Samochód

Auto po zimie - co warto sprawdzić po mrozach?

Warunki zimowe są trudne nie tylko dla kierowców, ale także dla ich samochodów. Niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zalegający na drogach piasek czy sól drogowa mają bezpośredni wpływ na wiele podzespołów Twojego auta. Sprawdź listę czynności do wykonania przy pojeździe po zakończeniu okresu zimowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zweryfikować sprawność hamulców po zimie?
  • Co sprawdzić przy sezonowej wymianie opon?
  • Jak wyczyścić nadwozie auta po zimie?
  • Jak wyczyścić podwozie auta po okresie zimowym?
  • Jak wyczyścić wnętrze auta po zimie?
  • Jak zadbać o klimatyzację po zimie?

Jak zweryfikować sprawność hamulców po mrozach?

Hamulce to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Ich sprawne działanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Dlatego po ustaniu mrozów warto zadbać o dokładne czyszczenie najważniejszych elementów układu hamulcowego. Serwis hamulców po zimie obejmuje:

  • sprawdzenie stanu zacisków tarcz hamulcowych, jarzma i klocków pod kątem grubości i ewentualnych uszkodzeń,
  • weryfikację stanu zużycia tarcz i klocków hamulcowych, a także wyczyszczenie i konserwację tych elementów,
  • kontrolę stanu przewodów hamulcowych, wyczyszczenie ich dedykowanym preparatem w celu pozbycia się soli drogowej i błota.

Podczas kontroli układu hamulcowego warto także sprawdzić stan okładzin ściernych. W przypadku nadmiernego zużycia lub stwierdzenia uszkodzeń należy wymienić poszczególne elementy. Warto przy tym pamiętać, że klocki i tarcze zakłada się parami. Elementy te współpracują ze sobą, dlatego stopień ich zużycia powinien być porównywalny. Duża część pojazdów jest wyposażona w bębnowy układ hamulcowy na tylnej osi. Jest on mniej podatny na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych i wystąpienie ewentualnych uszkodzeń. To jednak nie zwalnia z obowiązku jego regularnej kontroli.

Ważną kwestią jest także sprawdzenie płynu hamulcowego. Ma on silne właściwości higroskopijne. To znaczy, że chłonie wilgoć i wodę z otoczenia. W efekcie spada jego temperatura wrzenia, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Problem ten dotyczy w szczególności samochodów intensywnie eksploatowanych oraz niegarażowanych w okresie zimowym.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Co sprawdzić przy sezonowej wymianie opon?

Podczas sezonowej wymiany opon zweryfikuj dokładnie poszczególne elementy koła. W trakcie serwisu należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • stopień zużycia bieżnika,
  • odklejenie poszczególnych elementów bieżnika,
  • deformacja lub uwidocznienie drutówki,
  • przecięcia lub rozdarcia na powierzchni gumy,
  • odbarwienia i odparzenia na wewnętrznej stronie powierzchni opony,
  • uszkodzenia nitek osnowy (wybrzuszenie na boku opony).

W czasie serwisu ogumienia warto także skontrolować stan felg, a w szczególności:

  • nieszczelność spowodowaną pęknięciem felgi,
  • nieszczelność w miejscu styku zaworu z felgą,
  • stopień wytarcia rantów,
  • stopień wyrobienia otworów na szpilki.

Podczas wymiany opon należy założyć nowe zawory. To elementy, które również są narażone na działanie niekorzystnych czynników. Jednocześnie odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia w kole.

Przy okazji serwisu opon zadbaj o wygląd felg. Ich regularne czyszczenie jest bardzo ważne dla zachowania pierwotnego wyglądu. Osady i pył z klocków hamulcowych łatwo wżerają się w warstwę farby pokrywającej powierzchnię felg. W efekcie usunięcie ich może okazać się niemożliwe. Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie obręczy.

 

Jak wyczyścić nadwozie auta po zimie?

Po okresie zimowym wykonaj kompleksowe i dokładne mycie nadwozia. W czasie zimy nadwozie samochodu jest narażone na działanie soli drogowej, wilgoci oraz błota. Pierwszą czynnością jest dokładne opłukanie karoserii, aby zmiękczyć brud zalegający na jej powierzchni. To ułatwia usunięcie piasku i zaschniętego błota. Zamiast popularnego węża ogrodowego najlepiej użyć myjki wysokociśnieniowej. Jest o wiele skuteczniejsza. Szczególną uwagę należy zwrócić na nadkola. To tam po okresie zimowym osadza się najwięcej soli i brudu.

Podczas mycia karoserii najlepiej użyć szamponu. Eksperci nie zalecają stosowania gąbki. Mogą wbić się w nią drobiny piasku i małe kamyki. Przy każdym przejechaniu po lakierze zanieczyszczenia będą rysowały jego powierzchnię. Najlepszym wyborem do czyszczenia karoserii są szczotki o miękkim włosiu.

Kolejnym krokiem jest woskowanie. Woski są dostępne pod postacią różnego rodzaju preparatów jak mleczka, pasty, oliwki itp. Woskowanie można wykonać na mokro i na sucho. Druga opcja jest bardziej czasochłonna, ale wydaje się efektywniejsza. Przed woskowaniem na sucho powinieneś najpierw dokładnie wysuszyć nadwozie. Najlepiej zrobić to za pomocą ścierki z irchy. Specjaliści nie zalecają używania ręczników papierowych, ponieważ powstają po nich rysy. Nie warto także czekać, aż woda sama odparuje. Jeśli jest ona twarda, to po wyschnięciu pozostawi zacieki i osady wapienne. Wosk najlepiej nakładać miękką gąbką, wykonując koliste ruchy i zaczynając od dachu samochodu. Po wyschnięciu możesz wypolerować karoserię miękką szmatką z mikrofibry. Woskowanie pozwala odzyskać głębię koloru lakieru. Jednocześnie wosk tworzy na karoserii niewidzialną powłokę ochronną. Dzięki temu brud nie przylega tak łatwo do jej powierzchni. Woskowania nie należy wykonywać w pełnym słońcu, ponieważ może to doprowadzić do powstania plam.

 

Sprawdź OC w Warcie

Jak wyczyścić podwozie auta po okresie zimowym?

Podwozie to element konstrukcyjny auta, o którym wielu kierowców po prostu zapomina w kontekście czyszczenia i konserwacji. To duży błąd, który może się okazać bardzo kosztowny. Brudne podwozie z biegiem czasu daje o sobie znać, obniżając komfort i bezpieczeństwo jazdy. Mycie podwozia to czynność, której nie trzeba wykonywać równie regularnie co czyszczenie karoserii. Eksperci zalecają konserwację tego elementu raz w roku, najlepiej po zimie. To właśnie wtedy podwozie auta jest narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i drogowych. Opady śniegu, piasek i sól drogowa to tylko niektóre czynniki mające negatywny wpływ na samochód.

Jak prawidłowo umyć podwozie po zimie? Do tego typu zabiegów najlepszy będzie podnośnik, który ułatwi dostęp do wszystkich elementów znajdujących się pod autem. Duże znaczenie ma także dobra widoczność. Mycie „po omacku” może skończyć się zalaniem elektroniki i alternatora pojazdu. Do tego typu zabiegów nie są polecane myjnie automatyczne. Mają one co prawda specjalne dysze zamontowane w podłodze, ale czas i zakres natryskiwania są w tym przypadku ograniczone. W efekcie wizyta na myjni nie pomoże pozbyć się całości zabrudzeń chemicznych. Mycie podwozia najlepiej wykonywać ręcznie. Przed jego rozpoczęciem powinieneś wyposażyć się w następujące akcesoria:

  • wyprofilowana lanca, która ułatwia dostęp do oddalonych i osłoniętych miejsc,
  • specjalne szczotki do czyszczenia trudno dostępnych miejsc,
  • sucha para, która skutecznie usuwa tłuste plamy,
  • mokra para ułatwiająca wypłukiwanie soli drogowej i piasku,
  • środek do mycia podwozia (aktywna piana), który rozpuszcza zabrudzenia,
  • środek do konserwacji podwozia, który zaaplikujesz po wyczyszczeniu auta.

Bardzo istotny jest ostatni punkt czyszczenia, czyli konserwacja podwozia. Środki konserwujące tworzą elastyczną powłokę bitumiczno-kauczukową. Chroni ona podwozie przed solą, wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez odpryskujące kamienie. Do jej aplikacji jest jednak potrzebny specjalny pistolet z regulacją.

 

Jak wyczyścić wnętrze auta po zimie?

W czasie zimy wnętrze auta jest narażone na działanie wilgoci. Dostaje się ona z powietrza oraz ubrań osób podróżujących pojazdem. Dlatego po okresie zimowym samochód należy dokładnie wyczyścić i wysuszyć. To także dobry moment na wykonanie ozonowania i pozbycie się zarazków.

Pierwszą czynnością powinno być wyjęcie używanych zimą gumowych dywaników i umycie ich ciepłą wodą. Następnie należy dokładnie odkurzyć wnętrze auta. Kolejnym krokiem jest czyszczenie elementów plastikowych. Do tego celu najlepiej wykorzystać środki antyelektrostatyczne, które zapobiegają osadzaniu się kurzu. Powinny one pozostawić matową powierzchnię. Specjaliści nie zalecają stosowania nabłyszczających preparatów w sprayu. Kokpit będzie odbijał światło, co może tworzyć refleksy na szybach i pogarszać widoczność w czasie jazdy.

Wykładziny, obicia i drzwi możesz wyczyścić rozcieńczonym płynem do prania dywanów. Najlepiej nanieść go za pomocą gąbki i wetrzeć pianę. Każdy preparat warto najpierw wypróbować w mało widocznym miejscu. Czyszczenie tapicerki najlepiej przeprowadzić, kiedy temperatury na zewnątrz są na tyle wysokie, że przy otwartych drzwiach auto szybko wyschnie.

 

Ubezpieczenie samochodu OC

Jak zadbać o klimatyzację po zimie?

W okresie zimowym wielu kierowców zupełnie zapomina o istnieniu układu klimatyzacji w aucie. Tymczasem specjaliści radzą, aby w chłodnych porach uruchamiać ją przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu sprężarka będzie mogła uzupełnić smarowanie. Gruntowny serwis układu warto zrobić już po zakończeniu okresu zimowego. Należy zweryfikować poziom czynnika chłodniczego i w razie braków uzupełnić go.

Elementem dbałości o wnętrze auta jest także odgrzybianie klimatyzacji. Najlepiej wykonać je po zimie, ponieważ w okresie wiosennym i letnim będzie ona często używana. Nie zapomnij także o wymianie filtra kabinowego, który decyduje o jakości powietrza wewnątrz pojazdu.

Po zakończeniu zimy warto także sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i stan akumulatora, a także wymienić wycieraczki. Pióra w okresie zimowym często przymarzają do szyb, co powoduje uszkodzenie powierzchni gumy. W efekcie spada ich skuteczność zbierania wody i zanieczyszczeń. Kompleksowy przegląd samochodu po zimie pozwoli Ci przygotować auto do użytkowania w okresie wiosenno-letnim, pozbyć się pozostałości po zimie w postaci błota, piasku czy soli drogowej, a także w porę wykryć drobne usterki. Regularna kontrola stanu auta zapewnia komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz chroni przed kosztownymi naprawami.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady