Jaka metoda nawadniania jest najbardziej popularna?
Najbardziej rozpowszechnioną metodą nawadniania upraw jest stosowanie deszczowni. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań tego typu, co umożliwia dostosowanie zastosowanego produktu do swoich potrzeb. Przy wyborze deszczowni należy brać pod uwagę stosowaną technologię upraw, typ prowadzonego gospodarstwa oraz gatunek uprawianych warzyw.
Jakie typy deszczowni wyróżniamy?
Ze względu na konstrukcję wyróżniamy trzy typy deszczowni. Pierwszym typem są deszczownie stałe. Do ich budowy wykorzystywane są rurociągi z wodą umieszczone pod ziemią oraz zraszacze. Zraszacze w tym przypadku są ruchome, jednak nie można przemieszczać ich po powierzchni nawadnianego pola. Zaletą tego typu deszczowni jest niski nakład pracy potrzebny do jej uruchomienia. Aby rozpocząć nawadnianie, wystarczy uruchomić urządzenie. Kolejnym typem deszczowni są deszczownie półstałe. W ich przypadku podstawowe komponenty, takie jak rurociągi czy hydranty są zainstalowane na stałe. Możliwość przemieszczania mają natomiast same zraszacze oraz rurociągi boczne, zasilające zraszacze. Ostatnim typem deszczowni są deszczownie przenośne. Ich konstrukcja umożliwia przemieszczanie urządzenia po całym nawadnianym areale, jak również umożliwia stosowanie ich do upraw polowych i upraw sadowniczych.
Ubezpieczenie rolne
Do czego służy deszczownia przęsłowa?
Istnieją rozwiązania dla nawadniania dedykowane ściśle do określonego rodzaju upraw. Jednym z nich jest deszczownia przęsłowa, która sprawdza się bardzo dobrze dla upraw o dużym obszarze. W konstrukcji tej deszczowni stosuje się przęsła, na których umieszczone są zraszacze. Istnieje możliwość łączenia poszczególnych przęseł, co ułatwia nawadnianie. Przęsła są napędzane z reguły elektrycznie i umieszczone na podwoziu kołowym. Konstrukcja przęseł zapewnia dostarczanie wody do poszczególnych zraszaczy, ale także do kolejnych dołączonych przęseł. Woda dostarczana jest pod ciśnieniem dostosowanym do ilości zastosowanych przęseł przed agregat posiadający napęd spalinowy i przemieszczający się wraz z przęsłami po polu. Urządzenie pracuje na ogół w trybie automatycznym, czyli można zaprogramować jego pracę na tablicy sterującej zamontowanej na agregacie. Wodę do deszczowni przęsłowej można dostarczać co najmniej na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na podłączeniu się z pomocą odpowiednio długich przewodów giętkich do hydrantów znajdujących się na polu. Drugi sposób zakłada korzystanie z rowów nawadniających, jeśli takie występują na polu. Odpada wtedy konieczność stosowania przewodów giętkich. Woda z rowów nawadniających jest przed wprowadzeniem jej do urządzenia filtrowana, aby zapobiec uszkodzeniom pompy i zraszaczy.
Jak działa deszczownia bębnowa?
Inne zastosowanie ma deszczownia bębnowa, zwana także szpulową. Jest to deszczownia półstała najlepiej sprawdzająca się do nawadniania upraw warzyw. Do deszczowni dostarczana jest woda z hydrantów ulokowanych przy polu. Deszczownia bębnowa składa się z podwozia kołowego z zamontowanym na nim bębnem do zwijania giętkiego przewodu dostarczającego wodę do zraszacza. Przed rozpoczęciem nawadniania należy umieścić deszczownie przy skraju pola oraz z pomocą ciągnika rozwinąć giętki przewód z zamontowanym na jego końcu zraszaczem, który znajduje się na podstawie. Praca deszczowni polega na powolnym zwijaniu przewodu giętkiego, co powoduje przemieszczanie się zraszacza z podstawą po polu i jego nawadnianie. Sposób pracy takiej deszczowni można dostosować do swoich potrzeb. Przewód może być zwijany szybciej lub wolniej w zależności od tego, jak dużo wody ma znaleźć się na polu. Napęd bębna, który zwija przewód giętki, jest realizowany poprzez turbinę wykorzystującą przepływ wody lub elektrycznie.