Praktycznie o zdrowiu

Co zrobić, jeśli będziesz świadkiem udaru mózgu?

Udar mózgu to poważne zagrożenie zdrowia, które może dotknąć każdego z nas. Jest to druga najczęstsza przyczyna zgonu po chorobach serca i główna przyczyna niesprawności u osób dorosłych. Co alarmujące, zwiększa się liczba zachorowań wśród młodszych osób - około 31% udarów dotyka ludzi poniżej 65. roku życia.

Udar

Średnio 8 osób w ciągu 1 godziny w Polsce pada ofiarą udaru mózgu. Bycie świadkiem takiej sytuacji jest więc bardzo prawdopodobne. I choć może być to przerażające doświadczenie, to wiedza i szybka reakcja mogą odmienić losy poszkodowanego. Czas reakcji i wezwanie pomocy stanowią kluczowy element powstrzymania konsekwencji udaru.

 

Czas jest kluczowy

Tempo życia wśród młodych nieustannie wzrasta. Natłok obowiązków w pracy, edukacji oraz w życiu prywatnym łączą się z brakiem wystarczającej aktywności ruchowej. Stajemy się coraz bardziej zestresowani i podatni na większą liczbę bodźców – jednak bez zapewnienia odpowiedniej równowagi w postaci ruchu stajemy się coraz bardziej narażeni na nagłe wypadki jak właśnie udar mózgu. Brak aktywności, stres, używki, zła dieta, otyłość, nieleczone nadciśnienie tętnicze, niezdiagnozowane migotanie przedsionków, palenie papierosów – to wszystko sprawia, że udar dotyczy coraz młodszej grupy wiekowej – komentuje prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, hipertensjolog. Podkreśla, że udar mózgu to choroba sercowo-naczyniowa, a jego czynniki ryzyka pokrywają się z czynnikami ryzyka zawału serca.

W Polsce co 8 minut ktoś pada ofiarą udaru. Tylko w roku 2022 zarejestrowano aż 73 900 przypadków, z czego 81% to ponowne zachorowania. Prognozuje się, że do 2030 roku liczba zgonów z powodu udaru może wzrosnąć do 7,68 mln osób rocznie. W przypadku udaru, każda minuta liczy się dla zdrowia i życia poszkodowanego. Szybka i skuteczna pierwsza pomoc może znacząco poprawić szanse na pełny powrót do zdrowia. Dlatego znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku udaru jest nieoceniona.

 

 


Wiedza ratuje życie

Rozpowszechnianie wiedzy na temat udarów i umiejętności pierwszej pomocy jest nie tylko aktem odpowiedzialności społecznej, ale również środkiem prewencyjnym, który może uratować życie.
 

Jak pomóc przy podejrzeniu udaru?

Jak wskazują dane Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, każdy zyskany kwadrans do rozpoczęcia leczenia trombolitycznego lub wewnątrznaczyniowego leczenia udaru przekłada się w przybliżeniu na dodatkowy miesiąc samodzielnego życia pacjenta, niższe o 5% ryzyko zgonu i większą o ok. 4% szanse na samodzielne poruszanie się.

Tego, jak pomóc poszkodowanemu, u którego podejrzewasz udar, dowiesz się z poniższego wideo przygotowanego przez Wartę i ratownika medycznego Marcina "Borkosia" Borkowskiego:

 

Zabezpieczenie na trudny czas

Udar mózgu ma nie tylko zdrowotne, ale i finansowe konsekwencje dla poszkodowanego i jego rodziny. Problem z wydajnością służby zdrowia sprawia, że warto mieć dodatkowe wsparcie finansowe w tak trudnych chwilach. Koszty leczenia, rehabilitacji oraz czas rekonwalescencji, podczas którego nie można wykonywać pracy zarobkowej – wszystkie te czynniki dodatkowo komplikują życie osób, które dotknęła ta choroba. Ubezpieczenie na życie z opcją poważnego zachorowania może zapewnić taką pomoc.

W dzisiejszych czasach, kiedy musimy się zmagać z wieloma wyzwaniami, ubezpieczenie na życie z dodatkową ochroną na wypadek poważnego zachorowania jest niezbędnym elementem zabezpieczenia bezpiecznej przyszłości. W przypadku udaru powrót do pełnej sprawności w wielu przypadkach jest możliwy. Wymaga jednak długiej i kosztownej rehabilitacji, wielu wizyt u specjalistów, często pomocy w pielęgnacji i rehabilitacji w domu itd. W sytuacji, gdy chory jest wyłączony z życia zawodowego i jednocześnie znacząco wzrastają w tym czasie wydatki rodziny świadczenie z ubezpieczenia na życie jest nieocenionym wsparciem – tłumaczy Karolina Kołaszewska, ekspert Warty.
 

Jak ubezpieczenie na życie może pomóc w walce z chorobą?

  1. Przyspieszy rozpoczęcie rehabilitacji i dalszego leczenia – pieniądze  z polisy można wykorzystać na dowolny cel, na prywatne wizyty u specjalistów, badania, rehabilitację.
  2. Zapewni choremu praktyczną pomoc w walce z chorobą – np. w ramach pakietu medycznego Warta zorganizuje i pokryje koszty różnych usług w tym: rehabilitacji, prywatnej konsultacji ze specjalistą, transport medyczny na wizyty.
  3. Zapewni rodzinie pieniądze na utrzymanie w trudnym czasie walki z chorobą.

 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady