Dom i mieszkanie

Kupno mieszkania – o czym powinien pamiętać i na co uważać przyszły właściciel?

Planujesz zakup mieszkania? Przeczytaj jakie kroki należy podjąć i na co zwrócić uwagę przy podjęciu tak ważnej i niełatwej decyzji.  

Szczęśliwa rodzina zastanawia się nad kupnem mieszkania i ubezpieczeniem go 

Z artykułu dowiesz się:

  • O czym należy pamiętać i co musisz wiedzieć decydując się na zakup mieszkania
  • Mieszkanie z ryku wtórnego czy pierwotnego od dewelopera?
  • Jakie są dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości
  • Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na mieszkanie?

Nabycie własnego mieszkania dla wielu osób jest jednym z największych marzeń, jednak jego realizację często odkłada się latami ze względu na konieczność zbudowania odpowiedniego zaplecza finansowego. Jeśli spełniasz już wszystkie warunki i decydujesz się na kupno mieszkania to stajesz przed szeregiem ważnych decyzji, których nie powinno się podejmować pod wpływem impulsu. Oprócz tak oczywistych kwestii jak metraż, lokalizacja czy też rozkład pomieszczeń, warto zwrócić uwagę również na kwestie podatkowe i ubezpieczeniowe. Poniżej podpowiadamy co należy wiedzieć kupując mieszkanie.
 

Zacznij od własnych potrzeb

Zakup mieszkania z całą pewnością jest odpowiedzialną decyzją – często podejmuje się ją z myślą o stworzeniu własnego azylu, w którym spędzi się co najmniej kilkanaście lat. Dlatego też na samym początku – tuż po podjęciu decyzji o zakupie własnego mieszkania warto określić swoje podstawowe preferencje i potrzeby. Należy zadać sobie kilka pytań, w tym przede wszystkim o lokalizację Twojego przyszłego lokum – czy ma być ono blisko centrum, na przedmieściach, czy może zależy Ci na dobrym skomunikowaniu z miejscem pracy, szkołą czy rodziną? W dalszej kolejności warto zastanowić się nad metrażem mieszkania, a także liczbą i rozkładem pomieszczeń. Nie bez znaczenia są również Twoje plany na przyszłość, np. chęć założenia rodziny czy też stworzenie biura w domu.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy kupnie mieszkania? Bez wątpienia istotny jest sposób finansowania nieruchomości (kredyt hipoteczny czy własne środki) oraz  maksymalna cena, którą jesteś w stanie za nią zapłacić. Warto zastanowić się nad tym, czy bardziej interesuje Cię lokal z rynku wtórnego, czy pierwotnego.
 

Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera?

Zakup nieruchomości z drugiej ręki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą czekać aż deweloper odda im klucze do ręki. Niestety, jest też on obarczony sporym ryzykiem, dlatego też, zanim zdecydujesz się kupić takie mieszkanie, warto zweryfikować kilka podstawowych kwestii. Mowa tu m.in. o stanie technicznym:

  • instalacji grzewczej
  • ścian
  • okien
  • drzwi wejściowych
  • jakości materiałów wykończeniowych
  • budynku

Nie mniej istotnym elementem jest obecność garażu podziemnego czy miejsca postojowego. Oprócz tego, kupując mieszkanie z rynku wtórnego, bardzo ważne jest to, żeby sprawdzić jego dokumentację – akt notarialny potwierdzający własność, odpis z księgi wieczystej, a także dokument potwierdzający, że mieszkanie nie jest zadłużone, potwierdzenie, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany oraz czy nie jest obciążone np. prawem dożywocia. Pamiętaj również o tym, że o nabyciu nieruchomości mieszkania z rynku wtórnego należy powiadomić Urząd Miasta i Gminy. Wówczas Ty jako nabywca będziesz widniał jako aktualny właściciel i płatnik podatków.

Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, pamiętaj by przygotować sobie listę pytań, które chcesz zadać deweloperowi i określ swoje podstawowe preferencje. Na początku rozeznaj się nieco na rynku – zapoznaj się ze średnimi cenami, a także z innymi inwestycjami wybranego developera. Możesz też poczytać opinie o zrealizowanych inwestycjach ze szczególnym uwzględnieniem standardu wykończenia, a także ewentualnych opóźnień i kontaktu z developerem. Istotną kwestią jest również możliwość bezpłatnej, kilkudniowej rezerwacji, która da Ci czas do namysłu i podjęcia ostatecznej decyzji.
 

Poboczne koszty przy zakupie mieszkania – podatek i taksa notarialna

Jedną z kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego, są kwestie podatkowe. W przypadku rynku wtórnego do ceny nieruchomości należy doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości rynkowej danego mieszkania. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jesteśmy zwolnieni z jego opłaty.

Często powtarzającym się pytaniem jest ile należy zapłacić notariuszowi za kupno mieszkania – jest to ważny koszt poboczny, który należy uwzględnić już na etapie podejmowania decyzji o zainwestowaniu w nieruchomość. Podstawowym wynagrodzeniem notariusza przy zakupie mieszkania jest tzw. taksa notarialna, której wysokość uzależniona jest od wielu zmiennych, w tym m.in. od wartości nieruchomości, będącej przedmiotem czynności notarialnej. Warto też pamiętać, że jej maksymalna wysokość została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r.
 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Mieszkanie jest inwestycją, wymagającą sporych nakładów finansowych. Dlatego też zwykle kupujący wspomagają się kredytem hipotecznym, który znacznie ułatwia realizację posiadania własnego mieszkania. Ubezpieczeniem, na które powinieneś zwrócić uwagę jest polisa na mieszkanie, ze względu na to, że takie zdarzenia jak zalanie, pożar, stłuczenie czy kradzież z włamaniem mogą przerosnąć Cię jako właściciela mieszkania i przysporzyć wiele kłopotów. Ubezpieczenie zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Niektóre banki stawiają kredytobiorcom warunek w postaci ubezpieczenia mieszkania z cesją, czyli przeniesieniem prawa do odszkodowania. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego uszkodzenia ubezpieczonego mieszkania, to bank jest podmiotem uprawnionym do otrzymania środków z odszkodowania. W praktyce jednak bank często zgadza się na to, by to właściciel mieszkania je otrzymał – pod warunkiem, że nie ma zaległości w spłacie kredytu.

Przy zakupie mieszkania warto rozważyć też OC w życiu prywatnym. Dlaczego warto je mieć? Ochrona obejmuje szkody rzeczowe wyrządzone przez wszystkich domowników, również przez pupila i zabezpiecza Twoje finanse na wypadek niespodziewanych wydatków, takich jak np. zniszczenie telewizora na wskutek zalania sąsiada piętro niżej. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, możesz kupić razem z ubezpieczeniem mieszkania lub domu lub jako osobną polisę.

Koszt ubezpieczenia na mieszkanie naprawdę może być niewielki w skali całego roku, a składkę dla swojego mieszkania możesz samodzielnie obliczyć w kalkulatorze online.

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady