Turystyczne

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim – poznaj najważniejsze zasady

Delikatnie prószący śnieg, idealnie przygotowane trasy i gorąca czekolada jako zasłużone trofeum po kilku godzinach jazdy – dla wielu osób tak właśnie wygląda wymarzony, zimowy dzień. Miłośników nart i snowboardu nie brakuje, jednak wraz z rosnącą popularnością śnieżnych szaleństw, rośnie też liczba wypadków. Co zrobić, by ich uniknąć?

Kobieta na stoku narciarskim

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych podczas uprawiania sportów zimowych
  • W jaki sposób postąpić w razie wypadku
  • Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry
  • Jak dobrać sprzęt, który zwiększy Twoje bezpieczeństwo

Zasady bezpieczeństwa na stoku narciarskim

Mówi się, że sport to zdrowie, ale wszyscy dobrze wiemy, jak łatwo o kontuzję. Tym bardziej na stoku, gdzie zaskoczyć mogą warunki, sprzęt albo inni narciarze. Ryzyko wypadku można jednak zminimalizować, gdy pamięta się o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

O czym więc nie możesz zapomnieć, gdy planujesz zimowe szusowanie?
 

Nie zatrzymuj się na środku stoku

Od pięciu minut dzwoni się do Ciebie Twój znajomy z pracy albo chcesz przystanąć na chwilę i zrobić zdjęcie pięknym widokom? Poczekaj z tym do końca zjazdu, bo zatrzymując się znienacka na środku stoku, możesz utrudnić innym zjazd czy nawet doprowadzić do wypadku.
 

Odpowiednio dobierz i przygotuj sprzęt

W przypadku sportów zimowych nie warto oszczędzać na sprzęcie, bo zwiększa on nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kluczowe są:

 

  • Narty – rodzaj i długość najlepiej doradzą specjaliści w sklepach sportowych, natomiast według uniwersalnej reguły narty powinny być ok. 5-15 cm mniejsze niż ich właściciel. Ważne są też odpowiednio dobrane wiązania oraz serwisowanie nart przed każdym sezonem.
  • Buty narciarskie – odpowiadają za stabilizację nogi, więc na pewno nie mogą być za luźne (kontuzja stawu skokowego gwarantowana), ale ważne też, żeby nie uciskały, ograniczając tym samym swobodę ruchów.
  • Kijki – pomagają wchodzić w zakręty, natomiast nie wszyscy jeżdżą z tym elementem.
  • Kask – zdecydowanie najważniejszy bohater stoku. Podczas wypadku na stoku głowa narażona jest na kontakt z lodem, twardym śniegiem, drzewem czy innym narciarzem, więc właściwe zabezpieczenie jest konieczne.
  • Gogle narciarskie – gęsto padający śnieg czy ostre słońce znacznie ograniczają widoczność. Inwestycja w porządne gogle z filtrem UV pozwoli Ci jeździć bezpiecznie niezależnie od warunków.
  • Rękawice – zbyt duże mogą spowodować wyślizgnięcie się kijka z dłoni, dlatego warto poświęcić chwilę na wybór dobrze dopasowanego i odpowiednio ocieplonego modelu.

 

Dostosuj prędkość i tor jazdy

Rekreacyjne zjeżdżanie na stoku to nie zabawa pt.: „kto pierwszy, ten lepszy”. Nie musisz osiągać olimpijskich prędkości, by dobrze się bawić. Zamiast tego dostosuj prędkość i tor jazdy do:

  • swoich umiejętności,
  • aktualnych warunków atmosferycznych,
  • stanu trasy.

Pamiętaj też, by wybierać trasy zgodne z Twoim doświadczeniem. Ich trudność określają kolory:

  • niebieski – łatwa trasa,
  • czerwony – trudna,
  • czarny – bardzo trudna.

Jedź zawsze z prędkością, która jest dopasowana do stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz Twoich umiejętności. Rozwijanie nadmiernych prędkości i brak opanowania na nartach, często prowadzą do tragicznych w skutkach kolizji. Szczególnie jeśli widoczność na stoku jest ograniczona, poruszaj się wolniej.

 

Wyprzedzaj z głową

Na stoku możesz wyprzedzać innych narciarzy zarówno z prawej, jak i z lewej strony, ale ważne, żebyś przy tym manewrze zachował bezpieczną odległość od wyprzedzanej osoby.

 

Reaguj w razie wypadku

Ktoś leży na stoku i potrzebuje pomocy? Nie tylko możesz, ale nawet i powinieneś udzielić mu pomocy, jeżeli znajdujesz się w pobliżu! Z taką interwencją wiąże się też obowiązek ujawnienia tożsamości – niezależnie od tego, czy jesteś świadkiem, sprawcą czy poszkodowanym.

Przypominamy najważniejsze numery alarmowe:

  • 601 100 300
  • 112
  • 999

W razie wypadku warto też zawiadomić o zdarzeniu obsługę stacji narciarskiej.
 

Naładuj telefon

Skoro mówimy o wzywaniu pomocy, to warto przypomnieć, żeby na stok nie wybierać się z rozładowanym telefonem. W razie wypadku szybkość działania jest kluczowa, a z rozładowanym telefonem ciężko będzie zawiadomić właściwe organy.
 

Zachowaj trzeźwość

W Polsce jazda na nartach i na snowboardzie pod wpływem alkoholu jest zabroniona, co regulują przepisy Ustawy o Bezpieczeństwie i Ratownictwie w Górach i na Zorganizowanych Terenach Narciarskich. Według przepisów za jazdę pod wpływem alkoholu, środków odurzających i bez kasku, grozi kara grzywny. Dopuszczalny limit to 0,5 promila alkoholu we krwi, jednak zachęcamy do tego, by nie łączyć sportu z alkoholem, który znacznie upośledza nasze działania na stoku.

 

Przestrzegaj znaków narciarskich

Tak, jak na drodze, tak samo na stoku mamy obowiązek stosowania się do rozstawionych na trasach znaków. Dotyczą zazwyczaj trudności trasy, konieczności zatrzymania się, zamkniętej trasy czy zagrożenia lawinowego.


Większość z przedstawionych zasad można tak naprawdę sprowadzić do tej: zachowaj szczególną ostrożność i zwracaj uwagę nie tylko na siebie, ale i na inne osoby przebywające na stoku. Zdrowy rozsądek i empatia pozwolą uniknąć wypadku czy nieprzyjemnej kontuzji, a szybka reakcja w razie potencjalnego zdarzenia powinna załagodzić jego skutki.
 

Ubezpieczenie turystyczne 

Zadbaj o dobre ubezpieczenie turystyczne 

Jeśli uważasz, że polisa turystyczna to zbędny i spory wydatek. Dobrze żebyś miał świadomość, że koszt polisy jest naprawdę niewielki w porównaniu z ceną wyjazdu, a co więcej w razie ewentualnego wypadku i jego finansowych konsekwencji, ten koszt będzie jeszcze mniejszy.

Dlatego jeśli chcesz podróżować odpowiedzialnie, dobrym nawykiem do wypracowania jest zakup ubezpieczenia przed każdym wyjazdem - w Polsce jak i za granicą. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo finansowe w razie różnych sytuacji losowych, które mogą się przydarzyć się na stoku np. wyrządzona nieumyślnie szkoda, nieszczęśliwy wypadek czy skręcenie kostki podczas jazdy na stoku. Kupując ubezpieczenie podróżne na wyjazd, możesz również liczyć na:

  • Wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia (nawet do 2 mln zł za granicą),
  • Pokrycie kosztów leczenia jeśli nagle zachorujesz,
  • Transport do Polski po wypadku i leczeniu jeśli planujesz jazdę na zagranicznych stokach (najlepiej bez żadnych ograniczeń kwotowych),
  • Odpowiedzialność za szkody podczas amatorskiego uprawiania narciarstwa i snowboardingu,
  • Ubezpieczenie NNW,
  • W przypadku pobytu za granicą masz możliwość kontaktu z Centrum Obsługi Klienta – 24/7 w języku polskim,
  • Ubezpieczenie kosztów kontynuacji leczenia powypadkowego w Polsce,

 

Dodatkowo warto wiedzieć, że ubezpieczenie Warta Travel zawiera bezpłatny pakiet korzyści dla osób uprawiających narciarstwo lub snowboarding na zagranicznych stokach, który gwarantuje:

  • zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego/snowboardowego (80 zł dziennie, maks. 7 dni),
  • zwrot kosztów karnetu (80% wartości karnetu) ,
  • odpowiedzialność za szkody rzeczowe spowodowane w wypożyczonym sprzęcie narciarskim/snowboardowym.

 

Ubezpieczenie turystyczne na narty lub snowboard 

Obowiązkowe OC na Włoskich stokach 

Jeśli planujesz swój wyjazd do Włoch to nie zapomnij o tym, że z początkiem 2022 roku wprowadzono obowiązek wykupienia polisy OC dla wszystkich chcących korzystać z wyciągów i tras narciarskich. Kara za brak OC może wynosić od 100 do 150 euro, turysta ryzykuje też utratę skipassa. Kupując polisę Warta Travel z ryzykiem OC i rozszerzeniem o sporty zimowe, otrzymasz więc pełną ochronę. Polisa Warta Travel jest dwujęzyczna (polsko-angielska) oraz wskazuje wszystkie osoby objęte ochroną ubezpieczeniową, dlatego spełnia wszelkie wymogi koniecznie do wejścia na włoskie stoki.

Warto wspomnieć, że posiadanie ubezpieczenia w zakresie OC świetnie sprawdzi się na każdym wyjeździe zimowym, nie tylko we Włoszech. Kupując ubezpieczenie zazwyczaj kierujesz się myślą o ewentualnych wypadkach, czy nagłym zachorowaniu, które mogą spotkać Ciebie lub Twoich najbliższych. To jest oczywiście słuszne, ale powinieneś wziąć pod uwagę możliwość wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej. Nieszczęśliwy manewr na nartach może skończyć się nie tylko własnym urazem, ale też innej osoby. Za granicą bardzo często i coraz częściej w Polsce trzeba zrekompensować poszkodowanym straty np. za zniszczone narty, odzież czy nawet koszty leczenia. Przed takimi wydatkami chroni ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które obejmie również szkody wyrządzone na stoku jeśli polisa będzie rozszerzona o uprawianie sportów zimowych. Ubezpieczenie to obejmuje również szkody wyrządzone w wyposażeniu w miejscu zakwaterowania np. hotelu, pensjonatu czy kwater prywatnych.
 

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady