Kto musi posiadać polisę ubezpieczeniową na dom lub mieszkanie?
W naszym kraju ubezpieczenie nieruchomości nie jest obowiązkowe, co nie oznacza, że takie polisy nie są potrzebne. Z drugiej strony, wszyscy, którzy zdecydowali się na zakup domu lub mieszania pod kredyt z uwagi na zapisy w ich umowach kredytowych są zmuszeni posiadać wspomnianą polisę. Standardem jest także posiadanie polisy na życie, gdy jest się kredytobiorcom. Stanowi ona formę zabezpieczenia dla banku, który udzielił nam kredytu, ale zapewnia też bezpieczeństwo naszym najbliższym. Jedynie właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni ponad jednego hektara muszą posiadać ubezpieczenie zabudowań związanych z takim gospodarstwem.
Czym są elementy stałe?
Elementy stałe na polisie na dom lub mieszkanie to wszystkie te elementy, które są zamontowane, lub wbudowane na stałe i nie jest możliwe ich odłączenie bez użycia narzędzi. Ubezpieczenie może dotyczyć naprawdę sporej ilości przedmiotów. Należy wymienić wszelkie meble w zabudowie, szafy wnękowe, stałą zabudowę kuchni, jak również lustra wbudowane w ścianę lub w sufit. Elementy stałe to sprzęt AGD wmontowany w stałą zabudowę, kabina prysznicowa, wanna, sedes, podgrzewacz wody, umywalka, krany, brodziki i słuchawki prysznicowe.
W skład omawianego zakresu przedmiotów wchodzą też okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, ich futryny, oszklenie i zamknięcie, wewnętrzne i zewnętrzne parapety, żaluzje i moskitiery. Trzeba także wymienić tynki, gładzie, powłoki malarskie, materiały izolacyjne, a także okładziny umieszczone na podłodze, ścianach sufitach, schodach i słupach. Nie zapominajmy o piecach, grzejnikach, kominkach, klimatyzatorach i wentylatorach, elementach instalacji przeciwpożarowej, przeciwdymowej, alarmowej oraz monitoringu.
Co wchodzi w skład ruchomości domowych?
Ruchomości domowe na polisie na dom lub mieszkanie to wszystkie przedmioty znajdujące się we wspomnianych nieruchomościach, które nie są stałymi elementami i należą do osoby ubezpieczonej na polisie lub do osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym. Ruchomości domowe dzielą się na ruchomości i ruchomości specjalne.
Do ruchomości należą niezabudowane meble i sprzęt AGD, elementy dekoracji wnętrz, sprzęt oświetleniowy, rośliny doniczkowe, odzież, obuwie, zgromadzony w nieruchomości opał. Trzeba także wymienić sprzęt elektroniczny, komputerowy, telefoniczny, urządzenia zapewniające dostęp do Internetu, telewizji i telefonii. Warto wiedzieć, że ruchomości to także dokumenty, takie jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy i legitymacja, ale i gotówka, karty płatnicze i papiery wartościowe, biżuteria, zegarki i wyroby ze srebra i ze złota. Do ruchomości zaliczają się także wózki dziecięce i inwalidzkie, sprzęt sportowy, turystyczny, rehabilitacyjny i ortopedyczny. Ruchomości to też elementy stałe, które nie zostały jeszcze zamontowane i przedmioty wypożyczone. Ruchomości specjalne to przedmioty takie jak dzieła sztuki, zbiory kolekcjonerskie, monety złote i srebrne, metale szlachetne w sztabach lub w złomie i broń wraz z oprzyrządowaniem.
Dlaczego OC w życiu prywatnym jest potrzebne właścicielom nieruchomości?
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to bardzo ważny element polisy na dom lub na mieszkanie. Ubezpieczenie to chroni nas, jeżeli wyrządzimy w związku z czynnościami w życiu prywatnym szkodę osobie trzeciej. Bardzo często ubezpieczenie to jest uruchamiane, jeżeli np. na skutek awarii zalejemy mieszkanie sąsiada mieszkającego pod nami lub jeśli jadąc na rowerze, uszkodzimy komuś samochód, lub inne mienie. Warto pamiętać, że OC w życiu prywatnym chroni zarówno osobę ubezpieczoną na polisie na dom lub mieszkanie, jak i osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Ubezpieczenie to obejmuje swym zasięgiem obszar całego kraju oraz zagranicę, wyjątkiem mogą być Stany Zjednoczone i Kanada.
Co może wchodzić w skład pakietu assistance na polisie na dom lub mieszkanie?
Ubezpieczenie assistance na polisie to chyba najczęściej wykorzystywany zakres ochrony związany z polisami na mieniu. Zakres usług assistance jest różny w zależności, na jaką wersję polisy się zdecydowaliśmy. Po wyborze produktu powinniśmy zapoznać się z zakresem ochrony, jaki posiadamy. Bardzo ważne jest w tym ubezpieczeniu, że ochrona dotyczy osoby ubezpieczonej na polisie, ale również osób pozostających z tą osobą we spójnym gospodarstwie domowym.
W pakiecie usług assistance możemy liczyć na pomoc specjalisty takiego jak hydraulik, technik urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, szklarz, ślusarz, elektryk, dekarz, stolarz lub podobnego specjalisty w zakresie stolarki okiennej, lub drzwiowej oraz technik instalacji alarmowej.
Nie trzeba przekonywać, że awarie, którym mogą oni zapobiec, zdarzają się zasadzie w każdym domu. W wyższych wariantach ubezpieczenia mamy świadczoną pomoc w przypadku zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Obejmuje ona wizytę lekarza, transport medyczny, dostawę leków i innych środków potrzebnych nam w opisywanej sytuacji, opiekę pielęgniarską, opiekę nad zwierzętami, transport zwierząt do wyznaczonej przez nas osoby, która przejmie czasowa opiekę nad nimi oraz korepetycje, jeśli z uwagi na chorobę lub nieszczęśliwy wypadek nasze dziecko ich potrzebuje. Pakiet assistance może zawierać pomoc dla nas po wystąpieniu szkody na mieniu. W skład takiego zestawu usług wchodzi pomoc w powrocie do domu, jeżeli w momencie wystąpienia szkody przebywaliśmy poza nim, dozór naszego mienia, transport mienia i przechowywanie mienia. Te trzy ostatnie usługi są przydatne, jeżeli nasz dom lub mieszkanie ucierpiało dość znacznie w wyniku szkody.