Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wyrobić paszport dla osoby dorosłej?
- Gdzie złożyć wniosek paszportowy?
- Czym jest paszport tymczasowy?
Paszport dla osoby dorosłej
By otrzymać paszport należy złożyć wniosek paszportowy. Można to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Jeżeli nie wiesz, gdzie w Twojej okolicy znajduje się takie biuro – możesz sprawdzić lokalizację na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
Niestety na ten moment nie ma możliwości złożenia takiego wniosku przez internet. Wniosek paszportowy należy złożyć osobiście, ponieważ urzędnik pobiera nasze odciski palców. W przypadku paszportu dla osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych lub ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych – wniosek składa opiekun prawny lub kurator.
Opłata za wyrobienie paszportu
Koszt wyrobienia paszportu dla osób dorosłych to obecnie (stan na czerwiec 2023r.) 140 zł. Niektórym osobom – np. uczniom, studentom do 26 lat, emerytom, rencistom, osobom z niepełnosprawnością, czy weteranom, a także członkom dużej rodziny do 25 lat z Kartą Dużej Rodziny przysługuje zniżka 75%.
Opłatę za wydanie paszportu należy uiścić zgodnie z wytycznymi danego urzędu wojewódzkiego. W niektórych biurach za dokument paszportowy można zapłacić kartą płatniczą, ale nie jest to ogólnopolski standard.
Ubezpieczenie turystyczne
Co jest potrzebne do złożenia wniosku paszportowego?
W celu złożenia wniosku paszportowego należy przygotować kilka dokumentów:
- aktualne, kolorowe zdjęcie. Należy wykonać je zgodnie z wytycznymi (znajdziesz je na stronie rządowej), nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
- dowód opłaty za paszport, a jeżeli przysługuje nam prawo do zniżki lub zwolnienia z opłaty – dokument, który to potwierdzi,
- ważny paszport, którego obecnie używasz,
- jeżeli nie masz ważnego paszportu – należy zabrać ze sobą ważny dowód osobisty,
- skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa (jeżeli Twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą).
Jak długo ważny jest paszport?
Paszport biometryczny dla osób dorosłych wydawany jest na 10 lat.
Gdzie można odebrać paszport?
Paszport można odebrać osobiście, w punkcie paszportowym w którym wniosek został złożony. W tym celu należy zabrać ze sobą:
- ważny dokument tożsamości,
- aktualny dokument paszportowy (jeżeli taki mamy),
- poprzedni paszport (jeżeli taki mamy). Zostanie on anulowany.
Ubezpiecz się na wyjazd
Paszport tymczasowy – jak go wyrobić?
W wyjątkowych sytuacjach można wyrobić paszport tymczasowy. Ma on krótszy termin ważności niż paszport biometryczny (maksymalnie 365 dni), ale może nas poratować w sytuacji, gdy np. przyjechaliśmy na lotnisko i zorientowaliśmy się, że zapomnieliśmy o zabraniu tego ważnego dokumentu lub został on skradziony.
Paszport tymczasowy można wyrobić, jeżeli:
- zgubiliśmy lub zapomnieliśmy zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty,
- posiadamy paszport lub dowód osobisty, który stracił ważność,
- złożyliśmy wniosek o wydanie paszportu biometrycznego, ale jeszcze go nie odebraliśmy,
- dysponujemy ważnym biletem lotniczym.
Paszport tymczasowy można wyrobić np. w punkcie wydawania paszportów tymczasowych w budynku Terminala A Lotniska Chopina w Warszawie.
Można go wyrobić po okazaniu:
- dokumentu potwierdzającego tożsamość (jeżeli taki posiadamy),
- ważnego biletu lotniczego.
Przed wydaniem dokumentu urzędnik będzie musiał zweryfikować Twoje dane osobowe oraz obywatelstwo. Zrobi to poprzez sprawdzenie innych dokumentów, które posiadasz, a także danych dostępnych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, rejestrze PESEL i Rejestrze Dowodów Osobistych.
Paszport tymczasowy można wyrobić również dla dziecka, jednak warto pamiętać, że na wydanie tymczasowego paszportu wymagana jest zgoda matki oraz ojca.
Opłata za wydanie paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie wynosi 30 zł.
Pamiętaj!
Jeżeli jest nam potrzebny paszport dla dziecka w wieku do 12 lat, inaczej niż w przypadku osoby dorosłej, wniosek o jego wydanie możemy złożyć przez internet. By wyrobić taki paszport potrzebna jest zgoda drugiego opiekuna: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka. Tego typu zgodę również można wyrazić przez internet. W tym celu potrzebne będzie skorzystanie w profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.