Turystyczne
3 min. 43 sek.

Co można przewozić samolotem?

Wbrew pozorom lista rzeczy (i nie tylko) dopuszczonych do przewozu samolotem jest stosunkowo długa. Trzeba jednak pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach, np. dotyczących limitu płynów w bagażu podręcznym. Dowiedz się, co możesz przewieźć samolotem, a które przedmioty są całkowicie zabronione.

Lotnisko i bagaże

Bagaż podręczny a rejestrowany

Bagaż podręczny to niewielka walizka lub torba, którą możesz zabrać na pokład samolotu bez dodatkowych opłat. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych powinien mieć wymiary maks. 56 x 45 x 25 cm. Linie lotnicze mogą ustalać własne zasady co do wielkości ładunku, gdzie dodatkowo nakładają również limity wagowe.

W zależności od przewoźnika i taryfy, możliwe jest zabranie na pokład np. dwóch sztuk bagażu podręcznego i jednego przedmiotu osobistego w postaci torby z laptopem, aktówki czy małej kamery. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami, dotyczącymi tego, co może się w nim znaleźć i oczywiście jego niewielkimi rozmiarami. Bagaż rejestrowany z kolei to płatna opcja, ale dająca więcej swobody, jeśli chodzi o to, co można zapakować i w jakiej ilości. Minusem takiego rozwiązania jest jednak ryzyko jego zagubienia, opóźnienia czy nawet uszkodzenia — w takiej sytuacji pozostaje złożenie wniosku o odszkodowanie w ramach ubezpieczenia bagażu.

Jeśli zastanawiasz się, jakie przedmioty można przewozić samolotem i w którym bagażu powinny się znaleźć, sprawdź poniższą listę.

 

Płyny

Jako płyny należy traktować zarówno napoje, jak również płynne kosmetyki, pasty, kremy, dżemy, aerozole czy sosy. Dopuszczalny limit w bagażu podręcznym to 1 litr, gdzie każdy płyn może mieć maksymalnie 100 ml pojemności i musi znajdować się w przezroczystej, zamykanej plastikowej torbie. Ograniczenia nie dotyczą leków, jeśli musimy je przyjmować ze względu na swój stan zdrowia i w razie potrzeby będziemy mogli okazać odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Limity nie mają zastosowania także w przypadku jedzenia dla niemowląt.

Należy podkreślić, że pojemność samego pojemnika np. na żel pod prysznic nie może przekraczać wcześniej wspomnianych 100 ml, nawet wtedy, gdy sam kosmetyk mieści się w dopuszczalnym limicie. Można jednak zapakować płyny do bagażu rejestrowanego bez ograniczeń (chyba, że są to określone napoje alkoholowe).

 

Ubezpieczenie podróżne

Alkohole i wyroby tytoniowe

W przypadku alkoholu w bagażu podręcznym obowiązuje taki sam limit, jak dla pozostałych płynów. Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, decyduje tutaj jego stężenie. Produkty z mniej niż 24% alkoholu nie są objęte limitami. Dla alkoholi mocniejszych, czyli do 70% obowiązuje ograniczenie w ilości 5 litrów. Najmocniejsze trunki, czyli więcej niż 70-procentowe są traktowane jako materiały łatwopalne, są więc całkowicie zabronione. Przewóz wyrobów tytoniowych (w tym papierosów) jest dozwolony w bagażu podręcznym i rejestrowanym. W przypadku takiego rodzaju bagażu trzeba także zwrócić uwagę na obowiązujące dodatkowe restrykcje związane m.in. z akcyzą.
 

Jedzenie

Twarde produkty, takie jak np. kanapki, orzechy czy batoniki można bez przeszkód przewozić samolotem w bagażu podręcznym i rejestrowanym. Trzeba jednak uważać na wcześniej wspomniane ograniczenia dotyczące płynów w bagażu podręcznym, ponieważ do tej kategorii zaliczane są nie tylko dżemy, sosy, miękkie sery czy zupy, ale również owoce i warzywa!

Jeśli chodzi o przewożenie świeżego mięsa, w tym przypadku warto skontaktować się z daną linią lotniczą i zasięgnąć informacji na temat stosowanej polityki transportu takich produktów spożywczych.

 

Ostre przedmioty

Jeśli chcesz zabrać ze sobą nóż, brzytwę, scyzoryk lub inne ostre przedmioty, konieczne będzie zapakowanie ich do bagażu rejestrowanego. Niewielkie narzędzia, jak np. obcinacz do paznokci, maszynka do golenia czy nożyczki z ostrzami o długości mniejszej niż 10 cm mogą znaleźć się w bagażu podręcznym. Inne ostre przedmioty, np. duże narzędzia, muszą być zapakowane do bagażu rejestrowanego.
 

Ubezpieczenie turystyczne

Sprzęt sportowy

Przewóz sprzętu sportowego jest jak najbardziej możliwy — mowa tu zarówno o rowerach, deskach surfingowych, snowboardowych, nartach, jak i kijach do golfa czy sprzęcie do nurkowania. W zależności od polityki danego przewoźnika, takie przedmioty mogą być wliczone w cenę bagażu rejestrowanego lub podlegają osobnej taryfie.

Aby zabezpieczyć się przed ryzykiem zniszczenia lub uszkodzenia sprzętu sportowego w trakcie transportu, warto także pomyśleć o uzupełnieniu polisy turystycznej o jego ochronę w ramach ubezpieczenia bagażu.
 

Instrumenty muzyczne

Jeśli dany instrument mieści się w wymiarach i wadze ustalonych dla bagażu podręcznego, można go zabrać ze sobą na pokład samolotu. W przypadku większych przedmiotów, szczególnie tych ciężkich, konieczne będzie nadanie ich jako bagaż rejestrowany.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dany instrument (np. gitara) są zbyt duże na bagaż podręczny, ale istnieje zbyt duże ryzyko uszkodzenia go w trakcie transportu w luku bagażowym? Często można wykupić dodatkowe miejsce na pokładzie i posadzić na nim nasz ukochany instrument. Niestety linie lotnicze mogą wymagać wykupienia drugiego biletu w pełnej cenie.

 

Ubezpieczenie podróżne

Zwierzęta domowe

Małe zwierzęta domowe zwykle można przewozić w transporterze jako bagaż podręczny. W przypadku większych zwierząt konieczne niekiedy jest przetransportowanie ich w specjalnej przestrzeni w luku bagażowym, przystosowanej do ich transportu lub nawet osobnym samolotem cargo — za dodatkową opłatą. Warto wspomnieć, że pies przewodnik np. osoby niewidomej zwykle podróżuje za darmo.

 

Jakich rzeczy nie przewieziesz samolotem?

Pomimo wielu przedmiotów, które można przewozić samolotem istnieje także lista rzeczy bezwzględnie zabronionych, która obejmuje m.in.:

  • łatwopalne płyny i substancje stałe
  • materiały wybuchowe, fajerwerki
  • gazy i aerozole
  • chemikalia, materiały toksyczne, zakaźne i radioaktywne
  • utleniacze, substancje żrące
  • alkohol powyżej 70%

 

W przypadku broni palnej i amunicji, linia lotnicza może wyrazić zgodę na jej transport, jeśli przewozimy sprzęt myśliwski lub sportowy i pokażemy wszystkie niezbędne pozwolenia oraz licencje. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taki bagaż podlega dodatkowej opłacie i musi być przewożony w specjalnych futerałach.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady