Jak polisa na życie pomaga podczas pobytu w szpitalu oraz w okresie rekonwalescencji poszpitalnej?
Pobyt w szpitalu z reguły nie wspominamy dobrze. Jest najczęściej wynikiem znacznego pogorszenia się naszego stanu zdrowia na skutek choroby lub niespodziewanego wypadku. Wyjście ze szpitala oznacza, że nie musimy już być, pod stałą opieka lekarzy, ale powrót do pełni sił nie następuje od razu. Polisy na życie obejmują zakresem ochrony pobyt w szpitalu w wyniku wypadku lub choroby, a także ewentualne operacje, które zostały przeprowadzone, aby ratować nasze zdrowie lub życie. Na szczególną uwagę zasługuje także inny zakres ochrony polis na życie związany z rekonwalescencją poszpitalną. Należy również pamiętać, że polisa na życie z reguły posiada rozbudowany pakiet medyczny, związany z usługami assistance, z których możemy skorzystać, jeśli ich potrzebujemy. Otrzymane świadczenie z tytułu rekonwalescencji ma również za zadanie pokrycie różnicy w naszym wynagrodzeniu, za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim.
Kogo dotyczy rekonwalescencja poszpitalna w ubezpieczeniu na życie?
Rekonwalescencja może dotyczyć ubezpieczonego, jak również współubezpieczonych tj. jego małżonka albo partnera, jeśli polisa obejmuje ich ochroną. Warunkiem ubiegania się o świadczenie z polisy na życie jest w tym przypadku wydanie zwolnienia lekarskiego przez szpital, w którym przebywał ubezpieczony lub współubezpieczony. O wypłatę świadczenia z tytułu rekonwalescencji możemy się ubiegać, jeśli nasz pobyt w szpitalu trwał określoną liczbę dni. Z reguły jest to minimum dziesięć dni. Możemy uzyskać świadczenie nawet za trzydzieści dni zwolnienia lekarskiego. Dla świadczenia z tytułu rekonwalescencji po pobycie w szpitalu w wyniku choroby, jak również dla świadczenia za pobyt w szpitalu w wyniku choroby, na większości polis na życie odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się po kilku miesiącach. Najczęściej są to trzy miesiące.
Świadczenie z tytułu rekonwalescencji mogą także otrzymać osoby, które nie są zatrudnione na umowie o pracę. W tym przypadku dotyczy to przedsiębiorców, emerytów, rencistów, osób bezrobotnych, osób z orzeczeniami o niepełnosprawności oraz osób otrzymujących świadczenie rehabilitacyjne. Dla wspomnianych osób także istnieje minimalny limit dni pobytu w szpitalu, który również wynosi dziesięć dni. Opisywane osoby mogą otrzymać świadczenie z tytułu rekonwalescencji za okres piętnastu dni.
Czy dziecko może otrzymać świadczenie z tytułu rekonwalescencji?
Świadczenie z tytułu rekonwalescencji może dotyczyć również dziecka. Ubezpieczyciele określają przedział wieku dziecka w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Standardem jest przedział pomiędzy ukończonymi sześcioma miesiącami życia a dwudziestym szóstym rokiem życia. W omawianym przypadku także istnieje minimalny limit trwania pobytu w szpitalu dziecka. Dla dzieci wynosi on ponad dwa tygodnie. Istnieje limit wypłaconych świadczeń w skali roku polisowego naszej polisy. Ubezpieczyciel w ogólnych warunkach ubezpieczenia przewiduje wypłatę do trzech świadczeń w roku polisowym.
Jak zgłosić wniosek z tytułu rekonwalescencji poszpitalnej?
Do otrzymania wypłaty z opisywanych świadczeń uprawiona jest zawsze osoba ubezpieczona na polisie, nawet gdy świadczenie dotyczy małżonka albo partnera lub dziecka. Przy zgłaszaniu wniosków dotyczących ww. współubezpieczonych uprawnionym jest ubezpieczony, a współubezpieczeni występują jako poszkodowani. Ubezpieczony, składając wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego, gdzie ma zawartą polisę na życie obejmującą wspomniane ryzyka, zobowiązany jest do dołączenia dokumentacji związanej z pobytem w szpitalu oraz kopii zwolnienia lekarskiego wydanego przez szpital, jeśli chodzi o osoby zatrudnione. Na podstawie dokumentacji opiekun zgłoszonego świadczenia może ustalić, np. czy pobyt w szpitalu trwał określoną, minimalną liczbę dni (ustaloną w umowie ubezpieczenia).
Świadczenie można zgłosić z pomocą formularza na stronie internetowej naszego ubezpieczyciela. Co ważne, podczas zgłaszania w ten sposób wniosku, istnieje możliwość, przesłania od razu dokumentów potrzebnych do jego rozpatrzenia, co na pewno przyspieszy jego rozpatrywanie. Wniosek można także zgłosić, kontaktując się z infolinią ubezpieczyciela lub korespondencyjnie. Przy zgłoszeniu telefonicznym zostaniemy poproszeni o dosłanie dokumentów. Jeżeli zdecydowaliśmy się zgłosić wniosek korespondencyjnie, to powinniśmy pobrać wniosek ze strony ubezpieczyciela, uzupełnić go i podpisać. Wraz z wnioskiem powinniśmy wysłać kopię dokumentacji medycznej związanej z pobytem w szpitalu i jeśli jest taka konieczność, kopię zwolnienia lekarskiego.
Z jakich usług pakietu medycznego możemy skorzystać podczas rekonwalescencji?
Pakiet medyczny w ubezpieczeniu na życie to usługi, z których możemy skorzystać, kontaktując się z infolinią naszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Z reguły pakiet taki zawiera nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju usług. Pakiety są dostosowane do poszczególnych wariantów sprzedawanych polis, więc ich zakres dla konkretnej polisy należy sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia lub kontaktując się z infolinią ubezpieczyciela. W ogólnych warunkach ubezpieczenia ubezpieczyciel określa, również w jakim zakresie usługi te dotyczą ubezpieczonego i współubezpieczonych. Przy poszczególnych rodzajach usług istnieją w skali roku polisowego naszej polisy limity ilościowe i kwotowe.
Podczas rekonwalescencji pomocne dla nas mogą być takie usługi jak transport medyczny z placówki medycznej do miejsca pobytu, rehabilitacja, zakup lub wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego, dostawa sprzętu rehabilitacyjnego i dostawa leków. Na uwagę zasługują również takie usługi jak opieka domowa po hospitalizacji oraz opieka pielęgniarska po hospitalizacji.
Pakiet medyczny umożliwia realizację wielu usług dedykowanych dla dzieci. Między innymi wizyty lekarskiej lub wizyty pielęgniarki. Już na etapie pobytu w szpitalu dziecka, możemy zrealizować organizację i pokrycie kosztów pobytu opiekuna w szpitalu lub hotelu przyszpitalnym. Po zakończeniu hospitalizacji dziecka możemy zorganizować prywatne lekcje dla dziecka, aby uzupełnić jego zaległości w szkole.