Dom i mieszkanie

Mała architektura – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Chcesz ubezpieczyć dom lub mieszkanie? Potrzebujesz, aby twoja polisa obejmowała nieruchomość, ale także obiekty znajdujące około domu? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o małej architekturze, czyli przedmiotach związanych z ubezpieczonym przez ciebie domem lub mieszkaniem, które również możesz objąć ochroną polisową.

Mała architektura

Co powinno zawierać ubezpieczenie domu lub mieszkania albo domu letniskowego?

Ubezpieczenie domu, mieszkania lub domu letniskowego kojarzone jest przede wszystkim z ubezpieczeniem ich stałych elementów oraz z ubezpieczeniem ruchomości domowych, czyli przedmiotów znajdujących się w ich wnętrzu. Do ubezpieczenia naszej nieruchomości można dokupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla domowników oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Nasza polisa powinna zawierać pakiet usług assistance, niezwykle pomocny w przypadku awarii, gdzie niezbędny okazuje się hydraulik, ślusarz lub szklarz. To jednak nie wszystko, co oferują ubezpieczenia nieruchomości. Omawiane ubezpieczenia można rozszerzyć o ochronę przedmiotów określanych mianem małej architektury.

 

Co wchodzi w skład małej architektury?

Mała architektura to nic innego, jak obiekty budowlane wraz z instalacjami, które znajdują się w miejscu ubezpieczenia. Jako miejsce ubezpieczenia należy rozumieć adres ubezpieczonego przez nas lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub domu letniskowego.

Mała architektura obejmuje naprawdę szeroki zakres przedmiotów, które możemy ubezpieczyć. Zaliczyć do nich można elementy związane z ogrodzeniem naszej posesji. Oznacza, to, że poza samym ogrodzeniem ubezpieczenie może dotyczyć bramy lub furtki, ale też skrzynki na listy. Ochronie mogą podlegać domofony lub wideodomofony wraz z instalacją, a także siłowniki i napędy bram, jeżeli korzystamy z podobnych urządzeń.

Nasza polisa może chronić obiekty budowlane, które są trwale związane z gruntem. Można tym samym ubezpieczyć chodniki, podjazdy, wszelkie utwardzone place, boiska sportowe, korty tenisowe, kosze do gry w koszykówkę, wraz ze stojakami słupowymi. Polisa może chronić budowle przeznaczone dla dzieci takie jak huśtawki czy drabinki. Podobnie ubezpieczenie ma zastosowanie dla altan, pergoli, wiat, grilli murowanych, domków narzędziowych oraz pomieszczeń na śmieci.

W skład małej architektury, którą możemy objąć ubezpieczeniem, mogą wchodzić budowle trwale wbudowane w ziemię lub w inne podłoże. Mowa tutaj o basenach, saunach, jacuzzi, piaskownicach dla dzieci, oczkach wodnych, fontannach, studniach, ale także stałych zabudowach basenów czy stałych zabudowach kortów tenisowych.

Polisy chroniące nieruchomości, zwłaszcza domy umożliwiają też ubezpieczenie przydomowej szklarni wraz z instalacjami, jakie wchodzą w jej skład. Ubezpieczyciele określają z reguły maksymalną wielkość szklarni, którą możemy w ten sposób ubezpieczyć.

Do budowli związanych z domem lub mieszkaniem należy także zaliczyć przydomowe elektrownie wiatrowe. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają ich ubezpieczenie w ramach ubezpieczenia małej architektury. Ubezpieczeniem można w takim przypadku objąć zarówno generatory, jak i turbiny wiatrowe.

Poza obiektami trwale związanymi z podłożem lub obiektami wbudowanymi w ziemię lub w podłoże ubezpieczyciele przewidują możliwość ubezpieczenia mebli przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Wspomniane meble muszą znajdować się na zewnątrz ubezpieczonego domu, ubezpieczonego domu letniskowego lub w ogródku przynależnym do lokalu mieszkalnego. Określenie mebli ogrodowych ma w tym przypadku bardzo szeroki zakres. Dotyczy przedmiotów wykonanych z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Jako meble ogrodowe rozumiemy ruchomości w ogrodzie takie jak stoły, krzesła, huśtawki, leżaki, trampoliny, grille, parasole, ale także wózki dziecięce, kojce i budy dla psów. Do ruchomości domowych w omawianym zakresie należą również sprzęt i narzędzia ogrodnicze wraz ze skrzyniami do ich przechowywania. Należy pamiętać, że przedmioty objęte ubezpieczeniem mogą się różnić w zależności od wybranego ubezpieczenia.

 

Jak dobrać sumę ubezpieczenia małej architektury na polisie?

Jeżeli chcemy objąć ubezpieczeniem naszej polisy na dom lub mieszkanie także małą architekturę, to powinniśmy ustalić sumę ubezpieczenia na elementy wchodzące w jej skład. Duże znaczenie ma tu oczywiście ilość i wartość przedmiotów, jakimi dysponujemy pod adresem ubezpieczenia. Ustalona przez nas suma ubezpieczenia, powinna zapewnić odtworzenie naszego mienia w przypadku jego zniszczenia lub uszkodzenia, które uniemożliwia naprawę. Przy szkodzie najpierw będzie ustalana możliwość naprawy uszkodzonego mienia. Później, jeśli naprawa jest niemożliwa, będzie ustalana możliwość nabycia przedmiotu takiego samego, jak ten uszkodzony lub zniszczony. W przypadku braku możliwości nabycia dokładnie takiego samego przedmiotu będzie możliwość nabycia przedmiotu o podobnych cechach, zbliżonej lub tej samej marki. Ubezpieczenie pokrywa w omawianej sytuacji koszt naprawy naszego mienia lub koszt nabycia nowych przedmiotów. Jeżeli mamy do czynienia ze szkodą na przedmiocie, który można wytworzyć od nowa, a jest zniszczony w wyniku szkody w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy, to wówczas nasze ubezpieczenie może pokryć koszt wytworzenia takiego przedmiotu.

 

Jak zgłosić szkodę z małej architektury?

Szkodę związaną z małą architekturą zgłaszamy do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy polisę na ubezpieczenie naszej nieruchomości. Najczęściej wybieraną przez ubezpieczonych formą zgłoszenia szkody, jest skorzystanie z dedykowanego do zgłaszania szkód formularza na stronie internetowej ubezpieczyciela. Za wyborem tej formy zgłoszenia przemawia także fakt, że od razu, wraz ze zgłoszeniem szkody, możemy przesłać zdjęcia uszkodzonego lub zniszczonego mienia objętego ubezpieczeniem. Opis zdarzenia oraz dokumentacja zdjęciowa znacznie przyspiesza likwidację zgłoszonej przez nas szkody. Opiekun naszej sprawy może wówczas od razu rozpocząć likwidację szkody, a przede wszystkim może wyliczyć sumę odszkodowania.

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady