Samochód

Jak prawidłowo ustawiać i korzystać z luster w samochodzie?

Lusterka samochodowe umożliwiają prawidłową ocenę sytuacji na drodze i są niezwykle przydatne w trakcie wykonywania różnych manewrów. Ich obecność wynika także z obowiązujących przepisów. Aby nie ograniczały pola widzenia kierowcy, muszą być odpowiednio wyregulowane.

Lusterka w samochodzie

Lusterka w samochodzie — podstawowe przepisy

Zgodnie z aktualnymi przepisami określającymi obowiązkowe wyposażenie samochodu (Dz.U.2016.2022 t.j), każde auto musi być wyposażone w lusterka lub inne urządzenia monitorujące, które zapewniają niezbędną widoczność do tyłu. W przypadku samochodów osobowych wymagane są:

  • jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie kierowcy,
  • lustro wewnętrzne (stosuje się do pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce przed 1.05.2004).

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że prawe lusterko boczne jest wymagane zawsze wtedy, gdy kierowca ciągnie przyczepę lub kiedy lustro wewnętrzne nie zapewnia odpowiedniej widoczności z tyłu pojazdu. Co ważne, w przypadku ciągnięcia przyczepy, której szerokość jest większa niż szerokość auta, przepisy wymagają zainstalowania na czas przejazdu dodatkowych luster.

 

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Lustra w większości aut można regulować z jego wnętrza i bez opuszczania szyb, przy użyciu elektronicznego systemu lub ręcznie. Aby zrobić to prawidłowo, na samym początku należy wyregulować fotel kierowcy, ponieważ jego pozycja będzie miała wpływ na to, jak będą ustawione lusterka.

Najlepiej zacząć od lustra bocznego, które powinno w prawym dolnym rogu pokazywać tylną klamkę auta — jednocześnie obraz tyłu nadwozia samochodu nie może przekraczać 10% powierzchni szkła. To optymalna pozycja, która zapewnia widok na drugi pas i przestrzeń wokół boku pojazdu, a dodatkowo minimalizuje martwe pole. Sposób „na klamkę” można też stosować przy ustawianiu prawego lusterka, jednak w trakcie regulacji należy przesunąć głowę w okolice środka auta.

Jeśli chodzi o lusterko wewnętrzne, trzeba je wyregulować w taki sposób, aby ukazywało całą tylną szybę auta i przestrzeń z tyłu pojazdu. Pamiętaj, aby obrazu nie przysłaniały np. bagaże, które będą ograniczały widoczność w trakcie jazdy.
 

Jak prawidłowo korzystać z lusterek w samochodzie?

Każdy kierowca powinien korzystać z luster w taki sposób, aby móc uważnie obserwować drogę i otoczenie z tyłu oraz boku pojazdu. Używanie lusterek jest szczególnie ważne przed i w trakcie wykonywania różnych manewrów, takich jak np. włączanie się do ruchu na drodze, zmiana pasa, wyprzedzanie i parkowanie.

Niektóre rodzaje luster samochodowych, ze względu na zastosowane w nich zwierciadła, mogą zniekształcać obraz w taki sposób, że odbite w nich obiekty w rzeczywistości znajdują się bliżej. Często na takich lustrach znajduje się odpowiednia informacja w języku angielskim („Objects in (the) mirror are closer than they appear”). Warto więc uwzględnić ten czynnik, aby móc skutecznie ocenić odległość.

Lustra mogą mieć dodatkowe funkcje, które mają przede wszystkim poprawić działanie systemu bezpieczeństwa w samochodzie. Mowa tu m.in. o czujnikach martwego pola oraz elektrycznie przyciemnianych i podgrzewanych lusterkach bocznych, ale też np. trybie nocnym lustra wewnętrznego (można przyciemnić szkło za pomocą tzw. języczka).

Brak lusterka w aucie — czy można dostać mandat?

Jak wspomniano na początku artykułu, lusterka są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Zbite lub urwane lustro stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za takie wykroczenie aktualny taryfikator mandatów przewiduje grzywnę w wysokości 500 zł. To jednak nie koniec możliwych konsekwencji.

Jeśli nie ma możliwości zlikwidowania usterki niezwłocznie, policjant ma dodatkowo prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Wtedy konieczne będzie przeprowadzenie niezbędnych napraw i przejście kolejnego przeglądu technicznego — inaczej kierowca nie będzie mógł korzystać z auta.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady