Samochód

Jak ubezpieczyć zabytkowy samochód?

Posiadasz zabytkowy pojazd i chciałbyś go w pełni ubezpieczyć? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakimi ubezpieczeniami można chronić zabytkowe auto.

 zabytkowy samochód

Pojazd zabytkowy i pojazd historyczny – czym się różnią?

Samochód zabytkowy to pojazd, który ma co najmniej dwadzieścia pięć lat i nie jest produkowany od co najmniej piętnastu lat. Powinien posiadać co najmniej siedemdziesiąt pięć procent oryginalnych części oraz co najważniejsze, powinien być wpisany do rejestru zabytków przez konserwatora zabytków. Jeżeli pojazd nie spełnia jednego z kryteriów, na przykład kryterium wieku, to nadal istnieje możliwość umieszczenia go w rejestrze zabytków. Wówczas należy udowodnić unikalność takiego auto. Można to osiągnąć poprzez udowodnienie nietypowej budowy lub innych podobnych rozwiązań zastosowanych w pojeździe, ale także poprzez powiązanie historii pojazdu ze znanymi osobami, rozpoznawalnymi w mediach. Do obowiązków właściciela omawianego pojazdu należy opieka nad swoim posiadanym mieniem oraz utrzymanie go w jak najlepszym stanie. Pojazdu takiego nie można przerabiać i modyfikować bez zgody konserwatora zabytków. Pojazd przed uzyskaniem statusu zabytkowego przechodzi tylko jedno badanie techniczne. Kolejne, coroczne badania techniczne takiego pojazdu nie są konieczne. Należy rozróżnić pojazd zabytkowy od pojazdu historycznego. Pojazd historyczny to pojazd mający co najmniej czterdzieści lat. Nie musi on jednak posiadać statusu pojazdu zabytkowego.

 

W jaki sposób zawrzeć polisę OC na oldtimera?

Jedna z największych korzyści związanych z posiadaniem pojazdu zabytkowego jest fakt, że nie musi on posiadać stale ważnej polisy OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Wspomniane pojazdy, co do zasady nie są eksploatowane przez swoich właścicieli przez cały rok. Wykorzystują oni je przede wszystkim podczas sezonu letniego do uczestniczenia w zlotach lub podobnych imprezach. Pojazd zabytkowy można ubezpieczać w zakresie polisy OC, korzystając z polis krótkoterminowych, jednak nie krótszych, niż trzydzieści dni.

Tym samym polisa OC dla pojazdu zabytkowego potrzebna jest dopiero wtedy, gdy poruszamy się nim po drogach. Jest to ułatwienie dla właściciela, jednak należy pamiętać o zawarciu polisy OC przed wyjechaniem na drogę. Brak polisy OC niesie ze sobą konsekwencje związane z poniesieniem kosztów wyrządzonych szkód, jak również z możliwością nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
 

Jaka polisa Autocasco dla zabytkowego pojazdu?

Pojazd zabytkowy można również ubezpieczyć w zakresie polisy Autocasco. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają taką odpowiednią ofertę. Niektórzy ubezpieczyciele w ogólnych warunkach swoich produktów Autocasco nie przewidują możliwości ubezpieczenia samochodu starszego niż kilkanaście lat. Inaczej do tego zagadnienia podchodzi Warta, oferując dedykowany dla oldtimerów produkt AC Klasyki. Ubezpieczenie to przewiduje przed objęciem pojazdu ubezpieczeniem, wykonanie jego indywidualnej wyceny. Wycena ta ma bezpośredni wpływ na sumę ubezpieczenia na zawartej później polisie. Trzeba pamiętać, że samochody zabytkowe nie tracą na wartości jak inne, znacznie nowsze pojazdy. Ważną zaletą produktu Warty jest możliwość otrzymania wypłaty odszkodowania na podstawie faktycznych, potwierdzonych rachunkami kosztów jego naprawy po uszkodzeniu.

Likwidacją szkód z polis AC Klasyki zajmują się wytypowani do tego opiekunowie szkody, mający wiedzę na temat specyfiki naprawy starych pojazdów. Omawiana polisa chroni pojazd w zakresie wypadku, czyli zderzenia z innym pojazdem, w zakresie kradzieży jego wyposażenia, ale także w zakresie kradzieży całego pojazdu. Polisą AC Klasyki może zostać objęty pojazd zarejestrowany w Polsce, mający co najmniej dwadzieścia pięć lat i posiadający wartość powyżej dziesięciu tysięcy złotych. Pojazd taki może być wykorzystywany tylko do celów prywatnych i jego przebieg roczny nie może przekroczyć sześciu tysięcy kilometrów.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady