Jakie znaczenie ma wybór właściwej oferty?
Ubezpieczając pojazd w leasingu mamy dwie możliwości. Możemy skorzystać z oferty ubezpieczenia oferowanej przez leasing lub możemy ubezpieczyć auto samodzielnie. Do samodzielnego ubezpieczenia samochodu jest potrzebna zgoda leasingu i czasem uiszczenie stosownej opłaty, ale taka forma ubezpieczenia może być znacznie tańsza. Przy wyborze ubezpieczenia powinniśmy zatem rozważyć, która z opcji jest dla nas bardziej odpowiednia. Za ubezpieczeniem z leasingu przemawia minimum formalności i dostępność. Na ogół otrzymujemy najwyżej kilka ofert od ubezpieczalni współpracujących z leasingiem. Na ubezpieczenie samodzielne auta w leasingu mamy znacznie większy wpływ, więc będzie ono bardziej dostosowane do tego, co nam jest naprawdę potrzebne oraz będzie oparte na naszych danych, jako klienta towarzystw ubezpieczeniowych.
Czy ubezpieczenie jest istotne?
Przy zawieraniu umowy leasingowej należy brać pod uwagę wszystkie jej zagadnienia. Należy także brać pod uwagę, że nasz pojazd będzie uczestniczył w wypadku lub zostanie skradziony. Im większy przebieg pojazdu podczas umowy leasingu, tym łatwiej o wspomniane sytuacje. Nawet gdy jesteśmy dobrymi kierowcami, trzeba mieć na uwadze, że błąd na drodze może popełnić inny kierujący lub może nas spotkać nieoczekiwana sytuacja związana z dzikimi zwierzętami, albo upadającym konarem drzewa. Ubezpieczenie leasingowanego pojazdu jest ważne i co warto podkreślić działa na naszą korzyść w taki sam sposób jak na korzyść leasingodawcy. Koszt uzyskania pojazdu na drodze leasingu jest dość znaczny, więc nie powinniśmy narażać się na dodatkowe koszty związane z naprawami powypadkowymi, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ubezpieczenie OC/AC
Jak prawidłowo określić budżet na ubezpieczenie?
Leasingując samochód, dość często skupiamy się na samych kosztach jego pozyskania, nie zwracając uwagi na koszt jego ubezpieczenia. Jednak pieniądze wydane na ubezpieczenie, to zawsze dobrze wydane pieniądze. Pójście na skróty w wyborze ubezpieczenia i poprzestanie na najtańszym ubezpieczeniu, może sprawić, że nie będziemy ubezpieczeni w pełni. Największe znaczenie ma to przy polisie Autocasco dla leasingowanego pojazdu. Polisy takie znacznie różnią się zakresem ochrony w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Krótka lista zdarzeń losowych za które odpowiada ubezpieczyciel, powoduje, że niektóre zgłoszone przez nas szkody mogą nie zostać wypłacone i otrzymamy odmowę wypłaty odszkodowania. Droższe polisy umożliwiają pełną ochronę samochodu. Ich koszt jest i tak tylko częścią kosztów, jakie możemy ponieść przy naprawie pojazdu nawet po stłuczce, o wypadku nie wspominając.
Czy warto zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielne ubezpieczenie leasingowanego samochodu, warto zapytać o oferty z wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Przygotowanie oferty, a przede wszystkim propozycja składki za polisę, czy to w ujęciu kwartalnym, czy rocznym, może dość znacząco różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Wynika to z faktu, że poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują dla nas ofertę opartą na bardzo wielu czynnikach i realizują to własnych zasadach. Podstawowe znaczenie mogą mieć nasz staż za kierownicą i historia polisowa. Ważne jest, czy w okresie ostatnich kilku lat zgłaszaliśmy szkody. Każdy ubezpieczyciel będzie brał pod uwagę, czy mamy lub mieliśmy u niego podobne polisy w ostatnim czasie. Przy Autocasco duże znaczenie ma wartość ubezpieczanego pojazdu.