Dlaczego potrzeba ubezpieczenia turystycznego podczas wyjazdu za granicę?
Aby nasza często długo wyczekiwana podróż zagraniczna lub wymarzone wakacje w egzotycznym miejscu przebiegały bez zakłóceń, niezbędna jest polisa turystyczna. Najbardziej może dać się nam we znaki nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek. W obu sytuacjach będąc za granicą, będziemy potrzebować pomocy lekarskiej oraz bardzo często również transportu medycznego. Koszty leczenia za granicą są wysokie. Poza krajami UE i EFTA, gdzie posiadacze karty EKUZ mogą korzystać ze świadczeń medycznych na tych samych zasadach co ich mieszkańcy, w innych krajach na całym świecie koszty leczenia turyści muszą pokryć samodzielnie. Dotyczy to zarówno kosztów leczenia (wizyt lekarskich, leczenia szpitalnego, zabiegów czy operacji) jak też kosztów transportu medycznego. Koszty te związane są z przewiezieniem ubezpieczonego do placówki medycznej np. po nieszczęśliwym wypadku gdy niezbędne jest wezwanie karetki pogotowia, lub z transportem do Polski np. do szpitala w celu kontynuacji leczenia. Po poważnych zachorowaniach czy urazach może się okazać, że nasz stan zdrowia nie pozwala na powrót do Polski wcześniej zaplanowanym środkiem transportu (np. samolotem) i wymaga specjalistycznego transportu medycznego w asyście medycznej np. karetką pogotowia lub air ambulansem.
Ogólne warunki ubezpieczenia w polisach turystycznych definiują koszty leczenia, jako niezbędne do przywrócenia stanu zdrowia umożliwiającego powrót lub transport do Polski. Są to zatem niezbędne z medycznego punktu widzenia koszty związane leczeniem za granicą, jeżeli nasz stan zdrowia wymaga natychmiastowego podjęcia niezbędnego leczenia. Do kosztów leczenia zaliczane są np.: wizyty lekarskie, koszty przepisanych przez lekarza leków i innych środków opatrunkowych, pomocniczych lub ortopedycznych. Z reguły polisy turystyczne obejmują też koszty leczenia koszty związane z leczeniem stomatologicznym, jednak do określonego limitu kwotowego.
Polisy turystyczne obejmują także koszty poszukiwania i ratownictwa. Usługa polega na zorganizowaniu i pokryciu kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach, na lądzie i na wodzie, w sytuacji zaginięcia Ubezpieczonego, to znaczy na zgłoszeniu do wyspecjalizowanych służb ratownictwa, które podejmą decyzję o wszczęciu akcji ratowniczej, sposobie i czasie jej prowadzenia. Polisy turystyczne mogą również obejmować możliwość zorganizowania dodatkowych, bardzo pomocnych usług, takich jak: wcześniejszy powrót do kraju w przypadku ciężkiej choroby lub wypadku zagrażających życiu osoby bliskiej lub jej śmierci, zakwaterowanie na czas rekonwalescencji zaleconej przez lekarza, opiekę nad nieletnimi dziećmi lub organizacje ich powrotu do miejsca stałego zamieszkania jeśli rodzic wspólnie podróżujący z dzieckiem wymaga hospitalizacji lub transportu do Polski.
Czy do polisy turystycznej można dokupić NNW i kontynuację leczenia powypadkowego w Polsce?
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to bardzo pomocny rodzaj ubezpieczenia, o który z reguły możemy rozbudować naszą polisę. Zakres tego ubezpieczenia obejmuje dwa rodzaje zdarzeń ubezpieczeniowych. Pierwszy to śmierć osoby ubezpieczonej w wyniku wypadku. Odszkodowanie wypłacane jest w wysokości 100% sumy ubezpieczenia. Drugi zakres ochrony przy NNW polega na wypłacie odszkodowania osobie ubezpieczonej, jeśli w wyniku wypadku odniosła ona stały uszczerbek na zdrowiu. Poziom stałego uszczerbku ustalany jest na podstawie tabeli norm oceny procentowej stałego uszczerbku, która znajduje się na stronie.
Jeśli polisa turystyczna obejmuje ochronę NNW i okres ochrony wynosi od 1 do 30 dni, to koszty leczenia pourazowego w Polsce, są automatycznie w zakresie ochrony. Ochrona obejmuje koszty leczenia i rehabilitacji po nieszczęśliwym wypadku za granicą, o ile ubezpieczony uległ wypadkowi za granicą i tam rozpoczął leczenie. W związku z tym ubezpieczeniem refundacji podlegają koszty badań lekarskich, zabiegów i operacji, koszty pobytu w szpitalu i wizyt lekarskich. W związku z kontynuowaniem leczenia w kraju można się też ubiegać o zwrot kosztów przepisanych przez lekarza lekarstw, środków opatrunkowych i środków ortopedycznych, a także zaleconych przez lekarza zabiegów rehabilitacyjnych i wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego.
Czy polisa turystyczna może chronić także nasz bagaż?
Podczas podróży zagranicznej bardzo ważne jest nasze zdrowie, ale nie można zapominać o bagażu, jaki ze sobą zabieramy. Polisa turystyczna także w tym zakresie zapewnia ochronę, jeśli podczas zakupu dodamy do niej to ryzyko. W rozumieniu OWU bagaż podróżny to przedmioty osobistego użytku wraz z torbami albo plecakami, w których je przewozimy. Ochrona bagażu obejmuje również sprzęt elektroniczny i sprzęt sportowy, będący własnością ubezpieczonego lub będący w jego posiadaniu i służący do jego użytku podczas podróży.
Ochrona bagażu obejmuje utratę bagażu podróżnego na skutek udokumentowanych: kradzieży z włamaniem lub rabunku, braku możliwości zaopiekowania się bagażem i zabezpieczenia go przez Ubezpieczonego w związku z jego nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem potwierdzonym dokumentacją medyczną. Ochroną objęta jest także utrata bagażu podczas wypadku lub katastrofy środka komunikacji (transport publiczny i pojazdy mechaniczne) oraz akcji ratowniczej związanej z tymi zdarzeniami.
Ubezpieczenie turystyczne
Czy polisę turystyczną można rozszerzyć o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym (OC)?
Będąc za granicą nie możemy zapominać o możliwości wyrządzenia szkód osobowych lub majątkowych osobom trzecim. W tym właśnie zakresie chroni nas ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Wymienione szkody, to szkody wyrządzone w związku w wykonywaniem czynności w życiu prywatnym, które ubezpieczony zobowiązany jest naprawić w myśl przepisów prawa. Szkody te muszą powstać w okresie ochrony, podczas podróży zagranicznej.
Górną granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody, które spowoduje ubezpieczony, jest suma ubezpieczenia, jaką wybraliśmy na naszej polisie. Wybierając górną sumę ubezpieczenia OC warto zdecydować się na sumę ubezpieczenia, która realnie zabezpieczy nas przed koniecznością samodzielnego pokrywania kosztów wyrządzonych przez nas szkód.
Zniesienie udziału własnego w wynajętym pojeździe – czy polisa turystyczna może to obejmować?
Będąc na wakacjach, dość często korzystamy z wynajętego samochodu. Może to być samochód osobowy, choć coraz większą popularnością cieszą się również kampery. W przypadku wystąpienia szkody w pojeździe wypożyczonym z wypożyczalni pojazdów, który zostanie przez nas uszkodzony w trakcie użytkowania poza granicami kraju będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów naprawienia tej szkody. Ubezpieczenie udziału własnego w wynajmowanym pojeździe obejmuje ochronę kwoty, którą w myśl umowy z wypożyczalnią jesteśmy zobowiązani pokryć jeśli w pojeździe wyrządzimy szkodę. Ubezpieczenie związane ze zniesieniem udziału własnego zabezpiecza nas przed poniesieniem wspomnianych kosztów, do sumy ubezpieczenia 5 tys. zł.
Ochrona obejmuje szkody będące następstwem wypadku lub kolizji. Ich wystąpienie musi zostać udokumentowane, a wypożyczalnia i ubezpieczony mają obowiązek przedstawienia zarówno umowy najmu pojazdu, jak też protokołu zdawczo-odbiorczego pojazdu. Warto również przy wynajmie sporządzić dokumentacje zdjęciową wszelkich uszkodzeń (otarcia czy rysy, uszkodzenia lusterka, kołpaków, szyb itd.), aby uniknąć później obciążenia za szkody, które nie miały miejsca podczas naszego wynajmu.
Ubezpieczenie mienia pozostawionego w kraju na czas podróży – jak je skutecznie zabezpieczyć?
Wakacje i wyjazd za granicę, to doskonała okazja dla złodziei, którzy wykorzystując nieobecność domowników, mogą włamać się do domu lub mieszkania, aby je okraść. Niekiedy do polis turystycznych dostępnych na rynku można dokupić pakiet ubezpieczeniowy, pozwalający ochronić się przed skutkami kradzieży, gdy jesteśmy na wakacjach. Pakiet taki chroni ruchomości domowe takie jak: sprzęt elektroniczny, sprzęt komputerowy, instrumenty muzyczne, meble, sprzęt AGD, dekorację wnętrz, obuwie, odzież oraz sprzęt oświetleniowy.
Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie w przypadku kradzieży z włamaniem z domu lub mieszkania, stanowiących miejsce zamieszkania Ubezpieczonego na terenie RP, w trakcie podróży Ubezpieczonego poza granice RP.
Sama kradzież z włamaniem zdefiniowana jest jako bezprawny zabór przedmiotu z zamkniętych pomieszczeń w celu jego przywłaszczenia po usunięciu istniejących zabezpieczeń przeciwwłamaniowych domu, mieszkania przy użyciu siły fizycznej lub narzędzi pozostawiających ślady włamania lub po otworzeniu drzwi zewnętrznych domu/mieszkania oryginalnym kluczem, który sprawca zdobył przez kradzież z włamaniem do innego pomieszczenia, o ile otwarcie to nastąpiło niezwłocznie po zdobyciu kluczy w sposób opisany powyżej.
Jak można rozbudować ochronę na polisie turystycznej?
Polisa turystyczna szczegółowo określa zakres ochrony udzielany osobie ubezpieczonej. Ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego produktu opisują, zakres ochrony i wyłączenia.
Podstawową ochronę ubezpieczeniową można rozszerzyć adekwatnie do potrzeb ubezpieczonego. Dodatkowe rozszerzenia ubezpieczenia na polisie są związane np. z uprawianiem sportów zimowych, uprawianiem sportów ekstremalnych, wykonywaniem pracy zarobkowej o zwiększonym ryzyku lub z przebywaniem na obszarze, gdzie prowadzone są działania wojenne. Każdy produkt ubezpieczeniowy definiuje dodatkowe zakresy ubezpieczenia, więc nie należy do nich podchodzić w sposób potoczny i trzeba odnieść się do ich definicji umieszczonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.