Ocena ryzyka / szkody

Światowe trendy CARGO – perspektywy na przyszłość

Rynek ubezpieczeń CARGO dynamicznie się rozwija, a globalizacja, nowe regulacje i zmieniające się warunki klimatyczne wyznaczają jego kierunki na nadchodzące lata. Czy przyszłość tego segmentu rynku jest obiecująca? Analizujemy najważniejsze trendy. 

Światowy rynek ubezpieczeń CARGO w 2024 roku zanotował wzrost o 4,3% w porównaniu do 2023 roku. Tak dynamiczny rozwój wynika przede wszystkim z globalizacji, ekspansji międzynarodowego handlu i rosnących wymagań regulacyjnych. Jednym z planowanych na 2025 rok jest wdrożenie Międzynarodowego Morskiego Kodeksu Towarów Niebezpiecznych mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa transportu towarów, co dodatkowo wpłynie na znaczenie ubezpieczeń w logistyce.

Wzrost rynku napędzają również spektakularne incydenty związane z transportem, takie jak uderzenie kontenerowca Dali w most Key Bridge co spowodowało wstrzymanie na kilka miesięcy ruchu towarowego z i do Portu w Baltimore czy wybuch na statku towarowym w porcie Ningbo-Zhoushan. Wydarzenia te podkreślają, jak ważne jest ubezpieczenie ładunków w celu ograniczenia strat finansowych.

Klimat i katastrofy zmieniają podejście do ryzyka

Ekstremalne zjawiska pogodowe i katastrofy związane z działalnością człowieka mają coraz większy wpływ na branżę ubezpieczeń CARGO. Temat ten stał się m. in. zagadnieniem podczas tegorocznych debat klimatycznych i spotkań Międzynarodowej Unii Ubezpieczeń Morskich. Rosnąca liczba zdarzeń pogodowych, takich jak huragany czy powodzie, wymusza na firmach bardziej zaawansowane podejście do zarządzania ryzykiem. Priorytetem staje się identyfikacja i ocena ryzyka w całym łańcuchu dostaw, co ma pomóc w minimalizowaniu strat wynikających z katastrof naturalnych.

Wrażliwe ładunki pod szczególną ochroną

Rynek ubezpieczeń CARGO rozwija się także dzięki rosnącemu wolumenowi transportu towarów wrażliwych. Elektronika, jako przykład ładunków wysokiej wartości, jest szczególnie narażona na kradzieże, co przekłada się na prognozowany wzrost rynku o 4,2% do 2030 roku.

Znaczenie ubezpieczeń wzrasta także w przypadku ładunków masowych, takich jak zboża czy paliwa, dla których przewidywany wzrost wynosi 3,8%. Jeszcze większe wyzwania stawiają ładunki szybko psujące się, takie jak żywność czy wyroby farmaceutyczne w stosunku do, których rynek ma rosnąć o 4%. Wrażliwość nawet na niewielkie wahnięcia temperatury, skutkujące dużym prawdopodobieństwem powstania szkody i w konsekwencji koniecznością np. utylizacji całego ładunku stanowi główną podstawę tego wzrostu. Czas przewozu jak i warunki jego realizacji mają tu również kluczowe znaczenie. W segmencie materiałów niebezpiecznych, takich jak chemikalia czy materiały wybuchowe, prognozowany jest wzrost o kolejne 4%, co odzwierciedla rosnącą potrzebę ochrony w tym obszarze.

Liderzy i regiony z największym potencjałem

Ameryka Północna utrzymuje pozycję lidera na rynku ubezpieczeń CARGO dzięki rozwiniętej infrastrukturze handlowej i ugruntowanej działalności ubezpieczeniowej. Do 2032 roku wzrost w tym regionie ma wynosić 3,2%. Europa, z kluczowymi portami morskimi, osiągnie w tym czasie wzrost na poziomie 3,5%.

Największy dynamizm rozwoju przewiduje się dla Azji i regionu Pacyfiku, gdzie wzrost przekroczy 4%. Napędzają go rosnący popyt na towary i usługi importowane. Z kolei Ameryka Południowa i Afryka mają rozwijać się w wolniejszym tempie, co wynika głównie z ograniczeń infrastrukturalnych i mniejszego wolumenu handlu. Transport morski nadal będzie dominował w strukturze globalnych ubezpieczeń CARGO, obejmując 60% rynku, podczas gdy transport lotniczy i lądowy według planów stanowiły będą odpowiednio 25% i 15%.

Cyberzagrożenia i niestabilność geopolityczna

Ponadto branża ubezpieczeń ładunków jak i inni uczestnicy tego procesu, będą musieli zwracać szczególną uwagę na czyhające wyzwania związane właśnie z globalnym handlem. Globalizacja handlu niesie za sobą nowe wyzwania, takie jak cyberataki, naruszenia danych czy trudności związane z poruszaniem się w różnych jurysdykcjach. W dzisiejszych realiach szczególnie istotne staje się dostosowanie do rosnącej liczby zagrożeń wynikających z przekraczania granic przez towary i ludzi.

Niestabilność geopolityczna dodatkowo komplikuje procesy transportowe, wydłużając trasy przewozowe i wymuszając reorganizację szlaków w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa. W takich warunkach ubezpieczenie ładunków staje się kluczowym elementem strategii zarządzania ryzykiem.

Zatem jak widać perspektywy dla ubezpieczeń CARGO są, a czy optymistyczne? Przynajmniej te, które wynikają z badań przeprowadzonych przez Światową Organizacje Handlu, takie są, ponieważ potwierdzają stały wzrost poziomu handlu towarami i rosnącą świadomość graczy rynkowych dotyczącą znaczenia ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia nie tylko minimalizują ryzyko finansowe, ale także zapewniają większą elastyczność w radzeniu sobie z wyzwaniami globalnego rynku. Rozwój ten, choć wymagający, zapowiada się jako kluczowy element współczesnej logistyki i handlu międzynarodowego.

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje, dotyczące tego tematu, zachęcamy do kontaktu z Justyną Berent (justyna.berent@warta.pl).
 

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności