Turystyczne

Kiedy zaczyna się sezon narciarski? Gdzie jechać na narty w Europie?

Pogoda w Polsce zimową porą bywa nieprzewidywalna, dlatego miłośnicy i miłośniczki jazdy na nartach i snowboardzie coraz częściej wybierają kierunki zagraniczne. Pewne warunki do jazdy, zapierające dech w piersiach widoki i możliwość skosztowania lokalnych specjałów – wszystkie te powody przemawiają za tym, by przetestować europejskie stoki. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie pojechać na narty w Europie.

Ludzie z kijkami na śniegu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zaczyna się sezon narciarski
  • Gdzie jechać na narty w Europie
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodków narciarskich
  • Czy karta EKUZ wystarczy na wyjazd na narty

Włochy

Livigno to nie bez przyczyny jedna z najpopularniejszych zimowych destynacji na terenie Włoch. Sezon narciarski zaczyna się tam już pod koniec listopada i trwa nawet do początku maja. Ośrodek oferuje 115 km tras zjazdowych, w tym 12 czarnych, wiele terenów do ćwiczeń dla początkujących i przedszkole narciarskie dla dzieci. Livigno to urokliwe miasteczko i zarazem strefa wolnocłowa, turystów przyciągają więc nie tylko szerokie stoki, ale także atrakcyjne ceny. To dobra wiadomość dla zmotoryzowanych, ponieważ ceny paliwa są znacznie niższe niż w innych regionach Włoch. Najszybciej i najwygodniej dostaniesz się do Livigno samochodem jadąc przez Szwajcarię, a dokładnie płatnym tunelem Munt la Schera. 

Nieco krócej, bo od grudnia do kwietnia, trwa sezon narciarski w Sestriere, stolicy regionu Via Lattea, czyli trzeciego co do wielkości terenu narciarskiego we Włoszech. W jego skład wchodzi sześć różnych ośrodków, a jeden z nich, Montgenevre, leży po stronie francuskiej. Możesz więc zatrzymać się w Sestriere, wyskoczyć do Francji po rogalika i wieczorem wrócić na miskę parujących gnocchi. Infrastruktura całej „Drogi Mlecznej” została przygotowana pod Igrzyska Olimpijskie w 2006 roku i odpowiada na potrzeby narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania. Znajdziesz tam 3 snowparki i aż 400 km różnorodnych tras, a po całym dniu szusowania czeka na ciebie bogata oferta après-ski w najlepszym wydaniu.

Pamiętaj, w styczniu 2022 roku weszły w życie nowe przepisy bezpieczeństwa. Użytkownicy stoku mają obowiązek posiadania ważnej polisy ubezpieczeniowej, obejmującej odpowiedzialność cywilną za skutki szkód wyrządzonych osobom trzecim (OC).
 


Ubezpieczenie na narty do Włoch

Gruzja

Majestatyczne góry Kaukazu przyciągają turystów z całego świata o każdej porze roku. Gruzja, zlokalizowana na pograniczu Azji i Europy, to kraj słynący z gościnności jej mieszkańców, wspaniałej i nietuzinkowej kuchni oraz bardzo ciekawej oferty dla narciarzy i narciarek. Doskonale odnajdą się tam wszyscy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Sezon narciarski w Gruzji trwa od grudnia i kończy się na przełomie marca i kwietnia. Na miejsce dostaniesz się samolotem – lotniska znajdują się w Tbilisi lub Kutaisi. Trzy główne ośrodki to: Gudauri, Bakuriani i Mestia.

Gudauri jest z nich największy i najnowocześniejszy. Oferuje ponad 50 km tras, stok dla początkujących, strefę dla dzieci, a także bardziej ekstremalne atrakcje, jak freeride, narciarstwo helikopterowe czy lot paralotnią.

Mestia znajduje się w Górnej Swanetii, malowniczym regionie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNSESCO. To niewielki ośrodek, który oferuje 3 trasy narciarskie i komfortowy wyciąg na 1400 m.

Najniżej położony teren narciarski znajduje się w Bakuriani, niedaleko uzdrowiska Bordżomi. W Bakuriani znajdziesz szerokie i dobrze nachylone trasy, możliwe jest także narciarstwo biegowe i udział w wyprawie na skuterach śnieżnych.

Koszt takiej wycieczki do Gruzji nie będzie jednak znacząco niższy, niż podróż w Alpy. Szczególnie w sezonie narciarskim ceny nie odstają mocno od tych na zachodzie Europy. Na korzyść Gruzji przemawia jednak fakt, że kaukaskie ośrodki są przestronne i mniej zatłoczone, a krajobrazy niepowtarzalne.
 


Polisa na narty do Gruzji

Austria

Europa Sportregion łączy trzy rozległe tereny narciarskie – Schmittenhöhe, Maiskogel i lodowiec Kitzsteinhorn. Suma długości tras wynosi ponad 390 km. Maiskogel, do którego wyciągi znajdują się w niewielkiej miejscowości Kaprun, oferuje łagodne stoki, polecane szczególnie dla początkujących i rodzin z dziećmi, z kolei zarówno Schmittenhöhe, jak i Kitzstenhorn dysponują trasami dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Wspaniałą bazę wypadową stanowią wspomniany już Kaprun oraz Zell em See, położone nad urokliwym jeziorem Zeller See. Dojazd na miejsce nie stanowi większego problemu – ośrodek oddalony jest od lotniska w Salzburgu o jedyne 80 km, a z całego zestawienia jest to miejsce położone najbliżej polskiej granicy. W Europa Sportregion szusować można cały rok, dlatego wielbiciele sportów zimowych mogą odetchnąć z ulgą i nie spieszyć się z planowaniem urlopu.
 


Narty w Austrii - sprawdź ubezpieczenie

Szwajcaria

A gdzie pojechać na narty w Szwajcarii? Andermatt to miejscowość położona na wysokości 1444 m n.p.m, gdzie sezon narciarski trwa od połowy listopada do połowy kwietnia. Ośrodek znajduje się w centralnej części kraju, zaledwie godzinę drogi od Zurychu. Winieta autostradowa w Szwajcarii kosztuje 40 franków i jest ważna przez 14 miesięcy – wystarczy więc na dwa sezony narciarskie. Andermatt oferuje 120 km rozmaitych tras, zarówno dla mnie, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy i narciarek. Na miłośników jazdy poza trasami czeka Gemsstock – stroma, cudownie nasłoneczniona góra narciarska, oddzielająca północną i południową część Alp.

W przerwie od szusowania, niezapomnianą atrakcją dla całej rodziny może być przejazd panoramicznym pociągiem Glacier Express. Pełna trasa, z Zermatt do Moritz, zajmuje prawie 8 godzin – ale z całą pewnością nie ma tam miejsca na nudę! Wspomnianym pociągiem można dostać się z Andermatt do Zermatt (jest to strefa wolna od pojazdów spalinowych). Z tej uroczej miejscowości roztacza się zapierający dech w piersiach widok na górę Matterhorn – symbol Szwajcarii. Tamtejszy ośrodek narciarski oferuje aż 360 kilometrów tras i polecany jest również dla rodzin z dziećmi (które do 9 roku życia jeżdżą za darmo), a idealnym miejscem do nauki jazdy dla najmłodszych będzie Wollipark.
 


Ubezpieczenie na narty do Szwajcarii

Francja

Chamonix to popularny teren narciarski, położony u podnóża Mont Blanc. Na miejscu można poruszać się pomiędzy kilkoma ośrodkami, co zdecydowanie ułatwia autobus, bezpłatny dla posiadaczy karnetu „Chamonix Le Pass”. Zróżnicowane trasy o łącznej długości 172 km, możliwość nocnej jazdy i niezwykle bogata oferta sportowa i après-ski to powody, dla których warto rozważyć ten kierunek. Jeśli chodzi o narty we Francji, nie sposób nie wspomnieć także o Les Trois Vallées, czyli Trzech Dolinach: Courchevel, Méribel i Val Thorens/Les Menuires. Courchevel nazywany jest zimowym Saint-Tropez ze względu na swój prestiż (a co za tym idzie – ceny). Méribel może pochwalić się tradycyjną, alpejską zabudową, a Val Thorens to kurort szczególnie popularny wśród zwolenników i zwolenniczek freestyle’u i freeride’u.

Uwaga! Miejscowość ta jest zamknięta dla ruchu samochodowego.
 


Polisa na narty we Francji

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Jazda na nartach, jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko kontuzji lub wypadku. Pamiętaj, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa na stoku i nie ignorować oznak zmęczenia. W każdym kraju opieka zdrowotna rządzi się swoimi prawami, dlatego przed wyjazdem sprawdź zasady obowiązujące w państwie, do którego się wybierasz i nie zapomnij wyrobić karty EKUZ, która zapewni ci dostęp do świadczeń medycznych na terenie całej Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że Szwajcaria nie należy do państw członkowskich UE, ale jako członek Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu jest objęta zasięgiem działania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z kolei Gruzja, choć znalazła się w naszym zestawieniu, nie należy do państw członkowskich. Jeśli chcesz wypróbować właśnie gruzińskie stoki, szczególnie ważne będzie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Pamiętaj jednak, że karta EKUZ w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca. Przede wszystkim nie pokrywa kosztów poszukiwania i ratownictwa, które w razie zaginięcia w górach są szczególnie wysokie. Realizacja świadczeń w ramach karty, opiera się o system współfinansowania świadczeń medycznych, co oznacza, że mniejszą lub większą część będziesz zmuszony pokryć z własnej kieszeni. Z naszego poradnika o idealnej ochronie dla narciarzy dowiesz się, dlaczego dobra polisa turystyczna jest niezbędna i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Ubezpieczenie turystyczne na narty Warta Travel - dlaczego warto? 

Pamiętaj, że mając ubezpieczenie na zimowy wyjazd, oprócz pokrycia kosztów leczenia, pomocy assistance czy ubezpieczenia NNW, ubezpieczenie podróżne Warta Travel zawiera również bezpłatny Pakiet Korzyści dla osób uprawiających narciarstwo lub snowboarding, dostępny pod warunkiem rozszerzenia umowy o sporty zimowe i wykupienia ryzyk dodatkowych - ubezpieczenie bagażu podróżnego i OC. 

Pakiet ten gwarantuje: 

  • zwrot kosztów karnetu (80% wartości karnetu),
  • zwrot kosztów za wypożyczenie sprzętu narciarskiego/snowboardowego (80 zł dziennie, maks. 7 dni),
  • odpowiedzialność za szkody rzeczowe, które będą spowodowane w wypożyczonym sprzęcie narciarskim lub snowboardowym.

 


Pamiętaj o ubezpieczeniu Warta Travel

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady