Dom i mieszkanie

Fakty i mity na temat ubezpieczenia domu lub mieszkania

Masz ubezpieczony dom, lub mieszkanie albo planujesz wkrótce je ubezpieczyć? Chciałbyś dowiedzieć się jaki zakres ochrony może zapewnić polisa dla Twojej nieruchomości? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać zakres ubezpieczenia, oferowany przez nowoczesne polisy majątkowe dla właścicieli budynków oraz mieszkań.

Pies na kanapie

Czy ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmuje okna, drzwi i wannę?

Podstawowym przedmiotem ochrony każdej polisy na dom lub mieszkanie są tak zwane elementy stałe. Elementami stałymi nazywamy elementy wyposażenia nieruchomości zamontowane lub wbudowane na stałe, których nie można wymontować bez użycia narzędzi. Ogólne warunki ubezpieczenia każdej polisy szczegółowo wymieniają, o jakie wyposażenie naszej nieruchomości chodzi, dlatego należy zapoznać się z tymi warunkami, jeśli mamy już polisę.

Najczęściej do elementów stałych zaliczane są meble zabudowane w pomieszczeniach takich jak kuchnie lub zabudowy w postaci szaf wnękowych. Dotyczy to również luster wbudowanych w ścianę lub w sufit. Elementy stałe to także zabudowany sprzęt AGD, kabina prysznicowa, wanna, umywalka i podobne wyposażenie łazienki. Podobnie jest z oknami, drzwiami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, wraz z ich oszkleniem, zamkami i futrynami. Do elementów stałych zaliczane są także wewnętrzne i zewnętrzne tynki, gładzie, powłoki malarskie i materiały izolacyjne. Należą do nich też obudowy grzejników, ściany działowe, antresole, schody wewnętrzne, elementy związane ze źródłami światła oraz podwieszane sufity wraz z ich wyposażeniem.

 

 

Czy polisa na dom lub mieszkanie chroni meble, AGD i sprzęt elektroniczny?

Drugim, po elementach stałych, podstawowym przedmiotem ochrony polisy na dom lub mieszkanie jest ochrona tak zwanych ruchomości domowych. Do ruchomości należą przedmioty należące do ubezpieczonego lub do osób pozostających wraz z nim w jednym gospodarstwie domowym i znajdujące się wewnątrz ubezpieczonego domu lub mieszkania, albo wewnątrz pomieszczeń przynależnych do nich.

Przedmioty te nie mogą należeć do elementów stałych. Lista ruchomości domowych w ogólnych warunkach ubezpieczenia konkretnej polisy może być naprawdę długa. Najczęściej zaliczamy do nich meble, niezabudowany sprzęt AGD, elementy dekoracji wnętrz, w tym rośliny doniczkowe, odzież, obuwie, sprzęt elektroniczny w tym sprzęt komputerowy i instrumenty muzyczne. Do ruchomości domowych możemy zaliczyć dokumenty, czyli dowód osobisty, prawo jazdy oraz paszport, ale także gotówkę, karty płatnicze i papiery wartościowe. Należą do nich sprzęt turystyczny, sportowy, rehabilitacyjny lub ortopedyczny. Dodatkowo ruchomościami domowymi są elementy stałe, które zostały zakupione przez nas, ale nie zdążyliśmy jeszcze ich zamontować.

 

Dlaczego właściciel nieruchomości powinien posiadać OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydaje się we wszystkich przypadkach, w których w związku z czynnościami w życiu prywatnym musimy zgodnie z prawem naprawić szkodę osobie trzeciej, ponieważ zobowiązuje nas do tego prawo. Czynności życia prywatnego w tym przypadku, to działania lub zaniechania niezwiązane z wykonywaniem obowiązków służbowych, lub pracą zarobkową, a także prowadzoną działalnością gospodarczą.

Co bardzo ważne ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym, po zawarciu takiego ubezpieczenia, objęty jest ubezpieczony, ale także pozostali domownicy wchodzący w skład wspólnego gospodarstwa domowego. Ubezpieczenie to działa na obszarze całego świata, z reguły, za wyjątkiem Stanów Zjednoczonych i Kanady, ze względu na odmienne zasady prawne obowiązujące na terenie tych państw. Istnieje jednak opcja rozszerzenia ubezpieczenia o te dwa kraje. Tym samym posiadając opisane ubezpieczenie, jesteśmy chronieni, jeśli na przykład na zaparkowany obok naszej posesji samochód spadnie odłamana przez wiatr gałąź z naszego drzewa, ale także, gdy będąc na zakupach nie dopilnujemy naszego dziecka, które, uszkodzi lub zniszczy jakieś mienie będące własnością sklepu.

 

Do czego potrzebny jest pakiet assistance przy polisie na dom lub mieszkanie?

Posiadanie nieruchomości może wiązać się z pilną potrzebą interwencji specjalisty, jeśli wystąpi awaria lub nasze mienie zostanie uszkodzone. W ramach polis na dom lub mieszkanie ubezpieczyciele zapewniają wsparcia hydraulika, szklarza, ślusarza, elektryka, dekarza, stolarza lub specjalisty od alarmu. Z reguły ogólne warunki ubezpieczenia określają przy tym ilość możliwych do zorganizowania interwencji określonych specjalistów, jak również określają limit kwotowy związany z kosztem takich interwencji. Na niektórych polisach lub po wykupieniu rozszerzonego zakresu ochrony usługi assistance można także rozbudować o naprawy sprzętu AGD, telewizorów lub sprzętu komputerowego.

Usługi assistance, to nie tylko pomoc związana z naszą nieruchomością. Do większości polis oferowany jest pakiet assistance związany z pomocą dla domowników, gdy potrzebują takiej pomocy, ponieważ zachorowali lub ulegli nieszczęśliwemu wypadkowi. Taki pakiet jest bardzo pomocny. Może zawierać konsultacje z lekarzem rodzinnym, różne formy transportu medycznego, dostawę leków i innych potrzebnych środków, a także opiekę pielęgniarską lub pomoc ze strony psychologa.

Ubezpieczyciele przy polisach o szerszej ochronie proponują też rozbudowany pakiet assistance zapewniający pomoc po wystąpieniu szkody na naszej nieruchomości. W skład takiego pakietu może wchodzić możliwość zapewnienia powrotu do domu, gdy szkoda wydarzyła się podczas naszej nieobecności. Ponadto w opisanym przypadku ubezpieczyciel może zorganizować dozór naszego mienia, aby nie powiększył się zakres szkody. Po wystąpieniu szkody na naszej nieruchomości możemy też liczyć na transport naszego mienia, jeżeli należy je przechować i zabezpieczyć poza domem lub mieszkaniem oraz możemy liczyć na pokrycie kosztów związanych ze wspomnianym przechowaniem.

 

 

Czy polisa na dom lub mieszkanie może chronić w zakresie NNW?

Większość polis związanych z nieruchomościami można zawrzeć w taki sposób, aby uwzględniały następstwa nieszczęśliwych wypadków dotyczące ubezpieczonego, czyli właściciela ubezpieczonej nieruchomości oraz innych domowników pozostających wraz z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Ubezpieczyciele mają tu na myśli małżonków, partnerów, dzieci wraz z dziećmi przysposobionymi, rodziców oraz teściów.

Zakres ochrony NNW na polisie na dom lub mieszkanie obejmuje z reguły zdarzenia ubezpieczeniowe, które zdarzyły się na całym świecie, a nie tylko na obszarze naszego kraju. Ubezpieczenie NNW w takim przypadku dotyczy stałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku oraz śmierci w wyniku wypadku. Do wyliczenia odszkodowania związanego z powstaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują tabele w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które ułatwiają określenie wysokości wypłacanych środków. W takich tabelach zawarte są rodzaje najczęściej występujących urazów wraz z informacją o procentowym uszczerbku przewidzianym za taki uraz. Wypłatę odszkodowania można uzyskać po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela oraz przedstawieniu dokumentacji medycznej potwierdzającej odniesiony uszczerbek.

 

 

Co można dodatkowo ubezpieczyć wraz z ubezpieczeniem domu lub mieszkania?

Polisy dotyczące nieruchomości mają możliwość dostosowywania zakresu ochrony do potrzeb właściciela domu lub mieszkania. Wynika to również z tego, że nieruchomości w szerszym tego słowa znaczeniu to nie tylko budynki mieszkalne. Niektóre polisy umożliwiają objęcie ubezpieczeniem inne budynki znajdujące się na posesji, poza oczywiście samym domem. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o garaże lub inne wolnostojące budynki. Podobnie ubezpieczeniem można objąć ogrodzenie oraz inne budowle. Trzeba pamiętać, że dosyć często ogrodzenia są niszczone przez umieszczanie na nich przez osoby postronne różnych napisów lub graffiti. Do wspomnianego ogrodzenia zaliczana jest również brama wjazdowa. W jej przypadku polisa może chronić przed przepięciami uszkadzającymi siłowniki służące do jej otwierania lub zamykania. Na posesji wokół domu można też ubezpieczyć takie budowle jak domek narzędziowy lub plac zabaw dla dzieci. Będą wówczas chronione przed takimi zdarzeniami jak wichura łamiąca grube gałęzie lub przewracająca całe drzewa.

Do niektórych polis można dokupić bardzo ważne ubezpieczenie rzeczy poza domem. Tym samym nasze ubezpieczenie może dotyczyć sprzętu fotograficznego, sprzętu medycznego lub sprzętu sportowego, który mamy ze sobą, przebywając poza domem. Taka dodatkowa opcja chroni nasze mienie poza domem w przypadku rabunku, zdarzeń losowych ujętych w ogólnych warunkach ubezpieczenia, ale też wypadku.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania można także rozszerzyć o dodatkową ochronę roweru poza domem. Wspomniany rower w tym przypadku musi być pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego lub innych domowników pozostających wraz z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Opisywane ubezpieczenie obejmuje uszkodzenie roweru lub jego utratę w wyniku wypadku rowerowego, rabunku lub innych zdarzeń losowych np. powodzi, lub pożaru. Bardzo ważny jest przy ubezpieczeniu roweru dedykowany do niego pakiet assistance. Zawiera on między innymi transport uszkodzonego roweru, transport medyczny osoby poszkodowanej podczas wypadku rowerowego, wizytę lekarską oraz opiekę pielęgniarską.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania to także okazja do ubezpieczenia nagrobków naszych najbliższych zmarłych. Podczas zawarcia naszej polisy, można też objąć nią nagrobki. Ubezpieczenie dotyczy nagrobków znajdujących się na cmentarzu, obejmuje elementy takie jak płyta pozioma na cokole, płyta pionowa, litery, rzeźby nagrobnej oraz innych elementów, które są zamontowane na stałe.

 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady