W jakiej kondycji jest polski rynek ubezpieczeniowy?
Popularność ubezpieczeń w Polsce jest mniejsza niż w pozostałych krajach europejskich. Najbardziej popularne ubezpieczenia są w krajach zachodniej Europy. Polacy nadal ubezpieczają się, gdy muszą, czyli gdy wymaga tego od nich prawo, jak to ma miejsce np. w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych OC posiadacza pojazdu. Ubezpieczają się także, jeśli nabywają mienie, zwłaszcza nieruchomości, i wymaga od nich tego bank udzielający kredytu. Ubezpieczenie nie jest już jednak traktowane jako zbędny wydatek. Podejście do ubezpieczenia swojego mienia, jak również swojego życia i zdrowia, zaczyna przypominać najlepsze wzorce krajów, gdzie troska o pełną ochronę jest normą.
Z drugiej strony polski rynek ubezpieczeniowy w zdecydowany sposób oferuje produkty dostosowane do pojawiających się potrzeb klientów. Stale pojawiają się nowe osłony dostępnych produktów. Średnio co dwa lub trzy lata wiodący ubezpieczyciele odświeżają swoją ofertę polis. Rozwija się także współpraca z bankami jako pośrednikami w sprzedaży ubezpieczeń majątkowych oraz na życie. Obecnie klient nie musi długo poszukiwać interesujących go form ochrony.
Jakie mamy najważniejsze kierunki rozwoju ubezpieczeń majątkowych?
Jednak świadomość potrzeby ubezpieczenia się od nieprzewidzianych zdarzeń stale u nas wzrasta. Na pewno wpływ na to mają zwiększające się możliwości finansowe Polaków, ale też wynikające z ich aktywności potrzeby. Obecnie dość trudno znaleźć osobę, która wybiera się za granice bez ubezpieczenia turystycznego, dającego bezpieczeństwo związane z poniesieniem kosztów transportu medycznego oraz pomocy lekarskiej przy wypadku lub chorobie. Wspomniane koszta za granicą mogą być bardzo wysokie. Dominują tu Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie można uzyskać pomoc lekarską na bardzo wysokim poziomie, ale przy tym nawet wielokrotnie droższą niż w Europie.
Klientom zainteresowanym ubezpieczeniem domu lub mieszkania, oferowane są ubezpieczenia, które wychodzą daleko poza samo ubezpieczenie nieruchomości. Możliwość zawarcia przy takiej polisie również ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej to tylko jedna z opcji. Uzupełnieniem oferty jest lokal zastępczy na czas usuwania awarii w ubezpieczonej nieruchomości oraz zwracanie kosztów poszukiwania awarii, która spowodowała szkodę lub może ją spowodować.
Jakie tendencje występują dla polis na życie?
Podczas niedawnej pandemii obserwowaliśmy bardzo duży wzrost zainteresowania ubezpieczeniami na życie. Zainteresowanie to związane było z już posiadanymi polisami, jak również z chęcią nabycia tego rodzaju polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe odnotowały bardzo wiele kontaktów do już zawartych polis ze strony osób ubezpieczonych. Osoby te chciały potwierdzić aktywność swojej polisy na życie oraz zapoznać się bardziej szczegółowo z jej zakresem ochrony. Podobnie wyglądało to u agentów oferujących polisy na życie. Po pandemii zainteresowanie polisami na życie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Za sprawą tych wydarzeń bardzo zrosła świadomość potrzeby posiadania takiej polisy.
W zakresie polis na życie coraz większą popularnością cieszą się polisy posagowe. Polisy takie są zawierane na rzecz dziecka, aby zebrać środki, które ułatwią mu wejście w dorosłość. Nowoczesne produkty tego typu umożliwiają zawarcie takiej polisy nie tylko na rzecz własnego dziecka. Ponadto umożliwiają objęcie ochroną dziecka wraz z rodzicami. Na co warto zwrócić uwagę polisy posagowe niektórych ubezpieczycieli, zawierają też opcję renty wypłacanej dziecku w przypadku śmierci rodziców. Tym samym można zadbać o zgromadzenie środków na wejście w dorosłość naszego dziecka, ale można także zadbać o stałą kwotę wypłacaną mu do osiągnięcia dorosłości.