Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są koszty wynajmu auta za granicą?
- Czym wynajem auta wymaga wpłaty kaucji?
- Jak wypożyczyć auto za granicą?
Jak wypożyczyć samochód za granicą?
Wypożyczenie auta za granicą nie jest skomplikowane. Niezależnie od tego, czy wypożyczamy auto będąc już na wakacjach, czy przez internet przed podróżą, najczęściej potrzebujemy w tym celu jedynie ważnej karty kredytowej, podania swoich danych oraz kilku innych informacji takich jak:
- Model samochodu,
- Miejsce odbioru i zwrotu auta,
- Okres wynajmu auta,
- Dane dodatkowego kierowcy (jeżeli taki będzie),
- Opcja ubezpieczenia,
- Czy potrzebujemy fotelik samochodowy dla dziecka.
Pamiętaj, że wypożyczalnie samochodów często obciążają niedoświadczonych kierowców dodatkową opłatą. Jeżeli mamy taką możliwość – lepiej, by auto wypożyczała osoba o dłuższym stażu za kółkiem.
Gdzie wypożyczyć auto za granicą?
W krajach Unii Europejskiej oraz poza nią działa wiele wypożyczalni samochodów, które udostępniają auta turystom. Niezależnie od tego, w jakiej firmie wypożyczysz samochód – koniecznie zwróć uwagę na;
- Stan pojazdu,
- Ilości zatankowanego paliwa,
- Limit kilometrów (czy jest, a jeżeli tak – jaki),
- Warunki umowy (np. zwrotu kaucji),
- Warunki ubezpieczenia.
Wypożyczając auto, nie warto kierować się wyłącznie ceną. Niestety, zbyt niska cena może oznaczać, że w umowie są niekorzystne zapisy, a samochód jest w złym stanie technicznym.
Sprawdź ubezpieczenie swojego samochodu
Koszt wypożyczenia auta za granicą
Koszt wypożyczenia auta zależy przede wszystkim od modelu, który wybierzemy, okresu i miejsca wynajmu. Przykładowo koszt wypożyczenia Toyoty Aygo na greckiej wyspie Kos w firmie Avis w lipcu 2023 r. na tydzień kosztuje niemal 3 tys. złotych. Cena będzie wyższa, jeżeli zdecydujemy się na szerzą opcję ubezpieczenia. Z kolei wypożyczenie Fiata 500 w hiszpańskiej Maladze we wrześniu 2023 r. to koszt od 2 tys. złotych wzwyż.
Kaucja za wypożyczenie samochodu za granicą
Wypożyczalnie samochodów wymagają również wpłaty depozytu (kaucji), który jest środkiem zabezpieczającym na wypadek uszkodzenia pojazdu lub naruszenia warunków umowy najmu. Kwota depozytu jest ustalana indywidualnie przez każdą wypożyczalnię i jest zwracana po zakończeniu okresu wypożyczenia. Istnieją dwa sposoby wniesienia depozytu: Poprzez:
- blokadę środków na karcie kredytowej;
- wpłatę gotówkową.
Nie wszystkie wypożyczalnie akceptują tę drugą opcję, a niektóre nie przyjmują kart kredytowych. Z tego powodu przed wypożyczeniem samochodu warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez daną firmę i przygotować się finansowo na różne opcje.
Pamiętaj, że wiele wypożyczalni samochodowych wymaga, aby płatności za dodatkowe wyposażenie lub koszty związane z czyszczeniem auta, jeśli będzie wymagało ono ponadstandardowego sprzątania, były uregulowane za pomocą karty kredytowej. Dodatkowo, niektóre wypożyczalnie mają dodatkowe wymagania dla swoich klientów, takie jak konieczność posiadania karty kredytowej ważnej co najmniej przez kilka miesięcy od zakończenia okresu wynajmu.
Jakie dokumenty są potrzebne do wypożyczenia auta?
Wypożyczalnie samochodów wymagają:
- Dowodu osobistego / Paszportu,
- Prawa jazdy.
Pamiętaj, że poza Unią Europejską zarówno do wypożyczenia, jak i prowadzenia auta potrzebne jest Międzynarodowe Prawo Jazdy.
Ubezpiecz swój samochód
O czym pamiętać odbierając auto?
Zanim odbierzemy auto z wypożyczalni upewnijmy się, że jest ono w dobrym stanie. Zanim odjedziemy warto dokładnie obejrzeć karoserię. Jeżeli zobaczymy zarysowania czy wgniecenia – zróbmy zdjęcia i zgłośmy ten fakt od razu pracownikom wypożyczalni. W przeciwnym razie możemy zostać obciążeni za szkodę, której nie wyrządziliśmy. Przy zwrocie auta trudno będzie udowodnić, kiedy powstały uszkodzenia.
Warto wiedzieć…
W krajach południowych Europy, nawet na lotnisku obowiązuje sjesta. Oznacza to, że wypożyczalnie samochodów są zamknięte przez kilka godzin w ciągu dnia w godzinach wczesno-popołudniowych.