Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego używanie telefonu podczas jazdy jest niebezpieczne?
- Jak bezpiecznie korzystać z telefonu w samochodzie?
- Jaka kara za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy?
- Jaki mandat za korzystanie z telefonu w czasie jazdy za granicą?
- Czy z telefonu można korzystać w korkach?
- Jak bezpiecznie korzystać z telefonu w samochodzie?
Dlaczego używanie telefonu podczas jazdy jest niebezpieczne?
Używanie telefonu w samochodzie to dosyć powszechne zjawisko. Nawet pomimo obowiązującego zakazu kierowcy często łamią przepisy. Potwierdzają to statystyki policyjne. Według danych za 2022 rok policjanci ujawnili aż 52307 przypadków korzystania w czasie kierowania pojazdem z telefonu bez zestawu głośnomówiącego. Warto podkreślić, że są to statystyki uwzględniające wykroczenia stwierdzone przez funkcjonariuszy. Duży zasób zdjęć posiada także Inspekcja Transportu Drogowego. Takie rozmowy są najczęściej wyłapywane przy okazji nakładania kar za przekroczenie prędkości oraz rejestrowane przez monitoring miejski.
Instytut Transportu Samochodowego na podstawie analizy statystyk policyjnych ocenia, że nawet 25% wypadków drogowych może być spowodowanych używaniem telefonu w czasie jazdy. Potwierdzają to dane Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według przeprowadzonych analiz nawet 90% wypadków to skutek błędu kierowcy, który nie dostrzegł w porę zagrożenia i nie zatrzymał pojazdu na czas. Do takiej sytuacji może doprowadzić oderwanie wzroku nawet na jedną sekundę.
Badania na ten temat przeprowadziła Państwowa Inspekcja Pracy. Stwierdzono, że kierowca jadący z prędkością 90 km/h i skupiający się na ekranie telefonu przez zaledwie 5 sekund pokonuje w tym czasie 125 metrów. Na takim odcinku może się wydarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zwłaszcza że czas potrzebny do zainicjowania procesu hamowania wynosi ok. 2 sekund. Prawie pół sekundy to zabiera dotarcie do mózgu sygnału o zagrożeniu. Kolejne pół sekundy jest potrzebne na wysłanie sygnału z mózgu uruchamiającego ruch prawej nogi. Należy także doliczyć czas reakcji układów w samochodzie. W tym zakresie wiele zależy od ich sprawności.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule, w którym wyjaśniamy, od czego zależy droga hamowania. Pamiętaj, że korzystanie z telefonu w czasie jazdy naraża zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego.
Sprawdź cenę OC/AC
Jaka kara za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy?
Podstawę prawną dla zakazu używania telefonów komórkowych w czasie prowadzenia pojazdu stanowi art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jego treść brzmi następująco: „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”.
Jakie kary grożą za niestosowanie się do tego przepisu? Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zgodnie z jego zapisami policjanci mogą ukarać kierującego pojazdem grzywną w wysokości 500 złotych za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Przed zmianami kwota mandatu wynosiła 200 złotych. Ponadto od 17 września zwiększyła się liczba punktów karnych naliczanych kierowcom za to wykroczenie. Obecnie wynosi ona aż 12 punktów, czyli o 7 więcej niż przy wcześniej obowiązujących przepisach. Pamiętaj, że według kodeksu ruchu drogowego maksymalna ilość punktów karnych za wykroczenia drogowe wynosi 24. Każdy kolejny punkt oznacza utratę prawa jazdy i konieczność ponownego zdawania egzaminu. Otrzymując dwa mandaty za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, wyczerpiesz cały dostępny limit punktów karnych. Pamiętaj, że obecnie wykroczenie może także zarejestrować fotoradar lub monitoring miejski. Niekoniecznie musisz zostać złapany na gorącym uczynku przez policjanta.
Jaki mandat za korzystanie z telefonu w czasie jazdy za granicą?
Nawet po zaostrzeniu polskie przepisy są dużo mniej restrykcyjne od regulacji obowiązujących w krajach zachodnich. Jeśli w najbliższym czasie planujesz zagraniczną podróż, sprawdź wysokość kar za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Najwyższe mandaty obowiązują w Holandii. Za używanie telefonu w czasie jazdy nakładana jest kara w wysokości 350 Euro. Dosyć restrykcyjne jest również prawo niemieckie. W Niemczech kierowca nie może używać telefonu, jeśli silnik jego auta jest uruchomiony. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 100 Euro. Jeśli kierowca podczas używania telefonu stworzy zagrożenie na drodze, to wysokość kary wzrasta nawet do 200 Euro. Ponadto kierujący może stracić na miesiąc prawo jazdy. Aby dostać mandat takiej wysokości, wcale nie musi dojść do wypadku. Wystarczy, że stworzysz na drodze sytuację zagrożenia.
Za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy we Francji, otrzymasz 135 Euro kary. Ponadto w myśl obowiązujących przepisów policjant może odebrać prawo jazdy w trybie natychmiastowym. Wystarczy, że stwierdzi naruszenie przepisów drogowych w wyniku użytkowania telefonu.
Ubezpieczenie samochodu
Czy z telefonu można korzystać w korkach?
Z telefonu komórkowego możesz swobodnie korzystać podczas postoju pojazdu. Czy to obejmuje sytuacje, kiedy stoisz w korku lub na czerwonym świetle? Artykuł 2 ustęp 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym jasno precyzuje definicję postoju auta jako „unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż jedną minutę”. Kierowca, który utknął w korku, stoi na czerwonym świetle lub zatrzymał się na chwilę, aby zapytać o drogę, nadal pozostaje w ruchu. Nie można zatem mówić o postoju pojazdu. To także oznacza, że korzystanie z telefonu komórkowego jest w takich sytuacjach zabronione. Za takie przewinienie możesz otrzymać mandat. Pamiętaj, że od 17 września 2022 roku punkty karne ulegają przedawnieniu dopiero po dwóch latach. Okres ten jest liczony od momentu zapłacenia mandatu, a nie od chwili wykroczenia. Dodatkowo popełnienie tego samego wykroczenia po raz drugi w ciągu dwóch lat będzie skutkować karą finansową podwójnej wysokości.
Jak bezpiecznie korzystać z telefonu w samochodzie?
Podczas korzystania z telefonu w samochodzie powinieneś przestrzegać następujących zasad:
- Telefon trzymaj w przeznaczonym do tego celu uchwycie. Zainstaluj go na odpowiedniej wysokości dostosowanej do Twojej pozycji za kierownicą.
- Sprawdź, czy telefon jest naładowany. Dzięki temu unikniesz szukania ładowarki i podłączania urządzenia w czasie prowadzenia auta.
- Dzwoń tylko w sytuacjach, kiedy jest to konieczne. Jeśli to możliwe, postaraj się przesunąć rozmowę na czas postoju.
- Przełóż wszystkie rozmowy, a szczególnie te potencjalnie stresujące. W ten sposób unikniesz rozpraszania uwagi i niepotrzebnych nerwów za kierownicą.
- Podczas korzystania z nawigacji zwiększ jej głośność, aby ograniczyć do minimum konieczność spoglądania na ekran.
- Nie przeglądaj stron internetowych i nie pisz wiadomości w czasie jazdy. Włącz w telefonie funkcję odczytywania SMS-ów na głos oraz automatyczne odpowiedzi.
- Uruchom w telefonie obsługę przy użyciu funkcji rozpoznawania głosu.
Oczywiście pomimo możliwości, jakie daje współczesna technologia, warto ograniczyć te aktywności do minimum. Pamiętaj, że każda dodatkowa czynność rozprasza Twoją uwagę. Nawet jeśli nie wymaga odrywania rąk od kierownicy.
Ubezpieczenie samochodu
Bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego wymaga użycia zestawu głośnomówiącego. Może to być system wbudowany w Twoim smartfonie. Na dłuższą metę nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Tylko nieliczne telefony są w stanie poradzić sobie z odgłosem pracującego silnika, szumem powietrza czy hałasem przejeżdżających aut. Idealnym rozwiązaniem jest system wbudowany w pojeździe, który umożliwia połączenie samochodu ze smartfonem. To wyraźnie poprawia jakość rozmów, ponieważ dźwięk jest emitowany przez głośniki samochodowe. Jak połączyć smartfon z pojazdem? Najłatwiej przez gniazdo USB lub bezprzewodowo przez Bluetooth.
Większość współczesnych aut umożliwia połączenie telefonu przez Bluetooth z systemem audio. Taką funkcję posiadają nawet najprostsze systemy multimedialne. Samo parowanie jest bardzo proste i składa się z czterech kroków:
- Włącz Bluetooth w smartfonie
- Sprawdź, czy Twój telefon ma aktywną funkcję widoczności dla innych urządzeń
- Otwórz panel sterowania auta i wyszukaj funkcję Bluetooth. Użyj jej, aby znaleźć dostępne urządzenia.
- Wybierz telefon z listy dostępnych urządzeń, aby połączyć go z systemem multimedialnym.
Nie jest to standardem we wszystkich pojazdach. W wielu modelach musisz po prostu włączyć Bluetooth w smartfonie i wyszukać na telefonie dostępne urządzenia. Po znalezieniu na liście systemu audio Twojego pojazdu łączysz oba urządzenia z poziomu ustawień smartfona.
Bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy wymaga użycia specjalnego uchwytu. Pamiętaj, że także Twój smartfon powinien zajmować w aucie bezpieczne miejsce. W przypadku gwałtownego hamowania nie może swobodnie przemieszczać się po kabinie. Podczas wypadku siła uderzeniowa leżących przedmiotów dynamicznie wzrasta. Waga niewielkiego smartfona zwiększa się do nawet 10 kg. Taki ciężar może wyrządzić wiele szkód. Dlatego przed wyruszeniem w trasę przymocuj telefon do:
- kratki nawiewu,
- deski rozdzielczej,
- slotu CD,
- szyby.
Koszt zakupu odpowiedniego uchwytu jest niewielki, a może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami. Pamiętaj, że w czasie jazdy możesz także ładować telefon po podłączeniu do gniazda USB lub zapalniczki. Rośnie także popularność ładowarek indukcyjnych, które są na wyposażeniu wielu współczesnych aut. Dlatego przed wyruszeniem w trasę warto podłączyć telefon, aby nie musieć tego robić w czasie prowadzenia pojazdu.
Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy może stworzyć poważne niebezpieczeństwo na drodze. Używając smartfona, wyraźnie obniżasz swoją koncentrację i tracisz kontrolę nad sytuacją. Pamiętaj także o konsekwencjach prawnych, jakie czekają Cię za korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.