Jak działają zraszacze nadkoronowe?
Jednym z najbardziej znanych rozwiązań chroniących uprawy przed przymrozkami wiosennymi są zraszacze nadkoronowe. Przymrozki osiągające kilka stopni Celsjusza poniżej zera mogą znacznie uszkodzić rośliny w bardzo ważnym dla nich okresie wegetacji. Niska temperatura sprawia, że rośliny tracą wodę i trwałym uszkodzeniom ulegają ich wewnętrzne komórki. Zraszacze nadkoronowe najlepiej zastosować do ochrony upraw sadowniczych oraz upraw jagód.
Zraszacze w ciągły sposób zraszają uprawy wodą. Woda dostarczana jest za pomocą instalacji nawadniającej. W ten sposób na roślinach podczas przymrozków wytwarza się cienka warstwa lodu. Stałe zraszanie sprawia, że lód ten nie osiąga niskich temperatur i rośliny nie odnoszą uszkodzeń spowodowanych niskimi temperaturami. Ponadto przy zraszaniu, podczas pojawiania się na roślinach warstwy lodu wytwarzane jest ciepło. Zmiana stanu skupienia wody jest związana z wydzielaniem niewielkiej ilości ciepła. Trzeba także wziąć pod uwagę, że zraszanie korzystnie pływa na kondycje roślin, wytwarzając wokół nich korzystny mikroklimat.
Warunkiem skuteczności zraszaczy nadkoronowych jest zapewnienie możliwości dostarczania znacznej ilości wody do chronionych upraw. Kolejnym ważnym zagadnieniem, jest utrzymanie zraszaczy w dobrym stanie technicznym, aby podczas pracy nie uległy awarii. Przerwa w działaniu zraszaczy podczas pracy może spowodować znaczne szkody, ponieważ cienka warstwa lodu wytworzona podczas ich używania zamarznie zupełnie i odniesiemy skutek odwrotny do zamierzonego. Warto wybierając tę formę ochrony upraw zdecydować się na instalacje urządzeń dobrej jakości i wymagających przy tym niewielkiego nakładu na ich serwisowanie. Większość producentów zraszaczy oferuje rozwiązania skuteczne w działaniu oraz niewymagające stałego nadzoru podczas pracy. Przy zastosowaniu zraszaczy na chronione pole dostarczane są znaczne ilości wody, więc aby zapewnić sobie później możliwość swobodnego dostępu na nie maszyn rolniczych, należy ustalić, czy będzie konieczność zastosowania drenowania tego areału.
Jakie zalety posiadają zamgławiacze antyprzymrozkowe?
Podobnym do zraszaczy rozwiązaniem chroniącym uprawy przed przymrozkami są zamgławiacze antyprzymrozkowe. W przeciwieństwie do zraszaczy nie wymagają one budowy instalacji na chronionym obszarze. Zamgławiacz jest urządzeniem, które używane jest z wykorzystaniem ciągnika rolniczego. Tym samym pozwala to na rezygnacje z instalacji doprowadzającej wodę oraz ewentualnego osuszania pola.
Podczas pracy urządzenia wytwarzana jest gęsta mgła, która otacza uprawy, które chcemy ochronić. Wspomniana mgła zapobiega utracie ciepła przez rośliny i utrzymuje je w ich pobliżu. Tym samym, rośliny nie ulegają uszkodzeniom wynikającym z niskich temperatur.
Warto również pamiętać, że zamgławiacz może być również stosowany do innych celów w gospodarstwie rolnym. Doskonale sprawdza się do zabiegów związanych z ochroną roślin przed szkodnikami lub grzybami. Może służyć do konserwacji lub dezynfekcji przestrzeni przechowalniczych. Przy stosowaniu zamgławiacza należy brać pod uwagę położenie chronionego pola. Gęsta mgła wytworzona za jego pomocą może utrudniać widoczność kierowcom na pobliskich drogach.
Ubezpieczenie rolne
Jak zbudowana jest armatka antygradowa?
Pewnego rodzaju nowością przy ochronie upraw przed gradem są armatki przeciwgradowe. Urządzenie ma na celu przeciwdziałanie tworzeniu się gradu w chmurach nad chronionymi uprawami, który może im zagrozić. Grad tworzy się na wysokości nawet kilkunastu kilometrów nad powierzchnią gruntu, gdzie panują bardzo niskie temperatury. Działanie armatki antygradowej polega na wytwarzaniu fal uderzeniowych o wysokiej energii, kierowanych w chmury gdzie występują warunki do tworzenia się gradu. Fale uderzeniowe mają za zadanie niedopuszczenie do wytworzenia się grudek gradu i spowodowanie, że zamiast gradu spadnie zwykły deszcz.
Samo urządzenie jest zamontowane w metalowym kontenerze. W jego skład wchodzi przede wszystkim generator fal uderzeniowych, czyli urządzenie gdzie przeprowadzane jest spalanie detonacyjne mieszanki gazów, których składnikiem jest acetylen. W kontenerze znajdują się też butle z przygotowaną do użycia mieszanką gazową oraz acetylenem. Wyposażenie uzupełniają urządzenia sterujące armatką. Generator fal uderzeniowych skierowany jest w górę i podczas pracy wytwarza duży hałas, co należy brać pod uwagę, wybierając miejsce pod instalację całego urządzenia.