Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak możesz ubiegać się o odszkodowanie, gdy jesteś poszkodowany w wypadku/kolizji
- Jakie kroki podjąć w razie kolizji/wypadku za granicą
- Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie AC
Jestem poszkodowany w wypadku za granicą – co robić?
Sam sposób likwidacji szkody zagranicznej będzie zależny od tego czy to Ty jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, czy też to Ty ten wypadek spowodowałeś. Ważne jest również czy wypadek miał miejsce w kraju należącym do Unii Europejskiej czy też nie. Poniżej przedstawiamy kilka opcji.
W celu usprawnienia procesu likwidacji szkody dobrze jest spisać na miejscu wypadku formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym – najlepiej w wersji polsko – angielskiej. Warto więc wziąć taki dokument w podróż – można go pobrać m.in. ze strony internetowej PBUK. Jeśli potrzebujesz formularza w języku polskim, możesz go pobrać na naszej stronie – tutaj.
W tym prostym, standardowym dla wszystkich krajów europejskich druku, uwzględnione są istotne okoliczności zdarzenia, jest też miejsce na wpisanie danych ubezpieczycieli i uczestników kolizji. Informacje te znacznie ułatwią likwidację szkody. W przypadku braku takiego formularza powinieneś spisać wszystkie dane dotyczące zagranicznego pojazdu:
- numer rejestracyjny,
- markę pojazdu,
- kraj rejestracji,
- numer polisy i nazwę towarzystwa, w którym ubezpieczony jest pojazd sprawcy,
- dane osoby kierującej pojazdem.
Przydatne będzie także oświadczenie sprawcy szkody lub protokół policji. Zaleca się w miarę możliwości wezwać na miejsce zdarzenia policję, szczególnie w przypadku powstania sporu w kwestii ustalenia winy bądź osoby sprawcy. Zdarza się, że z wezwaniem policji mogą się wiązać koszty za przyjazd patrolu drogowego. W niektórych krajach także wysokość powstałej szkody decyduje o konieczności interwencji policji. Dlatego zawsze warto zapoznać się z przepisami kraju, do którego się udajemy i przez które przejeżdżamy w drodze do celu, ponieważ nieświadomie możemy wpaść w kłopoty.
Im więcej uda Ci się uzyskać informacji i dokumentów na miejscu zdarzenia tym sprawniej przebiegnie proces likwidacji szkody.
Uzyskanie protokołu policyjnego nie zawsze jest prostą sprawą. Na Węgrzech policja udostępni protokół jedynie stronom uczestniczącym w zdarzeniu, a nie towarzystwu ubezpieczeniowemu. Są kraje, w których uzyskanie protokołu wiąże się z odpłatnością jak np. Niemcy, Austria czy Serbia. W Belgii na udostępnienie protokołu policji czeka się nieraz ponad rok.
Pamiętaj!
Bez względu na miejsce wypadku - nigdy nie powinniśmy podpisywać żadnego dokumentu w języku, którego nie znamy - możemy bezwiednie zrzec się odszkodowania albo potwierdzić niekorzystną dla siebie wersję zdarzenia.
Ubezpiecz swój pojazd
Jak mogę ubiegać się o odszkodowanie?
Gdy szkoda powstanie w kraju należącym do Unii Europejskiej, a jako osoba poszkodowana (obywatel RP) możesz dochodzić swoich roszczeń od zagranicznego zakładu ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był sprawca wypadku. Możesz to zrobić za pośrednictwem polskiego zakładu ubezpieczeń, który jest reprezentantem ds. roszczeń tego (zagranicznego) zakładu ubezpieczeń (posiadanie takiego reprezentanta w każdym kraju unijnym jest obowiązkowe).
Jak znaleźć reprezentanta ds. roszczeń zagranicznej firmy ubezpieczeniowej?
Po powrocie do kraju powinieneś skontaktować się z reprezentantem do spraw roszczeń zagranicznej firmy ubezpieczeniowej sprawcy szkody za pośrednictwem UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) lub PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).
Za pośrednictwem tego reprezentanta ds. roszczeń jako poszkodowany możesz dochodzić swoich roszczeń. Zrobisz to bez żadnych dodatkowych opłat, komunikując się w języku polskim. Reprezentant jest zobowiązany do uzgodnienia z ubezpieczycielem sprawcy wszystkich szczegółów należnego poszkodowanemu odszkodowania i przedstawienia mu w terminie 3 miesięcy od zgłoszenia szkody stanowiska ubezpieczyciela w zakresie uznanych roszczeń.
Jeśli jednak zdarzy się, że jakieś towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie miało reprezentanta ds. roszczeń na terenie Polski, szkody będą rozpatrywane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dodatkowo, jeśli nie znasz nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, na stronie PBUK jest możliwość ustalenia tego za pomocą specjalnego formularza.
- W krajach, które nie należą do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązują inne zasady ubiegania się o odszkodowanie. Dlatego wybierając się np. do Czarnogóry powinieneś wiedzieć że:
Czarnogóra nie jest członkiem UE, więc do zdarzeń z udziałem kierowców polskich pojazdów jako poszkodowanych i kierowców pojazdów z Czarnogóry jako sprawców nie mają zastosowania przepisy IV Dyrektywy Komunikacyjnej. Oznacza to, że polski poszkodowany nie będzie mógł zwrócić się po powrocie do kraju do polskiego reprezentanta ds. roszczeń. Wszelkie roszczenia muszą być kierowane bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy czyli w tym przypadku do firmy Czarnogórze. To spore utrudnienie, dlatego na terenie Czarnogóry będzie bardzo przydatne ubezpieczenie AC.
Podobnie jest w krajach takich jak np. Rosja, Białoruś, Ukraina.
Sprawdź cenę ubezpieczenia OC
Bez względu na sytuację zawsze pamiętaj:
Jeżeli uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym jako sprawca albo poszkodowany, zrób zdjęcia miejsca kolizji, uczestniczących pojazdów (zanim zostaną usunięte z drogi) i uzyskaj dane z polisy OC sprawcy kolizji oraz dane kontaktowe sprawcy (numer telefonu, adres e-mail) . Zdjęcia pojazdów powinny ukazywać je w całości z widocznymi tablicami rejestracyjnymi oraz obejmować strefy uszkodzeń. Jeżeli jest dostępny film z kamerki samochodowej, to zabezpiecz go, bo będzie bardzo przydatny ubezpieczycielowi.