Z tego artykułu dowiesz się:
- Kiedy należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?
- Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy?
- Ile kosztuje Międzynarodowe Prawo Jazdy?
Międzynarodowe Prawo Jazdy to dokument, który potwierdza umiejętności i uprawnienia do prowadzenia pojazdów za granicą. Planując wakacje warto sprawdzić, gdzie może być potrzebne by uniknąć nieprzyjemności i cieszyć się podróżowaniem.
Czym jest Międzynarodowe Prawo Jazdy?
Międzynarodowe prawo jazdy (MPJ) to dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w różnych krajach. Jest on wydawany przez kraj, w którym osoba posiada ważne krajowe prawo jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy uznawane w krajach, które podpisały Konwencję Wiedeńską lub Konwencję Genewską.
Gdzie potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy?
Na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) polskie prawo jazdy jest wystarczające, by legalnie prowadzić samochód. Międzynarodowe Prawo Jazdy jest uznawane w krajach, które podpisały Konwencję Wiedeńską lub Konwencję Genewską. W przypadku niektórych egzotycznych krajów, które nie podpisały żadnego z tych dokumentów, niezbędny może okazać się kontakt z ambasadą, gdzie otrzymasz pomoc i dalsze wskazówki dotyczące dalszego postępowania.
Warto wiedzieć, że w teorii międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane w wielu krajach na świecie, jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej i duża ich część honoruje również polskie dokumenty. Wiele zależy od lokalnych przepisów czy nawet samych funkcjonariuszy. Dlatego przed podróżą, zawsze zadzwoń do Ambasady kraju , do którego się wybierasz lub sprawdź na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Przykładowo (według MSZ), w takich krajach jak m.in. Czarnogóra, Izrael, Macedonia Północna czy Albania uznawane jest zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy. Z kolei w Europie np. w Ukrainie lub Turcji i na innych kontynentach m.in. w Australii, Egipcie, Japonii i Tajlandii do prowadzenia pojazdów niezbędne będzie międzynarodowe prawo jazdy.
Sprawdź cenę ubezpieczenia OC
Jak wyrobić Międzynarodowe Prawo Jazdy?
W Polsce Międzynarodowe Prawo Jazdy wydają starostwa powiatowe. Może je otrzymać każda osoba, która ma ważne polskie prawo jazdy. Na dokument czeka się do 3 dni roboczych liczonych od dnia, w którym urząd otrzyma potwierdzenie opłaty za wydanie dokumentu. W praktyce Międzynarodowe Prawo Jazdy często można otrzymać praktycznie od ręki. Dokument ważny jest 3 lata. Pamiętaj, że w przypadku odmowy wydania Międzynarodowego Prawa Jazdy możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania odmowy.
Dokumenty potrzebne do wydania Międzynarodowego Prawa Jazdy
By otrzymać Międzynarodowe Prawo Jazdy należy przygotować:
- Wniosek o wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy
Wzór wniosku jest znajdziesz na rządowej stornie www.gov.pl w sekcji uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy.
We wniosku należy wskazać, według jakiego wzoru urząd powinien wydać Międzynarodowe Prawo Jazdy. Może to być wzór według Konwencji Wiedeńskiej lub wzór według Konwencji Genewskiej w zależności od tego do jakiego kraju się wybieramy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki wzór jest nam potrzebny - możemy złożyć wniosek o dwa wzory.
- Aktualne zdjęcie według wytycznych zamieszczonych na stronie,
- Ważne polskie prawo jazdy,
- Potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy.
Ubezpieczenie OC/AC
Opłata za wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy
Wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy kosztuje obecnie (stan na maj 2023r.) 35,50 zł. Opłatę można wnieść w kasie starostwa lub przelewem na konto starostwa. Jeżeli potrzebne są nam dwa dokumenty (jeden zgodny z Konwencją Wiedeńską, drugi z Konwencją Genewską) – wówczas powinniśmy wnieść opłatę za wydanie dwóch dokumentów, czyli 71 zł.
Ubezpieczenie auta za granicą
Planując podróż autem za granicę warto upewnić się, czy posiadamy wszystkie niezbędne w tym celu dokumenty i ubezpieczenia. Przede wszystkim potrzebne nam będzie ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wykupione w Polsce jest ważne we wszystkich krajach UE.
Jeżeli jednak planujemy odwiedzić kraje spoza Unii – może być nam potrzebna tzw. Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy będący dowodem, że jego posiadacz objęty jest komunikacyjnym ubezpieczeniem OC zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w kraju odwiedzanym, a należącym do Systemu Zielonej Karty. Zielona Karta będzie potrzebna w krajach, które nie podpisały tzw. Porozumienia Wielostronnego, czyli np. Izraelu, Turcji czy Mołdawii.
Pamiętaj! PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) wypowiedziało umowy ws. Zielonych Kart zawarte z Biurami Narodowymi Białorusi i Rosji. Od 1 czerwca 2023 do tych krajów będzie można wjechać tylko z polisą graniczną.
Ubezpieczenie OC