Korzyści podatkowe leasingu
Skorzystanie z leasingu ma wiele zalet, m.in. leasingowanie auta nie wiąże się z dużym jednorazowym kosztem, jak ma to miejsce przy zakupie za gotówkę. Jednak jako największą z nich najczęściej uznaje się możliwość włączania poszczególnych wydatków na to finansowanie do kosztów uzyskania przychodu i odliczeniu podatku VAT, np. od rat leasingowych.
Rodzaj proponowanego finansowania to jeden z kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy leasingowej. Choć korzyści podatkowe dotyczą zarówno leasingu operacyjnego, jak i finansowego, to nieco się od siebie różnią. W przypadku tego pierwszego w kosztach uzyskania przychodu mogą znaleźć się opłata wstępna i całe raty leasingowe (część kapitałowa i odsetkowa). Leasing finansowy z kolei umożliwia zaliczenie do KUP odpisów amortyzacyjnych i części odsetkowej miesięcznej transzy).
Leasingowany samochód pozwala również na odliczenie VAT. Ogólnie rzecz ujmując, będzie to 100% podatku od każdej opłaty (leasing operacyjny) lub odpisów amortyzacyjnych i części odsetkowej raty (leasing finansowy), jeśli auto wykorzystywane jest wyłącznie w celach zawodowych. Kiedy służy również do celów prywatnych, istnieje możliwość odliczenia 50% VAT i 75% wydatków eksploatacyjnych.
Mniej formalności
Kolejna przewaga leasingu nad innymi formami finansowania pojazdu to dużo mniejsza liczba formalności. Dla aut osobowych stosuje się najczęściej tzw. procedurę uproszczoną, która nie wymaga wielu dokumentów przy składaniu wniosku o leasing samochodu. Wtedy wystarczy zwykle podstawowa dokumentacja, czyli wypełniony wniosek, dowód tożsamości i dane rejestrowe firmy.
Mniejsza liczba wymaganych dokumentów i uproszczony proces uzyskania finansowania pozwala łatwiej i szybciej otrzymać nowy samochód — nawet w kilka dni od momentu przesłania wniosku. Co więcej, ułatwienia na rzecz leasingobiorcy na tym się nie kończą.
Firma leasingowa jest właścicielem pojazdu na czas trwania umowy, dlatego to ona zajmuje się m.in. jego rejestracją czy obsługą polisy ubezpieczenia samochodu. Dodatkowo leasing w znakomitej większości przypadków nie wymaga ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń zobowiązania czy posiadania wysokiej zdolności kredytowej. Warto jednak pamiętać, że leasingodawca nadal ma prawo zweryfikować historię zobowiązań finansowych przyszłego leasingobiorcy.
Brak wpływu na zdolność kredytową
Leasing to forma finansowania, która nie jest odnotowywana w rejestrach dłużników, takich jak np. Biuro Informacji Kredytowej. Dlatego też ewentualne opóźnienia w spłacie rat nie będą wpływały na historię kredytową. Taka sytuacja umożliwia również swobodne korzystanie z nowego samochodu — bez obaw, że leasing pogorszy zdolność kredytową firmy i uniemożliwi uzyskanie np. kredytu inwestycyjnego w banku.
Różne możliwości po zakończeniu umowy leasingu
Umowy leasingowe stwarzają możliwość wybrania wariantu dopasowanego do indywidualnych potrzeb. W leasingu finansowym samochód automatycznie staje się własnością leasingobiorcy po uregulowaniu ostatniej raty.
Z kolei forma operacyjna umożliwia dokonanie wykupu za niewielką część wartości pojazdu. Nie jest to jednak obowiązkowe. Leasingobiorca może oddać firmie leasingowej użytkowane auto i skorzystać z kolejnego finansowania na aktualnie dostępne najpopularniejsze modele samochodów do leasingu.
Ubezpieczenie OC/AC
Negocjacja warunków umowy
Tego rodzaju finansowanie daje też więcej możliwości, jeśli chodzi o wybranie najkorzystniejszej oferty leasingu samochodowego. Wynika to przede wszystkim z faktu możliwości negocjacji warunków umowy i większej elastyczności samych postanowień finansowania. Mowa tu przede wszystkim o dopasowaniu liczby rat, wysokości ewentualnej opłaty wstępnej i wykupu w leasingu operacyjnym.
Dzięki elastyczności ofert leasingobiorca może wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej opłacalne w danej sytuacji. Wiele firm, które nie chcą wykupić auta na własność po zakończeniu umowy, decydują się na finansowanie z wysokim wykupem; skutkuje to obniżeniem miesięcznej raty.
Możliwość negocjacji warunków umowy leasingowej pozwala również zoptymalizować wydatki pod kątem podatkowym, np. wysoka opłata początkowa umożliwia szybsze wliczenie kosztów do KUP.
Wady leasingu — czy jakieś istnieją?
Idealne rozwiązania nie istnieją, zwłaszcza w przypadku produktów i usług finansowych. Dotyczy to również leasingu, gdzie dla potencjalnego leasingobiorcy wadą mogą być pewne ograniczenia związane z dysponowaniem danym pojazdem.
Pojazd na czas umowy należy do firmy leasingowej. Z tego względu wszelkie większe modyfikacje, wymagające zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, muszą zostać zatwierdzone przez leasingodawcę. Zezwolenie może być nawet konieczne, jeśli z auta ma korzystać osoba trzecia.
Dodatkowo jako wadę można traktować kwestie związane z ubezpieczeniem, gdzie najczęściej firma leasingowa wymaga, oprócz podstawowego OC, wykupienia polis dodatkowych (AC, NNW). Co więcej, niektóre oferty mogą charakteryzować się rocznym limitem kilometrów. Przekroczenie zadeklarowanej w umowie wartości wiąże się z dodatkowymi kosztami leasingu.