Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie zasady panują na Chorwackich drogach?
- Jakie są aktualne obostrzenia w Chorwacji?
- Co warto zobaczyć w Chorwacji?
- Jakie ubezpieczenie wybrać na podróż?
Planując wakacje w Chorwacji własnym samochodem czy kamperem, musisz wiedzieć czy w Chorwacji funkcjonuje system winiet, czy są płatne autostrady, a także powinieneś zaplanować co chcesz zobaczyć by podróż przebiegła sprawnie i najważniejsze - dowiedzieć się, co powinna zawierać Twoja polisa turystyczna na wyjazd byś mógł czuć się bezpiecznie. W tym artykule, podpowiemy, o czym powinieneś pamiętać przed samą podróżą.
Chorwacja samochodem– co musisz wiedzieć?
Przede wszystkim, należy wspomnieć, że w Chorwacji system winiet nie obowiązuje. Na Chorwackich drogach funkcjonuje system płatnych autostrad, a opłaty autostradowe należy uiścić w bramkach na autostradach za pomocą kart płatniczych, gotówki lub systemu ENC. Koszt przejazdu zależy od długości danego odcinka.
Chorwacja dołączyła do strefy Schengen 1 stycznia 2023 roku i kontrole na granicach już nie obowiązują. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy i wjeżdżając na teren Chorwacji oprócz prawa jazdy, należy posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport. Jakie dokumenty powinieneś jeszcze mieć przy sobie?
- dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym przeglądem technicznym,
- obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu.
A co z wyposażeniem samochodu za granicą? Chorwacja podpisała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, czyli międzynarodową umowę określającą m.in zasady obowiązkowego wyposażenia aut zagranicznych. Oznacza to, że podczas kontroli drogowej chorwacka policja nie ma prawa ukarać karą grzywny polskiego kierowcy, którego samochód nie posiada elementów obowiązkowego wyposażenia w Chorwacji. Pojazd ma być wyposażony zgodnie z przepisami kraju, w którym został zarejestrowany. W Polsce obecnie obowiązują 3 elementy obowiązkowego wyposażenia:
- czytelna tablica rejestracyjna,
- trójkąt ostrzegawczy,
- sprawna gaśnica.
Jednak warto, by dodatkowo w Twoim samochodzie znajdowały się kamizelki odblaskowe dla Ciebie i pasażerów, dobrze wyposażona apteczka oraz komplet zapasowych żarówek. Powyższe elementy zadbają o większe bezpieczeństwo w podróży.
Sprawdź cenę ubezpieczenia
COIVD-19 a Chorwacja – jakie panują obostrzenia dla podróżujących?
W Chorwacji aktualnie brak jest jakichkolwiek obostrzeń dotyczących wjazdu. Od 9 kwietnia 2022 r. od osób, które bezpośrednio przyjeżdżają do Chorwacji z krajów Unii Europejskiej lub z krajów strefy Schengen nie muszą wykonywać testów, ani ukazywać certyfikatów szczepienia. Nie będzie też potrzeby wypełniania formularza Enter Croatia *.
Jakie są zasady powrotu do Polski z zagranicy?
Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. zniosło obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy, a także nie ma obowiązku przedstawiania certyfikatu szczepienia/ozdrowienia i wykonywania testów w kierunku SARS-COV-2 *.
.*.Powyższe informacje są aktualne na dzień 17.07.2023r. Jednak pamiętaj, żeby przed każdą podróżą sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Rozporządzenia mogą zmieniać się z dnia na dzień.
Ubezpieczenie podróżne do Chorwacji
Chorwacja dołączyła do strefy Euro
Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja należy do Strefy Schengen, a także weszła do strefy euro. Oznacza to, że euro jest oficjalną walutą Chorwacji.
Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym
Ubezpieczenie podróżne jest niezwykle ważne. Pamiętaj, że zachorowanie na COVID-19 to nie jest jedyne ryzyko, z jakim Ty i Twoi bliscy możecie się zmierzyć na wakacjach w Chorwacji. Ze względu na panujące w tym kraju wysokie temperatury, często dochodzi do udarów słonecznych i poparzeń. Kąpiąc się w morzu zawsze wracaj uwagę na to, co pływa dookoła Ciebie. Jeśli ktoś z was, zostanie poparzony przez meduzę, zazwyczaj skutkuje to tylko zaczerwienieniem i swędzeniem, ale jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny czy znajomych jest uczulony, skutki mogą być bardziej poważne, a wówczas jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Zatem, co powinna obejmować dobra polisa turystyczna? Na pewno, możliwość darmowego połączenia z konsultantami Centrum Obsługi Klienta w języku polskim (24 godziny na dobę na całym świecie), OC w życiu prywatnym, transport do Polski po wypadku lub chorobie (bez ograniczeń kwotowych), bezgotówkową organizację pomocy, a także pomoc assisance (np. wizyta lekarza czy zakwaterowanie na czas rekonwalescencji) oraz ubezpieczenie bagażu podróżnego.
Oczywiście, oprócz ubezpieczenia turystycznego, obowiązkowo wyrób kartę EKUZ. Pamiętaj jednak, że zasięg EKUZ jest ograniczony tylko do publicznego systemu opieki zdrowotnej państwa, w którym się znajdujesz, a dostęp do niego działa na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju np. Chorwacji. Oznacza to, część kosztów za wizytę u lekarza, opłacisz z własnej kieszeni. Dodatkowo, trzeba jeszcze zadbać o powrót do kraju, co w przypadku poważnych wypadków nie jest takie proste. Z tego względu nawet sam Narodowy Fundusz Zdrowia na swoich stronach zachęca do dodatkowego ubezpieczenia się przed wyjazdem.
Więcej o tym, dlaczego karta EKUZ może okazać się niewystarczająca, możesz przeczytać w naszym artykule.
Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Chorwacji
Co warto zobaczyć w Chorwacji?
Skoro wspomnieliśmy już o najważniejszych rzeczach, podpowiemy co warto zobaczyć w Chorwacji. Malownicze wybrzeża, bujna przyroda, zabytki, a to tego wyjątkowa kuchnia i zróżnicowane krajobrazy. To również świetne miejsce dla tych co lubią chodzić po górach czy chcą uprawiać sporty wodne, a także tych co chcą zrelaksować się podczas rejsu jachtem.
DUBROWNIK
O Dubrowniku mówi się, ze jest perłą Adriatyku. Nie bez powodu. Zaliczany jest do najpiękniejszych miast w Europie, a nawet i na świecie. Dubrownik znajduje się w południowej Chorwacji na wybrzeżu Dalmacji, blisko granicy z Czarnogórą. Jest to stosunkowo małe miasto, z pięknie zachowanym Starym Miastem i plażami o turkusowej wodzie. Jedną z większych atrakcji miasta są pochodzące z VIII wieku mury obronne miasta, które są doskonałym miejscem zarówno na poznanie historii Dubrownika, jak na podziwianie okolicznych krajobrazów.
PÓŁWYSEP PELJESAC
To południowa część dalmatyńskiego wybrzeża otoczona pasmem Gór Dynarskich. Ma zaledwie 66 km długości i ok. 7 km szerokości. Dzieli się na 4 gminy z niewielką ilością mieszkańców: Ston, Janjina, Orebić i Trpanj. Na Półwyspie Peljesac możesz odkrywać wiele szerokich i piaszczystych plaż, aż po małe ukryte żwirowe zatoczki. Oprócz tego, w tym rejonie znajduje się bardzo wiele winnic i gajów oliwnych.
WODOSPADY KRKA
Park Narodowy Krka to nie tylko najpopularniejszy wodospad Skradinski buk. To również inne liczne mniejsze wodospady, drzewa co zapewnia ochłodę i cień, młyny wodne i dom dla ogromnej ilości gatunków roślin i zwierząt. Na terenie parku znajduje się drewniana kładka, która przebiega przez rzeką Krka i zapewnia długie trasy i piękne widoki. Rzeka Krka stworzyła niesamowity krajobraz, który został objęty ochroną w ramach parku narodowego. To świetne miejsce na kontakt z naturą i aktywne spędzenie czasu.
SZYBENIK
Jeśli jedziesz do Parku Narodowego Krka, koniecznie zatrzymaj się w Szybeniku. Rozciągające się w połowie drogi między Rijeką, a Dubrownikiem miasto słynie z zabytkowej i szczególnie pięknej starówki wpisanej na listę UNESCO. W Szybeniku znajduje się jeden z najcenniejszych kościołów w kraju - Katedra św. Jakuba (Sv Jakov), wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa.
PARK JEZIORA PLITWICKIE
To zdecydowanie najsłynniejsza atrakcja przyrodnicza w Chorwacji, która znajduję się liście Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Park Jezior Plitwickich zalicza się do największego i najstarszego Parku Narodowego na terenie Chorwacji. Na terenie parku znajduje się 16 jezior, które wyróżniają się pięknym, turkusowym kolorem i bardzo zróżnicowaną fauną i florą. Park Jezior Plitwickich możesz zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem, o każdej porze roku - Park zachwyca zarówno latem, jak i jesienią.
Ubezpieczenie Warta Travel
Winiety w drodze do Chorwacji
Pamiętaj, że w drodze do Chorwacji w zależności od wybranej trasy przez Austrię, Czechy, Węgry lub Słowację czy Słowenię, musisz zakupić odpowiednie winiety w kraju, przez który przejeżdżasz.
Pamiętaj, że zakup e-winiety w Austrii, możliwy jest najpóźniej 18 dni przed podróżą. Standardową winietę można kupić nawet tego samego dnia.