jednak nadal poza ochroną pozostają koszty wymiany wadliwego materiału lub usunięcia skutków złego wykonawstwa. Takie koszty pokrywa klauzula ubezpieczenia kosztów naprawy lub wymiany wadliwego materiału i złego wykonawstwa (FP faulty part).

 Porównanie OWU i LEG

W standardzie londyńskim  stosowane jest odpowiednie wyłączenie LEG (London Engineering Group), które w uproszczeniu można porównać z OWU:

Leg 1 – odpowiada pokryciu OWU

Leg 2 – odpowiada OWU + kl. 115/200

Leg 3 – odpowiada OWU + kl. 115/200 +  klauzula FP

Rynek londyński stosuje również klauzule DE (CAR Group), które zostały wymienione w poniższej tabeli. Są one jednak stosowane zdecydowanie rzadziej niż klauzule LEG, dlatego porównując rozwiązania polskie i londyńskie, odnosimy się wyłącznie do klauzul LEG.

Na podstawie: „Defects Exclusions” JLT’s Construction Insurance White Paper January 2013

 

Zasadnicza różnica między podejściem londyńskim i polskim (monachijskim) jest taka, że w Polsce odpowiedzialność FP jest limitowana kwotowo i najczęściej powiązana ze szkodą objętą klauzulami 115/200.

Pokazane wyżej trzy stopnie ochrony dobrze odpowiadają różnorodności kontraktów budowlanych. Standardem jest rozszerzanie ochrony  w zakresie LEG 2 i klauzul 115/200, jednak pokrycie FP/LEG 3 dla niektórych projektów, szczególnie energetycznych czy petrochemicznych, może być trudne, kosztowne lub wręcz niemożliwe do uzyskania na rynku ubezpieczeniowym.

Jak widać podejście w Warszawie i Londynie jest nieco inne, często tam, gdzie w Londynie oferują jedynie LEG2, my gotowi jesteśmy zaoferować FP (choć z limitem).

Tak jak wskazaliśmy wcześniej, tego typu specjalistyczne rozwiązania są poszukiwane głównie przy realizacji największych projektów, związanych na przykład z budową bloków energetycznych, instalacji przemysłowych czy dużych inwestycji infrastrukturalnych.

W powyższym opisie przedstawiliśmy tylko ogólny mechanizm działania ochrony ubezpieczeniowej bazującej na klauzulach LEG i DE w połączeniu z klauzulami monachijskimi.

W przypadku pytań związanych z bardziej szczegółowym stosowaniem tych klauzul, zapraszamy do kontaktu z Jackiem Szewczykiem: Jacek.Szewczyk@warta.pl.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności