Skrót „OZE” oznacza „Odnawialne Źródła Energii”, tj. takie, które bazują na naturalnych, ekologicznych i niewyczerpywalnych zasobach. Większość ludzi słysząc o odnawialnych źródłach energii z pewnością będzie miało na myśli energię promieniowania słonecznego i energię wiatru. I faktycznie, to właśnie te sposoby generowania energii z OZE są zdecydowanie najpopularniejsze. W 2021 roku odpowiadały za 91% udziału nowych niewyczerpywalnych mocy.
Dlatego również dla branży ubezpieczeniowej OZE staje się, obszarem szczególnego zainteresowania, zwłaszcza w tych dwóch powyższych sektorach. W efekcie do oferty dołączane są nowe, dedykowane produkty. Aktywnie poszerzana jest również wiedza na temat tego rynku.
Co ważne, w Warcie odpowiadamy już na te potrzeby. Z początkiem bieżącego roku wprowadziliśmy nowy produkt, czyli Ubezpieczenie Zielonej Energii. Tego produktu dotyczył również pierwszy w tym roku webninar, jaki przeprowadziliśmy 15 marca w ramach naszej Akademii Brokera.
Oprócz przedstawienia nowego produktu (prezentację prowadzili menadżerowie produktu z DPiTKK: Aleksander Primke – ubezpieczenia majątkowe i Pan Marek Brejwo – ubezpieczenie OC), webinar obejmował prezentacje ekspertów Warty z Biura Oceny Ryzyka Technicznego omawiające aspekty technicznej oceny ryzyka w ubezpieczeniu fotowoltaiki (Mariusz Łaszkiewicz) i lądowych farm wiatrowych (Szczepan Bujwid).
Dodatkowo webinar uatrakcyjniła prezentacja zewnętrznego eksperta na temat wykorzystania dronów w obszarze technicznej oceny ryzyka, poprowadzona przez Pana Dariusza Kaźmierczak-Przybylskiego, Chief Business Development Officer (Solar Spy – solarspy.ai).
W marcowym wydaniu naszego serwisu Warta Korpo rozpoczynamy natomiast cykl artykułów pt. „Underwriting ubezpieczenia podmiotów prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania energii z OZE”.
Jak zawsze, cykl dotyczący tematyki underwritingu rozpoczynamy artykułem na inżynieryjnej oceny ryzyka instalacji OZE. Zapraszamy do lektury:„Rozwój odnawialnych źródeł energii a ocena ryzyka – część 1 „Fotowoltaika – techniczna ocena ryzyka”.
Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje na temat Akademii Brokera, bądź macie jakieś sugestie dotyczące tego projektu, prosimy o kontakt z autorką artykułu, Edytą Stoińską: edyta.stoinska@warta.pl.