Ocena ryzyka / szkody

Rozumienie „przedmiotu umowy” a odpowiedzialność Gwaranta

Umowa o usługi budowlane, choć precyzyjnie uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego, skrywa w sobie niuanse, które mogą znacząco wpłynąć na odpowiedzialność stron. Jak interpretować "przedmiot umowy"? Czy wąska interpretacja ogranicza odpowiedzialność Gwaranta, czy może szerokie podejście lepiej zabezpiecza interesy Inwestora? Rozważmy różne scenariusze i ich konsekwencje.

Umowa o roboty budowlane należy do kategorii nazwanych umów cywilnoprawnych, a to oznacza że jej pełną regulację odnajdziemy w przepisach Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 647 KC przez umowę o roboty budowlane Wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej. Inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Nie ma podstaw do utożsamiania „obiektu”, o której mowa w art. 647 z „rzeczą”. Przedmiotem umów mogą być usługi, dostawy oraz inne określone umową zadania, na wykonanie których strony się umówią. Stronami umowy każdorazowo jest Inwestor/Zamawiający (w treści gwarancji Beneficjent) oraz Wykonawca (Zleceniodawca/Wnioskodawca gwarancji). Pierwszy zamawia wykonanie określonego umową zadania, drugi zaś zobowiązuje się do jego należytej i terminowej realizacji.\

Gwarancja ubezpieczeniowa zabezpieczeniem umowy

Gwarancja ubezpieczeniowa jest jedną z form zabezpieczenia należytego wykonania Umowy. W Gwarancji Gwarant zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy gwarancyjnej na rzecz Beneficjenta (Inwestora), jeżeli Wykonawca nie wywiąże się ze swoich obowiązków wynikających z Umowy.

W naszym wzorze bazowej treści Gwarancji należytego wykonania czytamy, że: gwarancja zabezpiecza zobowiązania Wykonawcy wobec Beneficjenta z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania robót budowlanych/robót/usług/dostaw/prac…itp. objętych Umową, w tym kary umowne określone w Umowie i naliczone w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przedmiotu Umowy.

Często zdarza się, że Beneficjenci żądają wprowadzenia zmiany w treści Gwarancji polegającej na zmianie zapisu „robót budowlanych/robót/usług/dostaw/prac…itp.” na zapis „przedmiotu umowy”.

Przedmiot umowy zawężony do robót/usług/dostaw - wąskie pojęcie

Przedmiot, który w Gwarancji jest wprost nazwany jako roboty budowlane/roboty/usługi/dostawy/prace… itp. jest jedynie wąskim wycinkiem zobowiązań umownych ciążących na Wykonawcy. Odpowiedzialność z Gwarancji dotyczy wówczas niewykonania robót budowlanych, prac, usług, dostaw oraz odnosi się do kar umownych ściśle związanych z niewłaściwym wykonaniem prac. Udzielając Gwarancji, Negocjatorzy finansowi mają na uwadze, by w pierwszej kolejności taką odpowiedzialność zachować w treści Gwarancji, gdyż ma to istotne znaczenie w przypadku zgłaszania roszczeń (węższy katalog podstaw zgłoszenia roszczenia przez Beneficjenta).

Przedmiot umowy - szerokie pojęcie

Wpisanie w treści Gwarancji, że zabezpiecza ona zobowiązania z tytułu niewykonania przedmiotu umowy nie jest tożsame z zabezpieczeniem jedynie zobowiązań dotyczących niewykonania prac/usług. Taka interpretacja nie jest poprawna, ponieważ ogólne odniesienie się do przedmiotu umowy sprawia, że odpowiedzialność z Gwarancji jest znacznie szersza i uwzględnia wszelkie zobowiązania umowne związane z wykonywaniem prac/usług, w tym kary umowne, roszczenia odszkodowawcze, roszczenia osób trzecich (bez wskazania do czego się odnoszą), zobowiązania finansowe na rzecz podwykonawców itp. Katalog zapisów umownych może być bardzo szeroki. 

Podsumowując, przedmiot umowy i przedmiot zawężony do robót budowlanych/dostaw/usług to pojęcia, które choć powiązane, odnoszą się do różnego zakresu odpowiedzialności z kontraktu i rodzą większe lub mniejsze ryzyko wezwania z Gwarancji. Dlatego tak istotne jest precyzyjne określenie przedmiotu umowy w treści Gwarancji. W zależności od tego, jaki zapis zostanie finalnie umieszczony w Gwarancji, zmniejszamy lub rozszerzamy uprawnienie Beneficjenta do zgłoszenia roszczenia.

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje, dotyczące tego tematu, zapraszamy do kontaktu z Bożeną Gerek-Trzcińską: Bozena.Gerek-Trzcinska@warta.pl.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności