Wydarzenie organizowane przez dwumiesięcznik „Nowa Energia” odbyło się między 17 a 19 kwietnia. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele polskiego przemysłu oraz rynku ubezpieczeniowego zainteresowani zachodzącą transformacją energetyczną, która w przeciągu najbliższych kilkunastu lat ma przyczynić się do powstania pierwszej krajowej elektrowni atomowej. Merytoryczną część wyjazdu rozpoczęło seminarium, podczas którego specjaliści z zakresu energetyki jądrowej przekazali swoją cenną wiedzę z zakresu budowy oraz funkcjonowania instalacji. Dodatkowo mieliśmy okazję wysłuchać przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz samorządu, na terenie którego funkcjonuje zakład.
Elektrownia jądrowa Dukovany
Obiekt stanowi jeden z filarów czeskiej energetyki i odpowiada obecnie za zaopatrzenie w energię elektryczną 1/5 kraju. Instalacja składa się z czterech wodno-ciśnieniowych reaktorów PWR typu VVER 440 - Model V213, rozdzielonych pomiędzy dwa podwójne bloki. Po modernizacji, która miała miejsce w latach 2008-2012, łączna moc elektryczna brutto wynosi 2020 MW. Ze względów bezpieczeństwa instalacja posiada aż trzy obiegi wody: pierwotny, wtórny oraz chłodzący. Ma to zapobiec przedostaniu się do środowiska produktów rozpadu dwutlenku uranu. Podczas wizyty mieliśmy okazję zwiedzić instalację oraz znajdujący się na jej terenie magazyn zużytego paliwa nuklearnego. Wypalone paliwo magazynowane jest w zbiornikach typu CASTOR 440/84 – każdy z nich może pomieścić 10 ton zużytego paliwa. Obecnie ze względów technologicznych i finansowych tzw. transmutacja paliwa nie jest opłacalna na dużą skalę. Nad bezpieczeństwem elektrowni czuwa Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego oraz organizacje międzynarodowe. Zakład chętnie chwali się dodatkowymi zabezpieczeniami wdrożonymi w konsekwencji audytów bezpieczeństwa, przeprowadzanych na terenie elektrowni.
Elektrownia szczytowo-pompowa Dalešice
Jest to największa w Czechach oraz druga co do wielkości w Europie tama sypana. Ze względu na skomplikowane warunki geologiczne niemożliwa do wykonania okazała się klasyczna tama betonowa. Wysokość nasypu wykonanego ze skał uszczelnionych gliną sięga 100 metrów, natomiast długość tamy wynosi 350 metrów. W trybie normalnym pracują dwie z czterech turbin Francisa zainstalowanych w elektrowni. Zapora jest obiektem towarzyszącym elektrowni atomowej Dukovany. Oznacza to, że głównym celem elektrowni szczytowo-pompowej w Dalešicach jest zapewnienie wody technologicznej niezbędnej do pracy elektrowni jądrowej. Ponadto obiekt o mocy 480kW jest w stanie zapewnić energię elektryczną w przypadku odstawienia jednego z reaktorów. Elektrownia szczytowo-pompowa pełni też z powodzeniem dodatkową funkcję, służąc jako zbiornik przeciwpowodziowy.
Dzięki wyjazdowi technicznemu inżynierowie oraz underwriterzy Warty mogli zapoznać się z funkcjonowaniem elektrowni atomowej oraz instalacji towarzyszących. Dodatkową korzyścią była możliwość kontaktu z osobami o wieloletnim doświadczeniu w budowie oraz obsłudze tego typu obiektów, niekiedy związanymi z elektrownią Dukovany od samego jej początku (1974 r.).
Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje, dotyczące tego tematu, zapraszamy do kontaktu ze Szczepanem Bujwidem.
Link do strony wydarzenia (zdjęcia):
https://konferencje.nowa-energia.com.pl/szkolenia/wyjazd-dukovany/