Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaka kara grozi za cofnięcie licznika
- Jak sprawdzić, czy licznik był cofany
- Co zrobić, jeżeli odkryjemy, że licznik został cofnięty
Według raportu ACEA średnia wieku samochodów osobowych w Polsce to 11,5 roku. To jeden z gorszych „wyników” w całej Unii Europejskiej, której mieszkańcy co do zasady jeżdżą młodszymi autami. W Polsce nadal importujemy wiele używanych samochodów z krajów zachodnich, a ich wiek wynosi średnio ok. 12 lat. Z tego względu, by podnieść wartość sprzedawanego pojazdu, niektórzy handlarze samochodami starają się obniżyć wskazanie licznika przebiegu kilometrów. Tego typu zabieg jest jednak przestępstwem. Co więcej, nawet jeżeli nieświadomie kupimy auto z przekręconym licznikiem, możemy mieć z tego tytułu nieprzyjemności.
Kary za cofnięcie licznika
Zmiana stanu licznika (drogomierza) pojazdu jest przestępstwem. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Odpowiedzialność karna dotyczy zarówno osoby fizycznie cofającej licznik, jak i zleceniodawcy takiego procederu. Tego typu zasadę ustawodawca wprowadził do Kodeksu Karnego 1 stycznia 2020 r. (art. 306a). Wykrycie cofniętego licznika podczas kontroli drogowej powoduje, że sprawa trafia do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Policji, który ustala okoliczności, w jakich doszło do przekręcenia licznika. Jeżeli właściciel auta dokonał tego procederu samodzielnie lub zlecił go innej osobie, wówczas postawione mu zostaną zarzuty karne. Samo posiadanie auta z cofniętym licznikiem nie jest karalne.
Ubezpieczenie OC/AC
Jak sprawdzić, czy licznik był cofany?
Jeżeli masz podejrzenia, że licznik w Twoim samochodzie został cofnięty możesz samodzielnie sprawdzić, czy są one słuszne. Istnieje na to kilka sposób. Przedstawiamy je poniżej:
- Baza CEPIK
Dzięki systemowi CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) możemy sprawdzić, czy pojazd miał cofany licznik. System ten gromadzi dane m.in. z wydziałów komunikacji, od ubezpieczycieli, ze stacji kontrolnych, Policji czy Inspekcji Ruchu Drogowego na temat użytkowanych samochodów w Polsce samochodów. Dostępne są w nim również dane z zagranicznych baz danych. W bazie CEPIK można zatem w nim sprawdzić ostatni przebieg spisany przy badaniu technicznym na Stacji Kontroli Pojazdów, a także stan drogomierza odnotowany np. podczas kontroli drogowej. Ja to zrobić?
Na stronie www.historiapojazdu.gov.pl należy wpisać dane z dowodu rejestracyjnego w tym np.:
- numer rejestracyjny
- numer VIN
- datę pierwszej rejestracji
Po chwili system udostępnia historię pojazdu, od pierwszej rejestracji, po dzień, w którym sprawdzamy auto.
- Bazy producentów
Informacje na temat pojazdu możemy także pozyskać z Autoryzowanych Stacji Obsługi (ASO). Jeżeli auto nie było serwisowane w tego typu serwisach, dane te jednak będą niepełne.
- Oględziny pojazdu
Stan techniczny pojazdu może wskazywać na jego większe zużycie niż wynikałoby to z licznika. Przed zakupem pojazdu warto dokładnie obejrzeć pojazd i sprawdzić, czy coś może wzbudzać podejrzenia. Najlepiej poprosić o oględziny pojazdu zaprzyjaźnionego mechanika.
Ubezpiecz swój samochód
Co zrobić, jeżeli odkryjemy, że licznik był kręcony?
Jeżeli okryjesz, że licznik w Twoim aucie został cofnięty, nie musisz martwić się odpowiedzialnością karną z tego tytułu. Posiadanie takiego auta nie jest przestępstwem. Możesz w takiej sytuacji zgłosić przestępstwo do odpowiednich organów (nie ma jednak takiego obowiązku).
Masz też prawo do dochodzenia roszczeń od sprzedawcy takiego auta. Jeżeli kupiłeś auto u profesjonalnego sprzedawcy (np. w komisie), w przypadku wykrycia wady ukrytej, możesz w ciągu 2 lat od jego zakupu odstąpić od umowy albo zażądać obniżenia ceny samochodu. O niezgodności zakupionego auta z umową trzeba niezwłocznie poinformować sprzedawcę. Masz na to 1 rok od wykrycia wady – czyli np. wykrycia cofnięcia licznika. Termin ten liczony jest od momentu odkrycia różnicy między deklarowanym a rzeczywistym przebiegiem. Jeśli sprzedawca uchyla się od odpowiedzialności, pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.
Kupujący używany samochód od osoby fizycznej co do zasady nabywa podobne uprawnienia jak w przypadku zakupu samochodu od przedsiębiorcy. W tym przypadku rękojmia ma jednak nieco węższe niż przy tak zwanej sprzedaży konsumenckiej.