Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków nocą
- Na co uważać jadąc autem po zmroku
- Jakie są zasady prowadzenia auta nocą
Dzieje się tak przede wszystkim z powodu nadmiernej prędkości, prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu, a także słabego oświetlenia pojazdów lub źle ustawionych reflektorów. O czym pamiętać, by jadąc samochodem po zmroku bezpiecznie dotrzeć do celu?
Dostosuj prędkość
Ze względu na gorszą widoczność i krótszy czas reakcji nadmierna prędkość jest przyczyną ponad 1/3 wypadków śmiertelnych w nocy. Dlatego po zmroku powinieneś bezwzględnie dostosować prędkość do zasięgu świateł i warunków panujących na drodze. Pamiętaj, że w Polsce poza terenem zabudowanym nie można przekraczać 90 km/h, na drodze ekspresowej jednojezdniowej 100 km/h, a na dwujezdniowej 120 km/h. W terenie zabudowanym można jechać z prędkością maksymalną 50 km/h.
Prawidłowe ustawienie reflektorów
Po zmroku istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma prawidłowe oświetlenie drogi. W najnowszych samochodach spotykamy tzw. inteligentne światła drogowe, które automatycznie dostosowują się warunków do panujących na zewnątrz, doświetlając odpowiednio chodniki i pobocza, czy też zwiększając zasięg na terenie niezabudowanym. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim nowoczesnym autem powinniśmy pamiętać, by przed jazdą nocą sprawdzić ustawienie reflektorów. Najlepiej zrobić to na Stacji Kontroli Pojazdów lub dobrym warsztacie samochodowym. Pamiętaj, by snop światła nie był skierowany w dół, ponieważ w ten sposób tracimy oświetlenie potrzebne podczas jazdy. Z drugiej strony nie może być też skierowany ku górze, ponieważ może oślepiać nadjeżdżających kierowców.
Ubezpieczenie OC
Rozsądnie korzystaj z długich
Prowadząc auto od zmierzchu do świtu możesz używać świateł drogowych (tzw. długich) na drogach nieoświetlonych zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi. Warunkiem jest, by o nie oślepiać innych kierujących lub poruszających się po drodze pieszych. Światła te są bardzo pomocne szczególnie na terenach niezabudowanych, dobrze jest więc z nich korzystać. Pamiętaj jednak, by wyłączać je, gdy z przeciwka jedzie inny samochód lub gdy doganiamy auto jadące przed Tobą. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania nowego samochodu najlepiej kupić taki model, który posiada system inteligentnego oświetlenia, które automatycznie dostosowuje światła do warunków na drodze.
Uważaj na zwierzęta
Do kolizji i wypadków nocą często dochodzi z powodu wtargnięcia na drogę dzikiego zwierzęta. W Polsce są to przede wszystkim jelenie lub sarny. Dotyczy to głównie dróg, które prowadzą przez lasy, czy chronione obszary przyrodnicze. Dzikich zwierząt na drodze możesz spodziewać się przede wszystkim na wiosnę - w kwietniu i maju, a także jesienią - w październiku i listopadzie. By uniknąć tego typu wypadku najlepiej jechać po prostu powoli. W przypadku zobaczenia zwierzęcia powinieneś zatrzymać się i upewnić się, że całe stado przeszło drogę. Z tego samego względu nie próbuj wymijać zwierzęcia.
Dostosuj oświetlenie wewnętrzne
Jeśli światła w środku samochodu są zbyt silne, mogą rozpraszać uwagę kierowcy. W szczególności dotyczy to deski rozdzielczej, ale też świateł pasażerów. W nocy powinny być przygaszone lub wyłączone. Warto zwrócić uwagę także na lusterka. Najlepsze do prowadzenia auta nocą są tzw. fotochromatyczne, które ułatwiają automatycznie ściemniają się, gdy pada na nie określona ilość światła.
Ubezpieczenie OC/AC
Unikaj oślepiania
W nocy reflektory aut jadących z naprzeciwka często „ściągają” wzrok kierowcy. Co prawda trwa to chwilę, ale powinniśmy tego unikać. Takie chwilowe oślepienie może doprowadzić do wypadku. W zamian starajmy się spojrzeć lekko w prawo, na prawą krawędź drogi lub oznaczenia pasa. Oczywiście, gdy miniesz nadjeżdżający pojazd Twój wzrok powinien od razu wrócić na środek drogi.
Odpoczywaj
Do największej liczby wypadków dochodzi między północą a szóstą nad ranem. W tych godzinach powinniśmy być szczególnie czujni. Jeżeli dopada Cię męczenie – zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, zaczerpnij świeżego powietrza, wypij napój z kofeiną. Jeżeli jednak czujesz się bardzo zmęczony to przenocuj po drodze zamiast ryzykować życie swoje i pasażerów.