Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest mienie ruchome
- Jak określa się wartość ruchomości
- Jak ubezpieczyć mienie ruchome
W ubezpieczeniach majątkowych rozróżniamy nieruchomości, ruchomości oraz elementy stałe. Nieruchomości to mówiąc najprościej - budynki, garaże, mieszkania itp. które stanowią odrębny przedmiot własności. Elementy stałe określa się jako część budynku lub mieszkania, zamontowana w sposób trwały, uniemożliwiający ich odłączenie bez pozostawienia śladów użycia siły fizycznej lub narzędzi. Trzecią grupę stanowią ruchomości, o czym szerzej poniżej.
Przykłady majątku ruchomego
Ruchomości domowe to dla ubezpieczycieli wyposażenie domu lub mieszkania, które można swobodnie wynieść z nieruchomości, bez użycia narzędzi. Przykłady majątku ruchomego to:
- sprzęt komputerowy,
- sprzęt RTV, AGD, jeśli nie jest wbudowany,
- biżuteria,
- meble,
- dzieła sztuki,
- sprzęt turystyczny i sportowy,
- przedmioty kolekcjonerskie,
- zastawa,
- sztućce,
- książki,
- zwierzęta domowe,
- sprzęt dziecięcy.
Ubezpieczenie mieszkania lub domu
Ubezpieczenie ruchomości
Przedmioty w domu mogą ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu w sytuacji zalania mieszkania, pożaru, kradzieży i innych.
Mienie ruchome możesz ubezpieczyć od wielu ryzyk, w tym m.in. od:
- kradzieży, które pozwala uzyskać rekompensatę za straty wynikające z włamania. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może pokryć zarówno wartość skradzionych rzeczy, jak i zniszczenia dokonane przez włamywaczy;
- powodzi, pożaru, huraganu, deszczu nawalnego itp.;
- przepięć, spowodowanych zarówno uderzeniem pioruna, jak i awarią sieci energetycznej. Pozwala nam to otrzymać odszkodowanie za zniszczony sprzęt elektroniczny;
- nagłych zdarzeń, w wyniku których możemy potrzebować szybkiej interwencji specjalisty;
- aktów wandalizmu;
- Assistance domowe obejmuje pomoc ślusarza, hydraulika czy elektryka.
Określenie wartości mienia ruchomego a ubezpieczanie
Nie każda polisa domu lub mieszkania zawiera ubezpieczenie przedmiotów znajdujących się wewnątrz. Podstawowa wersja polisy mieszkaniowej najczęściej obejmuje przeważnie tylko mury i elementy stałe. By ubezpieczyć ruchomości należy wykupić dodatkową ochronę.
Aby ubezpieczyć ruchomości należy możliwie jak najbardziej precyzyjnie określić ich wartość. W tym celu powinniśmy zastanowić się, co chcemy ubezpieczyć i sporządzić swego rodzaju inwentaryzację. Nieocenionym narzędziem do tego zadania i kluczowym dla dokonania właściwych obliczeń będą faktury. Powinny one dotyczyć do wartości odtworzeniowej ruchomości, czyli wartości ubezpieczonego mienia, która nie jest pomniejszona o jego stopień zużycia, nawet jeśli są one używane i zostały nabyte kilka lat temu. W przypadku bardzo wartościowych przedmiotów, takich jak obrazy, biżuteria i antyki, rozsądnie jest zlecić ich wycenę rzeczoznawcy. Po ustaleniu wartości wszystkich rzeczy, powinniśmy zadeklarować tę kwotę ubezpieczycielowi. Wartość ta zostanie wykorzystana do ustalenia sumy ubezpieczenia.
Oryginalne dokumenty (np. faktury, zdjęcia i ekspertyzy) użyte do oszacowania wartości ruchomości – szczególnie tych bardziej wartościowych powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu. Rozsądnie byłoby wykonać kopie, które będą przechowywane poza ubezpieczoną nieruchomością lub w wersji elektronicznej. Dzięki temu w przypadku dużej szkody nie stracisz zarówno ruchomości, jak i dokumentów pozwalających na dochodzenie ich prawdziwej wartości do ubezpieczyciela.
Pamiętaj, że przed zakupem polisy warto szczegółowo zapoznać się z informacjami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które precyzyjnie opisują zakres danego ubezpieczenia.
Ubezpiecz swoje mieszkanie
Ile kosztuje ubezpieczenie ruchomości domowych?
Koszt polisy zawsze ustalany jest indywidualnie w zależności od zakresu ubezpieczenia, wartości przedmiotów, czy też lokalizacji nieruchomości itp. W Polsce za ubezpieczenie mieszkania płacimy najczęściej kilkaset złotych. Ponad 80% Polaków nie wydaje na polisę mieszkaniową więcej niż 600 zł w skali roku.