Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód (BLS)?
- Dlaczego warto korzystać z BLS?
- Czy korzystając z BLS tracisz zniżki?
- W jakich sytuacjach można korzystać z BLS?
Bezpośrednia Likwidacja Szkód to system, w którym firma ubezpieczeniowa, w której masz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), będzie odpowiedzialna za wypłatę odszkodowania lub naprawę zniszczonego samochodu, w wyniku wypadku spowodowanego przez innego kierowcę. W przypadku braku systemu BLS odpowiedzialność ta spoczywa wyłącznie na firmie, której sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie OC. Czym jest BLS i dlaczego warto z niego korzystać, przeczytasz w naszym artykule.
Co to BLS i na czym polega?
Dzięki systemowi BLS nie musisz zgłaszać szkody do ubezpieczyciela sprawcy kolizji, ale do swojego ubezpieczyciela, który zajmie się Twoją sprawą. W skrócie, BLS to system, dzięki któremu wypłatą odszkodowania lub naprawą auta po szkodzie spowodowanej przez innego kierowcę zajmie się Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną aktualną polisę OC. Pamiętaj, że w przypadku braku systemu BLS, odpowiedzialność za odszkodowanie spoczywa na firmie, w której sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie OC.
Ubezpieczenie OC
Dlaczego warto skorzystać z BLS?
Przede wszystkim ze względu na to, że taka metoda jest bardzo wygodna. Twoją sprawą zajmie się Twój ubezpieczyciel i nie musisz samodzielnie informować ubezpieczyciela sprawcy. W ramach BLS poza naprawą uszkodzonego pojazdu uwzględnimy również inne niezbędne koszty, np. holowanie czy samochód zastępczy.
BLS a standardowa likwidacja szkody – czym się różni?
Likwidacja szkody standardową metodą polega na zgłoszeniu się do ubezpieczyciela sprawcy po kolizji lub wypadku. Zazwyczaj Ten wysyła swojego rzeczoznawcę, który dokonuje oględzin pojazdu i dokumentuje szkody. Na tej podstawie firma sprawcy kalkuluje wysokość zniszczeń i wypłaca odszkodowanie.
W przypadku bezpośredniej likwidacji szkody procedura jest zdecydowanie uproszczona, bo Ty jako poszkodowany kontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem i wysyłasz mu zdjęcia wszystkich uszkodzeń, dzięki którym ubezpieczyciel może oszacować szkody i wyliczyć wartość odszkodowania.
Jak zgłosić szkodę jeśli ktoś uszkodzi Twój samochód?
Istnieją dwa sposoby zgłoszenia szkody w przypadku, gdy jesteś poszkodowany. Pierwszą z nich jest, możliwość zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela sprawcy, lub jeśli posiadasz polisę OC w Warcie – szkodę możesz zgłosić w ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkód do Warty.
Ubezpiecz swój samochód
BLS a utrata zniżek
Pewnie zastanawiasz się, czy korzystając z systemu BLS stracisz wypracowane przez lata zniżki na ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że odszkodowanie wypłacone w ramach BLS w przypadku szkody z winny innego kierowcy nie ma wpływu na utratę zniżek zarówno na Twoim ubezpieczeniu OC jak i AC.
Kiedy możesz skorzystać z systemu BLS?
W ramach systemu BLS, mogą być naprawiane tylko pewne rodzaje szkód. Zgłaszane zdarzenie musi spełniać następujące warunki:
- kolizja miała miejsce w Polsce,
- w zdarzeniu brały udział tylko dwa pojazdy, a wartość szkody powstałej w wyniku stłuczki nie może przekroczyć 30 000 zł,
- nikt nie został ranny,
- sprawca przyznaje się do winy lub otrzymał mandat.
Pamiętaj, że poza samą naprawą uszkodzonego pojazdu, korzystający z BLS mogą liczyć na pokrycie kosztów:
- holowania auta z miejsca wypadku,
- wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy,
- dodatkowych badań technicznych