Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie AC i assistance
- Jak postępować na miejscu zdarzenia
- Czy ubezpieczenie obejmuje również kraje spoza UE
Oprócz stresu związanego z samym wypadkiem dochodzą jeszcze ograniczone możliwości komunikacyjne, bo najczęściej nie znamy języka, w którym trzeba będzie wypełnić dokumenty czy przedstawić policji swoją wersję zdarzenia. Wyjaśnimy co możesz zrobić, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji.
Pamiętaj o ubezpieczeniu
Przed wyjazdem zagranicznym, pamiętaj by wykupić polisę z szerszym zakresem ochrony niż samo ubezpieczenie OC. Mając dodatkowo ubezpieczenie assistance - z odpowiednim zakresem terytorialnym, zawsze będzie możliwość skorzystania z pomocy ubezpieczyciela. Sam sposób likwidacji szkody zagranicznej będzie zależny od tego czy to Ty jesteśmy stroną poszkodowaną w wypadku, czy to Ty jesteś sprawcą. Ważne jest też czy wypadek miał miejsce w kraju należącym do Unii Europejskiej czy też nie.
Sprawdź cenę OC/AC
Co robić, gdy jestem sprawcą wypadku?
W sytuacji, gdy kierujesz pojazdem zarejestrowanym w Polsce i jesteś sprawcą wypadku za granicą, policjant lub poszkodowany spisuje na miejscu numer rejestracyjny i markę Twojego pojazdu. W celu ułatwienia likwidacji szkody powinieneś udzielić osobom poszkodowanym dodatkowych informacji o sobie i swoim pojeździe - podać numer polisy OC, nazwę ubezpieczyciela oraz swoje imię i nazwisko, a także dane kontaktowe. W tym przypadku również najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wypełnienie formularza wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym
Pamiętaj, że nie należy oddawać oryginalnego dokumentu ubezpieczenia OC, ani podpisywać dokumentów i oświadczeń w języku obcym, którego nie znamy.
W przypadku szkody wyrządzonej innym uczestnikom wypadku, będzie ona likwidowana w kraju zdarzenia przez zagranicznego korespondenta polskiego ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę OC, zgodnie z przepisami prawa miejsca zdarzenia. Szkodę do polskiego przedstawiciela za granicą zgłasza najczęściej osoba poszkodowana. Twój ubezpieczyciel prześle do Ciebie informację o zgłoszeniu szkody z Twojej polisy OC i poprosi o opis okoliczności zdarzenia. Przekaż te informacje ubezpieczycielowi tak szybko, jak to jest możliwe. W szczególności, gdy okoliczności zdarzenia nie były do końca czytelne lub wręcz nie poczuwasz się do winy. Ważne, aby nie czekać na rozwój sytuacji, tylko aktywnie uczestniczyć w procesie likwidacji własnej szkody.
Przecież „przypisanie” nam tej szkody rodzi w przyszłości wzrost naszej składki za OC. Oświadczenie domniemanego sprawcy szkody, szczególnie poparte zeznaniami świadków, może skutecznie doprowadzić do oddalenia roszczeń.
W sytuacji uszkodzenia własnego pojazdu, sprawca wypadku (pojazd zarejestrowany w Polsce) może ją zlikwidować, korzystając ze swojego ubezpieczenia AC (jeśli oczywiście zakres terytorialny obejmuje kraj, w którym zdarzenie miało miejsce).
Oblicz składkę OC
Ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie Warta Autocasco Komfort i Autocasco Standard obejmują zdarzenia powstałe na terytorium Polski oraz pozostałych krajów europejskich, a także Maroka, Tunezji i Izraela. Warto wiedzieć, że odpowiedzialnością Warty standardowo objęte są też szkody kradzieżowe powstałe na terenie Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy– bez konieczności opłacania dodatkowej składki czy wprowadzania udziału własnego.
Jeśli jesteś sprawcą wypadku i masz ubezpieczenie autocasco wykupione w Warcie wystarczy kontakt z Centrum Obsługi Klienta i zgłoszenie szkody.
Assistance
Przydatnym rozwiązaniem jest też dodatkowe ubezpieczenie assistance, pod warunkiem wykupienia odpowiedniego wariantu gwarantującego pomoc za granicą, dzięki któremu można uzyskać pomoc we wszystkich krajach Europy. Decydując się na to ubezpieczenie należy zapoznać się z jego zakresem, aby wiedzieć w jakich sytuacjach zorganizowana zostanie pomoc i na jakie wsparcie możesz liczyć. Należy sprawdzić, czy polisa gwarantuje holowanie pojazdu po awarii czy tylko po wypadku, czy gwarantowane jest pokrycie kosztów samochodu zastępczego, gdy Twoje auto będzie naprawiane w warsztacie oraz czy możliwa jest organizacja i pokrycie kosztów hotelu, gdy samochód jest niesprawny.
Taką pomoc możesz uzyskać decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia Assistance.
Sprawdź cenę ubezpieczenia Twojego auta
Umowa krótkoterminowa czy całoroczna?
Jeżeli interesuje Cię ochrona tylko na czas wyjazdu zwróć uwagę na krótkoterminowy - 15 dniowy wariant Podróżnik. A jak należysz do osób, które częściej wyjeżdżają rozważ umowy całoroczne. W najszerszym z dostępnych wariantów Warta Moto Assistance – Platynowym, oprócz holowania pojazdu na dystansie do 2000 km (w przypadku zdarzenia za granicą Polski) możesz liczyć także na samochód zastępczy na okres naprawy unieruchomionego auta nawet do 15 dni, szybką pomoc na miejscu zdarzenia czy zakwaterowanie w hotelu. Dokładny zakres każdego wariantu znajdziesz tutaj.
Pomoc uzyskasz nie tylko Ty jako kierowca ubezpieczonego pojazdu, ale także wszystkie osoby z nim podróżujące. Wystarczy telefon do Centrum Obsługi Klienta Warty, aby uzyskać niezbędną pomoc.
Jeśli chcesz szybko poznać cenę ubezpieczenia Warty, skorzystaj z kalkulatora OC/AC i oblicz składkę już w minutę. Możesz również odwiedzić jednego z naszych Agentów.