Z tego artykułu dowiesz się:
- Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne?
- Jakie warunki musi spełniać indywidualna tablica rejestracyjna?
- Jak wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne?
Indywidualne tablice rejestracyjne pozwalają kierowcy wyróżnić się na ulicy i nadać pojazdowi unikalny charakter. Decydując się na takie rozwiązanie warto jednak pamiętać, że łatwa rozpoznawalność na drodze ma swoje plusy i minusy. Do tych drugich należy utrata - w pewnym stopniu - prywatności. Charakterystyczne tablice rejestracyjne łatwiej jest też zapamiętać.
Co można umieścić na indywidualnej tablicy rejestracyjnej?
Pierwsze dwa znaki na tablicy rejestracyjnej zawsze są symbolem województwa, w którym auto zostało zarejestrowane. To ograniczenie jest narzucone przez przepisy. Pozostałe trzy do pięciu znaków na tablicy rejestracyjnej to tzw. wyróżnik indywidualny, którego treść ustala właściciel pojazdu. W tej części tablicy rejestracyjnej można umieścić dowolne kombinacje liter i cyfr, pod warunkiem, że treść nie jest obraźliwa, wulgarna ani niezgodna z zasadami współżycia społecznego. Urzędnicy oceniają proponowane treści i mogą odrzucić wniosek, jeśli uznają, że nie jest odpowiedni. Treść tablicy nie może składać się wyłącznie z cyfr. Napisu nie można zarejestrować również w sytuacji, gdy ktoś inny w danym województwie już to zrobił.
Ważne! W internecie dostępne są wyszukiwarki, które pozwalają sprawdzić, czy wybrana przez nas kombinacja cyfr i liter została już przez kogoś wykorzystana.
Sprawdź cenę ubezpieczenia OC
Wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych krok po kroku
Przed przystąpieniem do wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych należy przygotować kilka dokumentów.
- Dowód rejestracyjny pojazdu
- Dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. dowód osobisty)
- Ubezpieczenie OC
- Wniosek o wydanie tablic indywidualnych (dostępny w urzędzie lub na stronach internetowych).
Z tymi dokumentami należy udać się do urzędu komunikacji, by złożyć wniosek. Wniosek należy złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu stałego. Po złożeniu, zaakceptowaniu wniosku i wniesieniu opłaty - indywidualne tablice rejestracyjne zostaną przygotowane. Termin odbioru może się różnić w zależności od urzędu od jednego do kilku tygodni.
Ile kosztują spersonalizowane tablice rejestracyjne?
Cena indywidualnych tablic rejestracyjnych w Polsce wynosi ok. 1000 zł. przypadku motocykli lub przyczep, cena jednej tablicy indywidualnej wynosi ok. 500 zł. Opłatę można wnieść w kasie urzędu, przelewem na konto bankowe urzędu lub przekazem pocztowym. Ponadto trzeba liczyć się z drobnymi opłatami administracyjnymi np. za rejestrację pojazdu, czy tymczasowe tablice rejestracyjne.
Ubezpieczenie samochodu
Ile czeka się na indywidualne tablice rejestracyjne?
Do odbioru tablic rejestracyjnych właściciel pojazdu powinien przedstawić:
- dowód osobisty,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu,
- aktualne badanie techniczne pojazdu,
- dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC,
- Jeżeli pojazd nie jest zarejestrowany na wnioskującego o wydanie tablic z wyróżnikiem indywidualnym - pozostałe dokumenty wynikające z wniosku o rejestrację.
Pamiętaj, że indywidualne tablice rejestracyjne nie są przypisane do właściciela auta, ale do pojazdu. Oznacza to, że po sprzedaży auta indywidualne tablice będzie trzeba na nowo wyrobić i ponownie za nie zapłacić.
Kiedy można wystąpić o indywidualne tablice rejestracyjne?
Tablice indywidualne dla danego pojazdu można zamówić w kilku przypadkach – w przypadku rejestracji pojazdu, gdy nastąpiło zgubienie, kradzież lub zniszczenie w stopniu powodującym nieczytelność dotychczasowych tablic, a także jeżeli dotychczas posiadaliśmy czarne tablice (starego typu).