Pogoda a bezpieczeństwo w górach zimą
Podstawową kwestią w przypadku zachowania bezpieczeństwa w trakcie górskich wypraw jest wcześniejsze sprawdzenie prognozy pogody — najlepiej z kilku różnych źródeł. Warto ją kontrolować już kilka dni przed planowaną wycieczką, a następnie tuż przed samym planowanym wyjściem, np. nawet godzinę czy dwie. Dzięki temu prognoza będzie najbardziej aktualna. Ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki meteorologiczne na obszarach górskich, opieranie się jedynie na prognozach długoterminowych zupełnie mija się z celem.
Polecanym miejscami do sprawdzenia pogody są m.in. serwis numerycznej prognozy Uniwersytetu Warszawskiego (meteo.pl) oraz IMGW (meteo.imgw.pl). Trzeba jednak uwzględnić także to, że w trakcie wchodzenia pod górę i już na samym szczycie warunki będą się zmieniać — mowa tu przede wszystkim o większej sile wiatru i niższych temperaturach powietrza. Warto też odwiedzić witryny GOPR i TOPR. Dzięki nim sprawdzisz ostrzeżenia m.in. o zamkniętych szlakach czy aktualne warunki na szczytach za pośrednictwem kamer internetowych „na żywo”.
Nawet jeśli prognoza przewiduje piękną pogodę i świetne warunki do wędrówek, to należy pamiętać o możliwych załamaniach. Dlatego warto często obserwować niebo, aby móc skutecznie odczytywać i interpretować warunki pogodowe w górach zimą.
Zagrożenie lawinowe a bezpieczeństwo w górach zimą
Niebezpieczeństwo w postaci lawin dotyczy przede wszystkim obszaru Tatr, Bieszczad, Karkonoszy i Babiej Góry. Należy przed każdym wyjściem sprawdzić komunikaty lawinowe na wcześniej wspomnianych stronach GOPR i TOPR. W przypadku wystąpienia zagrożenia warto unikać szlaków przebiegających przez odsłonięte zbocza. Co więcej, jeśli trasa prowadzi przez obszary zagrożone lawinami, to bez względu na komunikaty służb, zawsze trzeba mieć przy sobie tzw. lawinowe ABC, czyli detektor, sondę i łopatę śnieżną (dotyczy to każdego uczestnika wycieczki).
Dopasuj trasę do własnych możliwości
Zimowe wędrówki po górach są bardziej wymagające niż w lecie. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zmienne warunki pogodowe, niską temperaturę, śnieg i oblodzenia, ale również krótszy dzień. Dlatego zwłaszcza osoby mało doświadczone powinny wybierać krótkie i mało wymagające szlaki. Dobrze jest również uwzględnić przy planowaniu trasy w górach zimą konieczność wcześniejszego zakończenia wyprawy i powrotu do punktu startu.
Ze względu na trudniejsze warunki, górskie zimowe wycieczki mogą wymagać częstszych i dłuższych postojów. Biorąc pod uwagę krótkie dni, dobrym rozwiązaniem będzie wyjście z na szlak najwcześniej, jak to tylko możliwe.
Nawiązując już do planowania trasy, nie warto wychodzić w góry samemu. Najlepiej znaleźć kogoś, z kim będziemy mogli ją wspólnie pokonać. Samotna dłuższa wędrówka stwarza ryzyko, że w razie wypadku otrzymanie niezbędnej pomocy może okazać się dużo trudniejsze.
Bezpieczne góry zimą — zostaw wiadomość
Przed wyjściem warto powiadomić przynajmniej jedną osobę o przebiegu trasy i planowanej godzinie powrotu z wycieczki. Dzięki temu, gdy wezwanie pomocy na szlaku nie będzie możliwe, z pewnością zrobią to inni. Oczywiście trzeba pamiętać, aby informować na bieżąco o wszelkich zmianach, np. innym celu wycieczki czy przejściu fragmentu planowanej wyprawy inną drogą.
Zasady bezpieczeństwa w górach — ubiór i wyposażenie
Wyposażenie niezbędne do wyjścia w góry zimą obejmuje nie tylko strój na tzw. cebulkę i zimowe buty trekkingowe, ale również kilka innych przedmiotów, takich jak np. ciepły napój w termosie czy osobista apteczka. W przypadku trudniejszych warunków niezwykle przydatne dla zachowania bezpieczeństwa mogą okazać się dodatkowe sprzęty, takie jak np. raczki czy kijki trekkingowe, a nawet kask, jeśli wybieramy się w wysoko położone rejony górskie.
Nie należy oczywiście zapominać o zabraniu ze sobą smartfona, najlepiej z pełną baterią i w komplecie z pojemnym powerbankiem. Telefon sprawdzi się dobrze nie tylko wtedy, gdy będziemy chcieli sprawdzić drogę, ale również w przypadku konieczności wezwania niezbędnej pomocy. Przed wyruszeniem na szlak warto przede wszystkim zainstalować aplikację RATUNEK i zapisać numery alarmowe, tj, 985 i 601-100-300.
Jak jeszcze można zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach zimą?
Skuteczną formy ochrony w trakcie zimowych górskich wędrówek jest z pewnością skorzystanie z ubezpieczenia turystycznego. Polisa chroni przed następstwem nieszczęśliwych wypadków i może być dodatkowo rozszerzona. Mowa tu np. o wariancie dla osób uprawiających sporty zimowe (narciarstwo, snowboarding), ubezpieczeniu na wypadek utraty bagażu czy OC w życiu prywatnym.
Polisę turystyczną można kupić wygodnie przez internet, przy użyciu prostego kalkulatora. Co ważne, w przypadku ochrony na terenie Polski istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia nawet na jeden dzień.