MOP, czyli miejsce postojowe na autostradzie
Miejsca Obsługi Podróżnych (w skrócie MOP) to specjalnie wyznaczone dla kierowców obszary, z wyznaczonymi strefami postojowymi i toaletami, a także dodatkowymi udogodnieniami, np. obiektami gastronomicznymi. Występują przede wszystkim na bezpłatnych i płatnych odcinkach autostrad w Polsce, choć można je znaleźć także na drogach ekspresowych. Ich głównym celem jest przede wszystkim zapewnienie podróżnym bezpiecznego miejsca do wypoczynku.
MOP-y na autostradach muszą być rozmieszczone co minimum 15 km w dwóch kierunkach ruchu, a maksymalny dystans pomiędzy nimi powinien być nie większy niż 100 km. Istnieje jeszcze zasada, która określa minimalny dystans miejsca postojowego od przejścia granicznego, wynoszący 3 km. Miejscami postojowymi na autostradzie zarządza GDDKiA i koncesjonariusze, np. Autostrada Wielkopolska (na trasie A2).
Informacje dotyczące dokładnego rozmieszczenia MOP znajdziesz m.in. na stronach internetowych zarządców. Nie jest to jednak koniecznie — łatwo je rozpoznać w trakcie podróży, gdzie dodatkowo zostały oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi na autostradzie.
Jak rozpoznać Miejsce Obsługi Podróżnych?
W znalezieniu miejsca do postoju pomagają rozmieszczone na drodze tablice informacyjne oznaczone skrótem „MOP”, odległością do takiego punktu i udogodnieniami, z których możesz tam skorzystać. Nie musisz martwić się, że go przegapisz — na drodze znajdują się też znaki informujące, gdzie należy zjechać. Przy zjeździe na MOP pamiętaj jednak o bezpiecznej zmianie pasa ruchu.
Miejsca postojowe często także łatwo zauważyć z daleka. Jeśli zobaczysz parking i stację benzynową na autostradzie, inne zabudowania czy logo restauracji szybkiej obsługi, niemal na pewno zbliżasz się do MOP, na którym możesz się zatrzymać. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy oferuje takie same usługi dla podróżnych — zależy to od jego klasy.
Ubezpieczenie OC/AC
Co można znaleźć na miejscu postojowym — kategorie MOP
Miejsca postojowe na drogach szybkiego ruchu występują w trzech kategoriach:
- MOP I – wyposażony w parking, urządzenia wypoczynkowe (ławki, wiaty) i toalety. Na miejscu może też znajdować się tzw. obiekt małej gastronomii, np. niewielki bar;
- MOP II – na takich miejscach postojowych oprócz wymaganych obiektów dla kategorii I muszą znaleźć się stacja paliw, stanowisko obslugi pojazdów, obiekty informacji turystycznej i gastronomiczno-handlowe;
- MOP III – najlepiej wyposażona kategoria, gdzie wymaganymi usługami, obok tych dla kategorii II, jest miejsce noclegowe (hotel lub motel). Opcjonalnie na miejscu mogą też znaleźć się agencje pocztowe, banku, biur turystycznych, czy nawet biur ubezpieczeniowych, gdzie można wykupić ubezpieczenie pojazdu.
Warto zaznaczyć, że w miejscach postojowych mogą znaleźć się jeszcze inne udogodnienia, takie jak np. bankomat, darmowy dostęp do wi-fi, stacje ładowania samochodów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi czy prysznice.
Korzystanie z miejsca postojowego na autostradzie — przydatne wskazówki
Jeśli chcesz zatrzymać się w miejscu postojowym na autostradzie, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najważniejsza z nich to przede wszystkim stosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i regulaminu danego MOP. Zwracaj uwagę na znaki, a przede wszystkim zakazy wjazdu i ograniczenia prędkości, co pozwoli uniknąć mandatu na autostradzie. Na terenie parkingów autostradowych zwykle obowiązuje limit 20 km/h.
Gdy zjeżdżasz na postój, zatrzymaj się w strefie przeznaczonej do danego typu pojazdu — jeśli poruszasz się np. motocyklem po autostradzie, nie możesz zaparkować na parkingu dla ciężarówek.
Nie zapomnij też o zachowaniu czystości — na terenie postoju znajdują się kosze na śmieci. Co ważne, jeśli chcesz, możesz nocować na MOP w samochodzie lub przyczepie kempingowej, ponieważ przepisy tego nie zabraniają. Warto jednak wspomnieć, że wybrane udogodnienia na parkingu mogą być płatne, np. korzystanie z natrysków w toaletach.