Praktycznie o zdrowiu

Choroby układu krążenia w liczbach: niepokojące statystyki

Życie w pędzie, przewlekły stres, a w rezultacie niezdrowe nawyki – wyzwania współczesności dają nam się we znaki niezależnie od wieku. Czynniki te sprzyjają jednak nie tylko złemu samopoczuciu. Na ich podłożu rozwijają się choroby sercowo-naczyniowe, w tym także zawały serca: już co 10. osoba, która przeszła zawał serca, ma poniżej 45 lat.

Choroby układu krążenia

Choroby sercowo-naczyniowe w ostatnich latach stały się jednym z poważniejszych zagrożeń współczesności. Na zawał serca każdego roku umiera w naszym kraju ok. 15 tys. osób. Przypadki zawału coraz częściej dotyczą przy tym młodej części społeczeństwa. Obecnie już co dziesiąty zawał dotyczy pacjenta przed 45. rokiem życia. A to dla nich schorzenie pozostaje szczególnie niebezpieczne.

 

Przyczyny zawału bywają niepozorne

Jakie czynniki mają wpływ na rozwój zawału serca? Wiele z nich może wydać się błahych, powszechnie występujących w naszym otoczeniu. Można jednak wyróżnić ważne prawidłowości: 90% osób, które doświadczyły tej choroby przed 40. rokiem życia, paliło papierosy. Kolejna, istotna przyczyna to otyłość. U młodych otyłych mężczyzn ryzyko zawału serca wzrasta bowiem dwukrotnie, a u kobiet – aż trzykrotnie. Nie bez znaczenia pozostaje również stres. Jeżeli dołączymy do tego kolejne klasyczne czynniki ryzyka: podwyższone stężenie cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, obciążający wywiad rodzinny, możemy znaleźć przyczynę ponad 90% zawałów serca.

 

W ostatnich latach problem chorób kardiologicznych wśród młodych ludzi niewątpliwie narasta. Winne jest temu przede wszystkim stale przyspieszające tempo życia, a do tego brak aktywności fizycznej. W rezultacie zaś nierzadko otyłość. Tymczasem zawał przebyty w młodym wieku przebiega według dokładnie tego samego mechanizmu jak ten występujący u starszych osób. Z tą różnicą, że bywa groźniejszy dla młodego pacjenta. Dlatego z wypracowaniem zdrowych nawyków nie warto zwlekać – zmiana stylu życia to najlepsza profilaktyka zawału – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, hipertensjolog.
 

Jak ubezpieczenie pomoże walczyć z chorobą?

Nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad czynnikami chorobotwórczymi, takimi jak stres, a tego w naszym życiu stale przybywa. Mimo to, o potencjalnych konsekwencjach życia w pędzie często nie myślimy. Z przeprowadzonego przez Wartę w grudniu 2023 roku badania wynika, że tylko 32% Polaków ma oszczędności, które pozwoliłyby im przetrwać trudny czas. Jednocześnie czterech na pięciu badanych przyznało, że pieniądze na leczenie w razie poważnej choroby byłyby dla nich ważne.

Poważne choroby serca możemy oczywiście leczyć w ramach systemu państwowego. Problemem jest jednak dostępność do usług medycznych. Kolejki do lekarzy czy specjalistycznych badań bywają uciążliwe nawet w przypadku dużo mniej złożonych dolegliwości zdrowotnych. Kiedy zaś mamy do czynienia ze schorzeniami wymagającymi zaawansowanego, długotrwałego leczenia, takimi jak poważne choroby kardiologiczne, okazuje się, że w oczekiwaniu na kolejne wizyty uciekają nam cenne tygodnie, a czasem miesiące. Prywatne leczenie to natomiast duże koszty, zwłaszcza gdy jest zaplanowane na dłużej. Dlatego najlepszym sposobem na zapewnienie sobie szybkiej diagnostyki i leczenia może okazać się polisa ubezpieczeniowa. Takie rozwiązanie w maksymalnie kilka dni pozwala otrzymać środki, które można przeznaczyć na diagnostykę i terapię komentuje Karolina Kołaszewska, ekspert Warty.

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

* Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady