Turystyczne

Brak paszportu i nieważny dowód osobisty a wyjazd na wakacje – jak uzyskać paszport tymczasowy?

Wiele krajów i linii lotniczych uznaje, że paszport najczęściej powinien być ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty powrotu do Polski .daty rozpoczęcia podróży. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Co robić w przypadku braku ważnego paszportu lub dowodu osobistego?

Kobieta na lotnisku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zrobić, gdy masz nieważny paszport?
  • Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku paszportowego?
  • Jaki jest czas oczekiwania na wydanie paszportu?
  • Czy można przyśpieszyć wydanie paszportu?
  • Co robić, gdy nie posiadasz paszportu i dowodu osobistego?

Nieważny paszport – co zrobić?

Jeżeli Twój paszport stracił ważność lub chcesz otrzymać pierwszy dokument, należy złożyć odpowiedni wniosek w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.. Taki dokument składasz osobiście. Oznacza to, że nie zrobisz tego on-line. Wniosek o wydanie paszportu można otrzymać jedynie w punkcie paszportowym. Warto pamiętać, by korzystać właśnie z takiego wzoru, a nie z dokumentów znalezionych samodzielnie w Internecie. Pamiętaj, że wniosek składa osoba, która chce dostać paszport i ma ukończone 18 lat, opiekun prawny lub kurator osoby niepełnoletniej. 

 

Ubezpieczenie turystyczne 

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku paszportowego

Do sprawnego złożenia wniosku warto wcześniej przygotować niezbędne dokumenty. Będziesz potrzebować:

•    jedno aktualne, kolorowe zdjęcie – zrób je u fotografa, nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Należy powiedzieć fotografowi, do jakiego dokumentu potrzebujesz fotografię, ponieważ źle zrobione zdjęcie nie zostanie przyjęte w urzędzie,

•    ważny paszport, którego obecnie używasz. Jeśli nie masz ważnego paszportu – weź ze sobą ważny dowód osobisty,

•    dowód opłaty za paszport (po złożeniu wniosku opłata nie podlega zwrotowi). Nie ma jednego sposobu i jednego rachunku bankowego, aby zapłacić za paszport. Dowiedz się na stronie punktu paszportowego, w którym chcesz złożyć wniosek, jak możesz zapłacić. Jeśli zdecydujesz się na płatność elektroniczną, wydrukuj i zabierz ze sobą dowód opłaty,

•    jeśli przysługuje ci prawo do zniżki lub zwolnienia z opłaty –zabierz dokument, który to potwierdzi (np. ważna legitymacja studencka),

•    jeśli Twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie – zabierz skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

 

Czas oczekiwania na wydanie paszportu

Odbiór dokumentu powinien nastąpić w ciągu 30 dni. Przeważnie okres ten jest krótszy, choć czas oczekiwania zależy od liczby wnioskujących w danym czasie. Dlatego nie warto czekać do wakacji czy ferii, kiedy najwięcej osób przypomina sobie o braku dokumentów upoważniających do wyjazdu z kraju. Paszport pozostaje ważny: dla osoby od 12 roku życia przez 10 lat od momentu wydania, natomiast dla dziecka do 12 roku życia – 5 lat od momentu wydania.
 

Jak przyspieszyć wydanie paszportu?

W związku z różnego rodzaju sytuacjami losowymi, czy szczególnymi okolicznościami, możesz wnioskować o szybsze wydanie paszportu. Do takich okoliczności zalicza się na przykład śmierć członka rodziny mieszkającego za granicą. W takim przypadku możesz wnioskować o paszport tymczasowy, który jest wydawany szybciej, jednocześnie ma jednak krótszy termin ważności – do 12 miesięcy.
 

Ubezpieczenie podróżne 

Co zrobić, jeśli zaplanowaliśmy wycieczkę bez ważnego paszportu lub dowodu osobistego?

Planując zagraniczną podróż z biurem podróży, upewnij się przed jej opłaceniem, że posiadasz dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy i że są one ważne.

Jeżeli jesteś obywatelem kraju należącego do strefy Schengen – do której należy większość krajów UE – możesz swobodnie podróżować do innych krajów strefy Schengen bez przechodzenia odprawy na granicy. Pomimo tego, należy mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty, na wypadek sytuacji, w których będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość, np. przy wejściu na pokład samolotu.

Co ważne, to do uczestników wycieczki i wyjeżdżających należy odpowiedzialność za posiadanie ważnych dokumentów takich jak paszport – najczęściej powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski. Przy wyjeździe do krajów Unii Europejskiej wymagany jest dowód osobisty lub paszport. Wymóg ten dotyczy także dzieci do 2 lat.

Biura podróży zastrzegają, że nie zwracają kosztów w przypadku braku dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy. Jeżeli  brak ważnego dokumentu zauważysz   już po rozpoczęciu podróży, nie zostaniesz przepuszczony przez granicę i nie będziesz mógł skorzystać z zaplanowanej wycieczki.
 

Paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina w Warszawie - wydany od ręki 

Od 20 kwietnia 2023 roku na Lotnisku Chopina w Warszawie możesz wyrobić paszport tymczasowy na miejscu – od ręki. Paszport tymczasowy możesz wyrobić, jeżeli:

  • zgubiłeś lub zapomniałeś zabrać ze sobą swojego paszportu,
  • Twój paszport uległ zniszczeniu,
  • Twój paszport stracił ważność.

Bardzo ważną informacją jest również to, że do wyrobienia paszportu tymczasowego potrzebujesz ważnego biletu lotniczego – jeśli nim nie dysponujesz to paszport tymczasowy nie zostanie Ci wydany, a także (jeśli posiadasz) ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Koszt wydania paszportu tymczasowego to 30 zł.

Wniosek złożysz w punkcie wydawania paszportów tymczasowych w strefie ogólnodostępnej (otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00) w budynku Terminala A Lotniska Chopina w Warszawie. Na miejscu wykonasz zdjęcie wymagane do paszportu, a sam dokument będzie gotowy w graniach 15 minut. Maksymalny termin ważności paszportu tymczasowego to 365 dni.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady