Ocena ryzyka / szkody

Wrażenia z Japan Hydrogen Tour

W ostatnim miesiącu wzięliśmy udział w wyjątkowym wyjeździe studyjnym do Japonii. Było ono poświęcone tematyce energii opartej na wodorze i amoniaku. Organizowany w ramach Partnerstwa Strategicznego Polski i Japonii wyjazd był prawdziwą okazją do zagłębienia się w świat nowoczesnych technologii energetycznych i budowy relacji międzynarodowych w sektorze zielonej energii.

W dniach 15 – 22 marca 2024r. odbył się Japan Hydrogen Tour – wyjazd studyjny do Japonii, którego tematem przewodnim była „Strategia i praktyka energii opartej na wodorze i amoniaku w Japonii”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Partnerstwa Strategicznego Polski i Japonii pomiędzy ministrem Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, a Toshio Oya - specjalnym doradcą Rządu Japonii ds. promocji wprowadzania japońskich technologii poza Japonią. Ten wyjazd został zorganizowany także przy współpracy z Izbą Gospodarczą Gazownictwa oraz Porozumieniem MKiŚ na rzecz gospodarki wodorowej. Jest to efekt działań, jakie wdrażają inżynierowie BORT, uczestniczący od blisko dwóch lat w ramach grup porozumienia wodorowego w podgrupie zajmującej się "Wykorzystaniem wodoru w przemyśle"

W wyjeździe uczestniczyli obecni oraz przyszli użytkownicy instalacji wodorowych i amoniakalnych, dostawcy technologii oraz firmy, oferujące usługi w tym zakresie oraz przedstawiciele naszego zespołu BORT. Podczas wyjazdu wszyscy mieli okazję zapoznać się z tymi technologiami w kilku wyjątkowych zakładach.

 

 

Nakoso IGCC Power LLC

An Integrated Coal Gasification Combined Cycle (IGCC) w mieście Iwaki to jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie projektów energetyki węglowej. To tutaj system przetwarza węgiel w gaz, który następnie służy do napędzania turbiny gazowej i wytwarzania energii elektrycznej. Ciepło odpadowe powstałe w tym procesie jest następnie wykorzystywane do obracania turbiny parowej w celu wytworzenia energii elektrycznej. System ten może zmniejszyć emisję CO2 do około 85 proc. w stosunku do konwencjonalnej energetyki opalanej węglem. Mimo że najnowocześniejsza elektrownia IGCC obsługiwana przez Nakoso IGCC Power GK zasilana jest węglem, jej efektywność wytwarzania energii jest wyższa niż w przypadku konwencjonalnych elektrowni węglowych oraz pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla, sadzy i dymu. Ponadto IGCC może wykorzystywać takie rodzaje węgla, które nie mogłyby zostać wykorzystane jako paliwo w konwencjonalnej energetyce węglowej, co pozwala na zapewnienie stabilnych, tanich dostaw energii i poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

 

 

Fukushima Hydrogen Energy Research Team

Tutaj mamy do czynienie z największym na świecie zakład produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii odnawialnej. Znajduje się w on prefekturze Fukushima. Obiekt wykorzystuje 10 MW energii słonecznej, która jest zainstalowana w pobliżu zakładu produkcyjnego. Może produkować 1200 Nm3 wodoru na godzinę. Został założony wspólnie przez Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych, Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation, Tohoku Electric Power i Iwatani Corporation.

 

 

Fukushima Natural Gas Power Plant

Ten zakład wykorzystuje gas turbine combined cycle (GTCC), który obejmuje turbinę gazową i generator pary. System pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii pozyskiwanej z paliwa w porównaniu do systemów wykorzystujących wyłącznie turbinę parową. Elektrownia zasilana jest gazem ziemnym, który ma mniejszy wpływ na środowisko niż inne paliwa kopalne. Ponadto zakład dąży do ograniczenia swojego wpływu na sąsiadujący ekosystem, poprzez podejmowanie takich działań, jak umieszczenie wylotu odprowadzania ciepła poza portem. Sposoby wytwarzania energii: turbina gazowa i turbina gazowa o cyklu kombinowanym (GTCC) Moc wyjściowa: 1,18 mln kW (dwa bloki energetyczne o mocy 0,59 mln kW) Paliwo: Gaz ziemny (gaz odparowany LNG) Efektywność: około 61% (w oparciu o normę Lower Heating Value)

Chiyoda Corporation

Obiekty, które odwiedziliśmy, to zespół technologicznych instalacji demonstracyjnych (uwodornianie toluenu, odwodornienie metylocykloheksanu: MCH oraz obiekty do przechowywania zbiorników) oraz zespół obiektów demonstracyjnych stacji tankowania wodoru w oparciu o MCH. Zostały one wdrożone w celu wdrożenia łańcucha dostaw transportu i magazynowania wodoru z wykorzystaniem MCH jako nośnika wodoru. 

 

 

 

Hekinan Thermal Plant

Technologia współspalania paliwa amoniakalnego w elektrociepłowni Hekinan (Hekinan City, Prefektua Aichi). Od roku 2021 JERA Co., Inc. i IHI Corporation prowadzą, w ramach programu grantowego Organizacji Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO), projekt demonstracyjny mający na celu opracowanie technologii współspalania dużych ilości paliwa amoniakalnego w elektrowni cieplnej Hekinan. Projekt jest ważnym przedsięwzięciem, które może być pierwszym krokiem w kierunku szybkiej dekarbonizacji przy niskich kosztach dla krajów, takich jak Japonia oraz Polska, które potrzebują wytwarzania energii cieplnej. Dlatego też JERA i IHI pracowały nad skróceniem okresu instalacji palników, zbiorników, rur i innego sprzętu wymaganego dla projektu. Po zakończeniu tych prac JERA i IHI zdecydowały się przyspieszyć rozpoczęcie wielkoskalowego współspalania paliwa amoniakalnego (20% wartości opałowej) w bloku 4. elektrowni o około 1 rok, do roku 2023. W ramach celu „JERA Zero emisji CO2 do 2050 r.” JERA pracuje nad zmniejszeniem emisji CO2 z działalności krajowej i zagranicznej do zera do 2050 r., promując stosowanie bardziej ekologicznych paliw i dążąc do produkcji energii cieplnej, która nie emituje CO2 podczas wytwarzania energii.

Podczas wyjazdu uczestnicy odwiedzili również Uniwersytet Yokohama, gdzie mieli okazję spotkać się z Prof. Shigenori Mitsushima – z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Chemicznej, autorem artykułów, książek i patentów w zakresie ogniw paliwowych i elektrochemicznych systemów konwersji energii. Prof. Mitsushima jest jednocześnie Prezesem HESS – Hydrogen Energy Systems Society of Japan, najdłużej działającego stowarzyszenia wodorowego na świecie.

Dzięki Japan Hydrogen Tour nasi inżynierowie z zespołu BORT poszerzyli swoją wiedzę w zakresie omawianych nowych technologii. Ponadto zbudowali cenne relacje z obecnymi i przyszłymi klientami, zamierzającymi inwestować w omawiane technologie. Warto podkreślić, że Warta jest jedyną firmą ubezpieczeniową, która miała przyjemność uczestniczenia w tym wydarzeniu i jedyną uczestniczącą w pracach podgrup porozumienia wodorowego.

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje dotyczące tego tematu, zapraszamy do kontaktu z Bartłomiejem Bobrowskim: bartlomiej.bobrowski@warta.pl.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności