Życie

Jak ubezpieczenie na życie może zapewnić ochronę finansową dla Twojej rodziny w przypadku niespodziewanych wypadków lub śmierci podczas urlopu?

Wybierasz się na urlop? Chcesz wiedzieć, w jaki sposób może chronić twoja polisa na życie, gdy wypoczywasz, również wraz z rodziną? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać najważniejsze rodzaje ochrony oferowane przez ubezpieczenia na życie.

Ubezpieczenie na życie

Jak polisa na życie może chronić podczas urlopu?

Urlop to długo oczekiwany okres wypoczynku. Wybierając się na wakacje, poza spakowaniem i sprawdzeniem bagaży, powinniśmy również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które zabezpieczy nas, jak również naszych najbliższych, przed finansowymi skutkami wypadków lub nawet śmierci. 
Dobrze dobrana polisa na życie może objąć ochroną ubezpieczeniową ubezpieczonego, czyli z reguły osobę również zawierającą polisę oraz jego najbliższych, czyli małżonka lub partnera, a także dzieci. Jest to możliwe, ponieważ polisy dostępne na rynku zawierają ryzyka ubezpieczeniowe dotyczące ubezpieczonego oraz członków jego rodziny. Inne osoby objęte ubezpieczeniem na polisie nazywane są współubezpieczonymi. Aby zawarcie omawianych polis było prostsze, produkty takie są oferowane w postaci gotowych wariantów, które zawierają dopasowaną do naszych potrzeb ochronę. Istnieją różne warianty, między innymi dla rodzin, singli oraz samodzielnych rodziców. Poszczególne rodzaje wariantów także można dostosować do tego, czego poszukujemy, wybierając określone sumy ubezpieczeń, wybieramy także składkę za naszą polisę.
 

Jak działa ubezpieczenie związane z powstaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku?

Każdy wariant wspomnianych polis posiada kilkanaście lub kilkadziesiąt ryzyk ubezpieczeniowych, czyli zakresów, w których jesteśmy chronieni. Niektóre nabierają szczególnego znaczenia podczas wakacji. Podczas urlopu na pewno potrzebujemy ubezpieczenia związanego z powstaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego w wyniku wypadku. Pewnego rodzaju rozwinięciem tej formy ochrony jest ubezpieczenie związane z powstaniem trwałego uszczerbku ubezpieczonego w wyniku wypadku komunikacyjnego. Jako trwały uszczerbek rozumiemy zaburzenia czynności narządu, organu lub układu, które są wynikiem wypadku i powodują trwałą dysfunkcję.


Obie sytuacje mogą zdarzyć się podczas wakacji, gdy przebywamy poza domem, jak również dużo podróżujemy. Bezpośredni związek z omawianymi rodzajami ubezpieczenia ma także ubezpieczenie związane z urazem niepowodującym trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego w wyniku wypadku. Jako taki uraz rozumiemy uraz powstały w wyniku wypadku, który jednak nie spowodował trwałego uszczerbku, ani rozstroju zdrowia u osoby ubezpieczonej.


Przy trwałym uszczerbku w wyniku wypadku oraz trwałym uszczerbku w wyniku wypadku komunikacyjnego, stopień uszczerbku, jaki odniósł ubezpieczony jest określany na podstawie dokumentacji medycznej złożonej do wniosku świadczeniowego zgłoszonego do ubezpieczyciela. Ułatwia to tabela norm oceny procentowej trwałego uszczerbku, która jest integralną częścią ogólnych warunków ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może również na własny koszt skierować osobę, która odniosła trwały uszczerbek na komisję lekarską, aby ustalić dokładny zakres uszczerbku. Wnioski świadczeniowe związane z urazem niepowodującym trwałego uszczerbku, również są rozpatrywane w oparciu o przesłaną dokumentację medyczną, jednak z powodu braku stwierdzonego uszczerbku nie jest ustalana wartość procentowa uszczerbku, a jedynie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wypłacana jest suma ubezpieczenia widniejąca na polisie przy tym ryzyku.
Na polisach na życie występuje także bardzo przydatne ubezpieczenie związane z powstaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka w wyniku wypadku. Nie trzeba przekonywać, że dzieci dość łatwo ulegają wypadkom, więc dobrze mieć taką formę ochrony. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, ustalenie stopnia uszczerbku jest realizowane w oparciu o dostarczoną dokumentację do zgłoszonego wniosku do ubezpieczyciela i tabelę norm trwałego uszczerbku. Również tutaj istnieje możliwość skierowania dziecka na komisję lekarską dla ustalenia stopnia odniesionego uszczerbku. 
 

W jaki sposób chroni ubezpieczenie związane z pobytem w szpitalu?

Z wypadkami podczas urlopu nierozerwalnie wiąże się też pobyt w szpitalu, który jest właśnie wynikiem wypadku. Polisa na życie może obejmować ryzyka ubezpieczeniowe, pobyt ubezpieczonego w szpitalu w wyniku wypadku, pobyt małżonka lub partnera w szpitalu w wyniku wypadku, jak również może obejmować pobyt dziecka w szpitalu. Trzeba przy tym dodać, że z reguły na polisach wspomniane pobyty w szpitalu, występują również w odmianę spowodowanej chorobą. Daje to jeszcze większy zakres ochrony. 
Przy pobycie w szpitalu dla ubezpieczenia ma znaczenie ilość dni przebywania w szpitalu przez ubezpieczonego lub współubezpieczonego. Polisy na życie zawierają w swoich warunkach stawki za każdy dzień pobytu w szpitalu, więc wielkość wypłaconego świadczenia za pobyt wynika z sumy ubezpieczenia za dzień pobytu oraz ilości dni hospitalizacji. Szczególnie ważny podkreślenia jest fakt, że jeśli chodzi o pobyt w szpitalu w wyniku wypadku, to możemy liczyć na wypłatę świadczenia nawet za jeden dzień pobytu. Przy takiej formie ubezpieczenia może być uwzględniony nawet najkrótszy pobyt w szpitalu. Nieco inaczej jest przy pobycie w szpitalu w wyniku choroby. Tutaj muszą być spełnione z reguły dwa czynniki. Musimy przebywać w szpitalu określoną, minimalną ilość dni, na ogół trzy lub więcej oraz nasza polisa, a tym samym i zapewniona przez nią ochrona musi trwać od kilku miesięcy, w opisywanym przypadku na ogół od trzech miesięcy. Przy składaniu świadczenia za pobyt w szpitalu, zawsze musimy dołączyć dokumentację uzyskaną ze szpitala potwierdzającą powód pobytu oraz czas jego trwania.
 

Dlaczego zawsze warto posiadać dopasowane do potrzeb ubezpieczenie w zakresie śmierci?

Każda polisa na życie zapewnia ochronę dla naszych najbliższych w przypadku naszej śmierci. To bardzo ważny element polisy na życie i zawsze należy dokładnie zastanowić się nad tym, jaki zakres ochrony jest nam potrzebny. Trudno określić, kiedy takie ubezpieczenie będzie potrzebne nam lub naszym bliskim, więc powinniśmy zawsze je posiadać, również wtedy, gdy wybieramy się na urlop. Polisy obecnie dostępne na rynku pozwalają też objąć taką formą ochrony naszych najbliższych, czyli małżonka lub partnera, a także dzieci. Na polisach z reguły wyróżniamy kilka ryzyk ubezpieczeniowych związanych ze śmiercią ubezpieczonego oraz współubezpieczonych. W podstawowym zakresie jest to zawsze ochrona dla ubezpieczonego. Osoba ubezpieczona na polisie może być chroniona w przypadku śmierci, ale także śmierci w wyniku wypadku, śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego oraz śmierci w wyniku zawału serca lub udaru mózgu. Dla małżonka lub partnera możemy uzyskać podobny zakres ochrony. Dla dziecka zakres ochrony przewiduje śmierć oraz śmierć w wyniku wypadku.
Opisany zakres ochrony z tytułu śmierci ubezpieczonego lub współubezpieczonych na polisie na życie pozwala na ustalenie poziomu ochrony zgodnego z naszymi potrzebami. Jeśli osoba objęta ochroną z tytułu śmierci ginie np. w wypadku komunikacyjnym i ma kilka ryzyk ubezpieczeniowych z tytułu śmierci na polisie, to wówczas jej najbliżsi mogą otrzymać świadczenie za jej śmierć, a także za śmierć w wyniku wypadku oraz za śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego. Podobnie ten mechanizm działa dla małżonka lub partnera oraz dla dzieci. 
Jeżeli na polisie w zakresie śmierci ubezpieczona jest osoba występująca na niej jako główny ubezpieczony, to wówczas osoba taka powinna wskazać osobę lub osoby uprawnione do odbioru świadczenia z tytułu jej śmierci. Jeżeli na polisie występują ryzyka związane ze śmiercią małżonka lub partnera, a także dzieci, to wówczas osobom uprawnianą do odbioru świadczenia z tytułu ich śmierci jest główny ubezpieczony na polisie.
 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

* Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady