Praktycznie o zdrowiu

Co zrobić, gdy przesadzisz ze słońcem?

Lato to czas, gdy promienie słoneczne kuszą nas, by spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Jednak zbyt długa ekspozycja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Latem 2022 roku w Polsce w wyniku przegrzania organizmu zmarły aż 763 osoby, to mniej więcej jedna trzecia ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych w ciągu roku. Jedocześnie, to też o 65 proc. więcej niż roczna liczba utonięć.

Co robić, gdy przesadzisz ze słońcem?"

Ratunek dla oparzonej słońcem skóry

Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Może ono wystąpić nie tylko na skutek długiego przebywania na plaży, ale także po wizycie w solarium. Uważać należy także podczas pieszych wędrówek w pełnym słońcu czy na placu zabaw.
 

Przy łagodnych, niewymagających interwencji lekarskiej oparzeniach słonecznych, ratunkiem będzie przemycie uszkodzonego miejsca letnią wodą oraz przyłożenie chłodnego okładu. Sprawdzi się tu też letni prysznic. Oparzonej skóry nie wolno smarować tłustymi kremami, gdyż hamują one odprowadzanie ciepła. Dobrym pomysłem będą za to emulsje lub pianki o działaniu łagodzącym, chłodzącym i nawilżającym, w których składzie znajduje się D-pantenol albo alantoina.
 

WAŻNE:

Nie przebijaj pęcherzy, które wystąpiły w wyniku oparzenia. Może to doprowadzić do powstania zakażenia. Jeśli towarzyszy Ci ból lub gorączka, zadbaj o nawodnienie i zastosuj leki przeciwgorączkowe. Miejsc oparzenia nie wystawiaj na ponowne działanie promieni słonecznych. 

 

 

Odwodnienie – jak go uniknąć?

Nasze ciało w 75 proc. składa się z wody, dlatego tak bardzo jest nam ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie występuje w momencie, gdy organizm nie ma jej wystarczająco dużo. Warto mieć na uwadze, że odwodnienie to nie tylko utrata wody, ale również innych płynów – elektrolitów, takich jak sód, magnez i potas, niezbędnych do oddychania, poruszania się, mówienia i po prostu: bycia przytomnym. Przyczyną jego wystąpienia jest przeważnie nadmierna potliwość w wyniku upałów lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Do wczesnych objawów należą: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, suchość w ustach i w nosie, suchość skóry oraz skurcze mięśni, uczucie pragnienia, a także zmniejszone oddawanie moczu i zmiana jego koloru na ciemny.

 

Objawy udaru słonecznego

Przyczyną wystąpienia udaru słonecznego jest zbyt długie przebywanie na słońcu, które prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i nadmiernej utraty elektrolitów.

Do jego objawów należą:

  • bóle i zawroty głowy
  • nudności
  • gwałtowne bicie serca
  • czerwona i gorąca skóra
  • zatrzymanie pocenia
  • zwężone źrenice
     

W grupie ryzyka znajdują się:

  • osoby starsze
  • dzieci
  • pracownicy fizycznie
  • sportowcy.
     

Porady ratownika medycznego – jak rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy przy udarze słonecznym

Obejrzyj poniższe wideo, w którym ratownik medyczny, Ariel Szczotok z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika, radzi, jak rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy przy udarze słonecznym.
 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady