Z tego artykułu dowiesz się:
- Na co zwracać uwagę przy planowaniu wakacji?
- Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży?
- Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne?
Określ budżet wakacyjny
Przy planowaniu wszystkich wyjazdów wakacyjnych kluczowy jest budżet. W zależności od tego, jaką kwotą dysponujemy możemy planować np. długą podróż na inny kontynent czy raczej kilkudniowy wypad do znajomych na działkę. Przed podjęciem decyzji w sprawie wyjazdu – określmy swój budżet, w tym koszty transportu, zakwaterowania, ubezpieczenia, jedzenia i atrakcji. Upewnijmy się, że wybieramy miejsce dostosowane do naszych finansowych możliwości. Weźmy pod uwagę różnice kursowe. Warto pamiętać, że drogie wyjazdy wcale nie musza być lepsze. Nie zawsze ważne jest, gdzie spędzamy czas - ważne z kim.
Ciepło, czy zimno
Większość z nas na wiosnę czuje się nieco zmęczona długą zimą i chłodem – dlatego latem wybieramy więc kierunki południowe, gdzie słoneczna pogoda i wysokie temperatury są niemal gwarantowane. Z drugiej strony lato to dobra okazja, by zwiedzać kraje Europy Północnej. Przed wyborem kierunku na wakacje warto wiec zastanowić się, czy wysokie temperatury są dla nas absolutnie konieczne, czy możemy z nich zrezygnować.
Pamiętaj, że niższe ceny czasami mogą oznaczać, że czeka nas jakaś przykra niespodzianka – np. pora deszczowa w niektórych krajach Azji. Zawsze warto sprawdzić, co kryje się za promocyjną ceną.
Ubezpieczenie turystyczne
Wybierz środek transportu
Warto przemyśleć, jak planujemy poruszać się w trakcie podróży. Czy wolimy jechać z wycieczką zorganizowaną autokarem, czy samodzielnie zadbać o transport, noclegi, ubezpieczenie i jedzenie? Bardziej odpowiada nam samolot, samochód, pociąg, a może autostop, rower lub kamper? Zanim podejmiemy decyzję upewnijmy się, że mamy pełne informacje dotyczące logistyki i kosztów. Paliwo, bilety, opłaty za autostrady i parkowanie, przewóz sprzętu sportowego itp. To wszystko wpływa na czas który będzie trzeba poświęcić na podróż i kwotę, którą ostatecznie będziemy musieli zapłacić za wyjazd.
Razem, czy osobno
To, z kim spędzimy czas na wakacjach jest kluczowe. Nie zawsze mamy też ochotę na spędzanie czasu w grupie. Naszym marzeniem jest, by samemu włóczyć się po europejskich hostelach z plecakiem? Chcielibyśmy spędzać czas w dużej grupie znajomych na plaży z dziećmi? Chcemy odpocząć od najbliższych i zadbać o kondycję? Opcji jest wiele, ważne by dobrze zidentyfikować swoje wakacyjne potrzeby i pogodzić różne interesy.
Ubezpiecz się na wyjazd
Wspólne zainteresowania
Planując wyjazd z rodziną lub znajomymi – warto skonsultować się ze wszystkimi, aby dowiedzieć się, jakie są ich preferencje i oczekiwania dotyczące wakacji. Czy chcą spędzać czas na plaży, odkrywać nowe miasta, czy może ważne jest dla nich uprawianie sportów? Czy wolą jeść w restauracjach, czy samodzielnie gotować? Czy wyjazd z teściami oznacza, że zajmą się wieczorami dziećmi? Ważne jest, aby znaleźć formułę i miejsce, które będzie odpowiadać wszystkim w grupie i zarazem pozostawi nieco elastyczności.
Czas trwania podróży
Podróż w nawet najpiękniejsze miejsce może być wyczerpująca. Nie każdy jest na nią gotowy. Dlatego warto zastanowić się, ile czasu możemy poświęcić na wakacje i jak daleko jesteśmy gotowi podróżować. Wiele będzie zależeć tu od osób, z którymi planujemy spędzać czas. Podróż z małym dzieckiem do Azji choć nie jest niemożliwa, może być bardziej skomplikowana i męcząca niż nam się wydaje. Zmiana strefy czasowej, znana również jako jet lag, zakłóca nasz naturalny rytm dobowy i ma znaczący na organizm - może np. wywoływać nieprzyjemne objawy począwszy od zaburzeń snu, poprzez problemy z koncentracją aż po zmiany nastroju. Na to wszystko trzeba być gotowym.
Ubezpieczenie podróżne
Bezpieczeństwo podróży
Sprawdźmy aktualne warunki podróży, takie jak wymagania wizowe, sytuacja epidemiczna, czy kwestie bezpieczeństwa. Upewnijmy się, że wybieramy miejsce, które jest dostępne dla turystów i bezpieczne. Zadbajmy o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Przy zakupie polisy pamiętajmy o sprawdzeniu zakresu ubezpieczenia i sum ubezpieczenia, zwłaszcza kosztów leczenia. Za granicą koszty leczenia mogą być znacznie wyższe niż w kraju.